niedziela, 28 listopad 2021
Grójecka Dycha 2021 (ZDJĘCIA)

W przepiękne niedzielne południe, 3 października odbyła się 11. edycja kultowego już biegu — Grójeckiej Dychy. Tym razem w warunkach pandemicznych, biegacze nie pobieli ulicami Grójca, a rywalizacja, która toczyła nie na dystansie 5 km, odbyła się na bieżni koło hali „Spartakus”.


Wśród pań zwyciężyła Monika Kaczanowska, która wyprzedziła drugą na mecie Elżbietę Deskę. Na 3. miejscu uplasowała się Karolina Sarnowska. Z kolei wśród panów bezkonkurencyjny okazał się najmłodszy uczestnik biegu — Łukasz Centkowski, który wyprzedził drugiego — Przemysława Szymańskiego i trzeciego — Adriana Wieczorka.

Bieżnia kolo grójeckiej hali „Spartakus” okazała się bardzo szybka dla biegaczy małych i dużych, którzy wystartowali w 11.edycji Grójeckiej Dychy.
Pierwsze-na dystansie 100 m — startowały Krasnale, czyli dzieci urodzone w 2016 roku i młodsze. Zwycięzcami w tej kategorii wiekowej okazali się: Nikola Burgas wśród dziewczynek oraz Krzyś Rykowski wśród chłopców.  Kolejne na starcie zameldowały się dzieci urodzone w latach 2014-2015. One również startowały na dystansie 100 m. Wśród dziewcząt zwyciężyła Oliwia Kuśmirek, zaś wśród chłopców pierwszy na mecie zameldował się Julek Chojnacki.  Kolejne kategorie wiekowe — to dzieci urodzone w latach 2012-2013, dla których także do pokonania był dystans 100 m. Wśród dziewcząt najszybsza była Anna Pruszkowska, a wśród płci męskiej — Aleks Grochala. 
Następna kategoria wiekowa — biegaczki i biegacze urodzenie w latach 2010-2011, startowali już na dystansie 250 m, czyli jednego okrążenia. Wśród dziewcząt triumfowała Natalia Jeruzal, a wśród chłopców najlepszy okazał się Michał Noremberg. 
Z kolei na dystansie 2 okrążeń, czyli 500 m, startowali biegacze urodzeni w latach 2008-2009. Zwyciężczynią została Julia Bąder, a wśród chłopców triumfował Janek Kocięba. 
Na dwa okrążenia pobiegli również biegacze i biegaczki urodzone w latach 2006-2007. Najszybsi byli: Antonina Kolmas oraz Bartosz Lep. 

 

Po zakończeniu biegów w kategoriach młodzieżowych, a tuż przed biegiem głównym, odbyła się niezwykle wzruszająca ceremonia, uhonorowania wybitnego mieszkańca Grójca, biegacza i profesora — Bohdana Czachorowskiego.
Tylko niektóre z osiągnięć pana profesora to:
- udział w 500 biegach; udział w 86 maratonach, w tym 3 razy w maratonie berlińskim; 40 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych; start w MŚ Weteranów w Toruniu jako reprezentant Polski;  przebiegł łącznie ponad 95 tys. km, czyli dwukrotnie okrążył kulę ziemską wokół równika!; udział biegu na dystansie 100 km i biegu 24-godzinnym. Medale z jego podobizną były rozdawane każdemu uczestnikowi 11.edycji Grójeckiej Dychy anno domini 2021.Info Grójecki Ośrodek Sportu "Mazowsze" 

Fot. Szymon Wójcik