środa, 28 lipiec 2021
 Niezwykła wystawa wyjątkowych młodych ludzi

„Połączeni sztuką” to wystawa malarstwa i rysunku młodzieży z Polski oraz Macedonii Północnej.

 

Blisko 1800 kilometrów dzieli partnerskie miasta: Grójec oraz Strumicę w Macedonii Północnej. Jednak przy tym międzynarodowym projekcie dla młodzieży, odległość nie miała znaczenia. Łączyć, a nie dzielić, podawać ręce, nie blokować pomysłów oraz inicjatyw, wspierać rozwój młodego pokolenia - to zasady, które warto stosować w codziennym życiu, nie tylko wykonując zawód nauczyciela.
Poszukiwania cech wspólnych między dorastającymi młodymi ludźmi z różnych stron Europy, pomaganie w trudnych okolicznościach pandemicznych zaowocowało wystawą będącą opowieścią o ostatnich miesiącach i tygodniach pracy twórczej, wytrwałości i chęci doskonalenia własnych umiejętności.
Młodzież mówi poprzez obrazy, rozpoczyna dialog o współczesnym świecie oraz miejscu, jakie ten świat przygotował dla niej.

Prace plastyczne prezentują najstarsi uczestnicy zajęć z pracowni plastycznej "Takie Tam Warsztaty" Agnieszki Kazały, odbywających się w Grójeckim Ośrodku Kultury oraz jej uczniowie ze Szkoły Kanadyjskiej w Warszawie, a także młodzież ucząca się pod okiem Ljupki Gałązki Vasilev w SOUUD „Dimitar Vlahov” w Strumicy,

Wystawa prezentuje ciekawe spojrzenia młodych osób z odrębnych państw, mówiących innymi językami, o różnych poglądach, różnych marzeniach i planach na przyszłość. Język sztuki okazuje się językiem uniwersalnym a wspólna pasja, która łączy jest najlepszą formą dialogu w dzisiejszym społeczeństwie.

Jakie tematy malarskie zostały poruszone? Pejzaż, martwa natura, abstrakcja a może bardziej techniczne zagadnienia jak poszukiwania równowagi w obrazie poprzez dobór kolorów, obiektów…
Czy w obrazie pokazują siebie i swoje emocje, czy pragną odtwarzać rzeczywistość? Towarzyszy mi radość tworzenia, pragną szkolić warsztat czy wyciszyć się po trudnych zajęciach w szkole?

Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy podczas wernisażu międzynarodowej wystawy w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury, w piątek 25 czerwca o godzinie 18.00.
Wystawa prac młodzieży z Polski i Macedonii będzie prezentowana w Grójcu w Galerii GOK, a druga jej część znajduje się w EUROPE House w Strumicy.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Ambasador Macedonii Północnej w Polsce – Pan Vasil Panovski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Pan Dariusz Gwiazda

 

Link do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/WLUa7Ucp

Uczestnicy:

(Macedonia)

Anita Miteva
Evgenja Kasapova
Angel Spasov
Elena Nikolova
Vaska Malinova
Brankica Angelova
Simona Miteva
Marija Tocevska
Viktorija Tufekcieva
Eli Peceva
Angela Georgieva
Milica Jovanova
Natalija Dnieva
Vaska Malinova

(Polska)

Natalia Kopyś
Weronika Godlewska
Katarzyna Kusztal
Iga Marchlewska
Katarzyna Wyrzykowska
Maria Barzon
Ewa Klocek
Julia Kazała
Emilia Calczyńska
Zuzanna Rybicka
Chisom Skowronowska
Katarzyna Płodzik
Julia Ługowska
Marika Molenda
Lubov Kobrina
Aparajeet Mitra

Agnieszka Cecylia Kazała
Organizator projektu