sobota, 23 listopad 2024
Idzie nowe - zmiany w gospodarce odpadami

Od stycznia 2021 r. obowiązki odbioru i wywozu odpadów od mieszkańców gminy Grójec, przejmie nowo powstała Grójecka Spółka Komunalna. Od nowego roku mieszkańców gminy czeka trochę udogodnień oraz zmian w kwestii śmieci.

Przypomnijmy, że na początku 2019 roku Rada Miejska podjęła uchwałę mówiącą o wyjściu ze Związku Międzygminnego pod nazwą „Natura”. Głosami 16 radnych zdecydowano, że gmina utworzy własną spółkę odpowiedzialną za gospodarkę odpadami. Decyzję radnych poparł burmistrz Dariusz Gwiazda.

Pojemniki na odpady

Obecnie używane pojemniki na odpady zostaną zabrane przez dotychczasowego operatora (firmę Prezero) z ostatnim odbiorem odpadów na terenie gminy Grójec. Jednocześnie od początku grudnia pracownicy Grójeckiej Spółki Komunalnej będą dostarczać nowe pojemniki dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej wraz z nowymi
harmonogramami odbioru poszczególnych frakcji odpadów. Nowe harmonogramy odbioru odpadów będą również dostępne na stronie miasta www.grojecmiasto.pl oraz
w Wydziale Gospodarki Odpadami (WGO) mieszczącym się przy ulicy Mszczonowskiej 23. Spółka zakupiła już pojemniki o pojemnościach 120 i 240 litrów, które będą dostarczane zgodnie z liczbą mieszkańców podaną w deklaracji. Pozostałe frakcje odpadów (plastik i metale, papier oraz szkło) jak dotychczas będą pakowane w workach. Pojemniki zostaną oznaczone kodem kreskowym, który będzie przyporządkowany do każdej nieruchomości.

Co nowego?
Popiół to nowa frakcja śmieci w jednolitym systemie segregacji i odbioru odpadów. Będzie on odbierany raz w miesiącu w sezonie grzewczym zgodnie z nowym harmonogramem (styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad, grudzień). Do specjalnie przeznaczonych worków wrzucamy wyłącznie wystudzony popiół z palenisk domowych ze spalania materiałów opałowych: węgla, drewna, brykietu, eko groszku, pelletu, koksu. Nie wrzucamy natomiast gorącego popiołu oraz żadnych innych odpadów. Ponadto popiół można dostarczać przez cały rok do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Kobylinie (PSZOK).

Kody kreskowe
Kolejną istotną zmianą są kody kreskowe, które mieszkańcy muszą nakleić w widocznym miejscu na każdym worku przygotowanym do odbioru. Mieszkańcy posiadający worki
jeszcze z oznakowaniem dotychczasowego operatora też mogą je wykorzystać, pod warunkiem naklejenia kodu. Zestaw kodów również zostanie dostarczony przez GSK do mieszkańców.

Harmonogram
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, gmina Grójec dokonała analizy harmonogramu odbiorów z 2019 r. i postanowiła zwiększyć częstotliwości odbiorów poszczególnych frakcji śmieci. Od nowego roku raz w miesiącu będzie odbierany papier w zabudowie jednorodzinnej, który do tej pory był odbierany jedynie raz na kwartał. Odpady biodegradowalne będą dodatkowo zabierane w sezonie jesiennym, tak więc zniknie problem zalegających liści oraz pozostałości zieleni. To samo tyczy się świątecznych choinek, wpisanych w harmonogram odbioru w styczniu oraz lutym.

Po co zmiany?
Kody kreskowe będą służyły do sprawdzania ilości odpadów na danej nieruchomości. Zdążają się sytuacje, że jest tzw. deklaracja zerowa (w danej nieruchomości nie zadeklarowano żadnych mieszkańców i nie są wytwarzane odpady), pomimo tego śmieci są wystawiane, a zgodnie z ustawą gmina ma obwiązek odebrać odpady z każdej nieruchomości. – Wprowadzenie kodów kreskowych jest jednym z elementów uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzać, czy odbiór odbył się zgodnie z harmonogramem, czy właściciel nieruchomości prawidłowo segreguje odpady, czy odpady pochodzą od mieszkańców gminy Grójec, którzy złożyli prawidłowe deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz to, jak przebiega selektywna zbiórka odpadów komunalnych na terenie gminy Grójec. Samorządy zobowiązane są ustawowo do osiągnięcia odpowiednich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych, takich jak: papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło. Uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami pomoże w osiąganiu wymaganych poziomów
i uchroni gminę przed karami pieniężnymi, co będzie miało wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przyszłości – mówi z-ca burmistrza Jarosław Rupiewicz. Nowe rozwiązania gminy Grójec i Grójeckiej Spółki Komunalnej mają przyczynić się do uszczelnienia systemu odbioru odpadów oraz eliminować nielegalne wysypiska śmieci. Przypomnijmy, że grójecka straż miejska tylko w tym roku interweniowała już kilkanaście razy, ujawniając dzikie wysypiska oraz osoby i firmy odpowiedzialne za ten proceder.

Czy będzie drożej?

Stawka za odbiór odpadów pozostaje taka sama. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Grójcu (27 listopada) pojawił się co prawda projekt uchwały o podwyżce o 1,10 zł za każdy 1m3 zużytej wody w zabudowie wielorodzinnej, ale radni zdecydowali zdjąć projekt z porządku obrad. 

Przyszłość śmieci
Z pewnością każdy z nas zastanawia się, czy za śmieci będziemy płacić jeszcze więcej w kolejnych latach. Na to pytanie starają się odpowiadzieć swoim mieszkańcom samorządy na terenie całego kraju. Niestety, nie ma w tym przypadku jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ na podwyżki składa się wiele czynników. W dużym stopniu stawka za odbiór śmieci zależy też od nas, ponieważ jeśli uda się utrzymywać wymagany przez Unię Europejską poziom recyklingu, unikniemy dodatkowych opłat i kar. Zatem im mniej odpadów nienadających się do ponownego użytku wygeneruje gmina, czyli mieszkańcy, tym lepiej dla nas. Kolejnym czynnikiem jest uszczelnienie systemu i wykazanie wszystkich osób, które powinny płacić za śmieci. W tym roku w ewidencji gminy ujawniono dodatkowe 600 osób, więc rocznie daje nam to ponad 230 tys. zł więcej w budżecie. Problemem Wydziału Gospodarki Odpadów jest również egzekwowanie terminowej płatności za wywóz śmieci. Są gospodarstwa i mieszkańcy z zaległościami sięgającymi początku 2020 r.

Spółka potrzebna?
Utworzenie własnej spółki, która jest odpowiedzialna za odbiór i wywóz śmieci, to także oszczędności na przyszłość. Oczywiście początkowo utworzenie całej infrastruktury okazało się sporym wydatkiem dla gminy, ale w przyszłości inwestycja powinna zwrócić się z nawiązką. Samorząd nie będzie musiał ogłaszać przetargów i szukać zewnętrznego operatora do odbioru i przewozu śmieci, który narzucałby swoje stawki. Czy będzie taniej i lepiej? Przekonamy się o tym już niebawem.

 

Anonymous
Dziś mieli odebrać popiół. Jest 18:37 a worki wciąż czekają.
Anonymous
Czy konto bankowe na zapłate za odbiór śmieci w r.2021 jest takie samo jak w r.2020. Zadnej informacvji o koncie bankowym nie zauważyłam chociaż jest nowa firma.
Kasia
Długa droga przed Panią aby dowiedzieć się czegokolwiek. Totalna dezinformacja. Nikt nic nie wie.
Mieszkaniec
Jaka jest podstawa prwana
Pytanie najprostsze z możliwych, to na jakiej podstawie prawnej wprowadzono znakowanie worków kodami kreskowymi? W kilku województwach min Pomorskim, Podkarpackim wojewodowie uchylili uchwały rad gminy Lębork i Kolbuszowa uzasadniając to brakiem stosownych przepisów w ustawie o utrzymaniu porządku w gminach. U nas Pan G prezes spółki ma to w nosie i nakazuje nam znakowanie bez podstawy prawnej, taka sobie samowolka. Ale skoro udało się wprowadzić podwyższone opłaty za wodę z podliczników , gdy ten Pan był prezesem wodociągów bez uchwały Rady Gminy, to i tym razem może pozwolić sobie na bezprawie. Panie Burmistrzu jak Pan nadzoruje podległą Panu spółkę i dlaczego toleruje Pan działania niezgodne z prawem?
Piotr
odbiór odpadów
dzień dobry ,

Sugerowałbym zwiększenie częstotliwości odbioru szkła. Raz na kwartał, to zdecydowanie za rzadko.