sobota, 23 listopad 2024
Rok bicia rekordów w Grójeckim Ośrodku Kultury

Ten rok, chociaż z wieloma problemami, okazał się dla Grójeckiego Ośrodka Kultury nader szczęśliwy. Wytężona praca nad pisaniem kolejnych wniosków w konkursach grantowych przyniosła obfite plony!

Na początku roku informowaliśmy o zdobytej dotacji na organizację warsztatów ekologicznych w kwocie 10 tys. złotych, by w niedługim czasie poszczycić się kolejnym sukcesem. Od Narodowego Centrum Kultury zyskaliśmy grant w wysokości 26 tys. złotych na organizację święta ludowego, Grójeckiego Kogutka. Z końcem lipca, jak grom z nieba, spadła na nas wspaniała wiadomość.

Nasz Ośrodek będzie jednym z dwustu domów kultury w całym kraju, które przejdą gruntowną modernizację zaplecza informatycznego w ramach programu Cyfrowa Konwersja Domów Kultury. Pozyskane środki na ten cel to oszałamiająca kwota ponad 160 tys. złotych! Najwspanialsze jest to, że to nie koniec dobrych wieści, bo już tydzień później dostaliśmy potwierdzenie od Fundacji Orange – zbudujemy Pracownię Makerspace z drukarką 3D i ploterem laserowym!


Już od wielu lat Grójecki Ośrodek Kultury może poszczycić się sukcesami w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na modernizację obiektu, organizację warsztatów czy wydarzeń kulturalnych. Klub Gier i Fantastyki GROFAN, działający przy GOK (a od wiosny tego roku działający jako Stowarzyszenie), przez pięć ostatnich lat w ramach programu Działaj Lokalnie pozyskał ponad 20 tys. zł na projekt Geek Expansion (warsztaty robotyki, quizy, konkursy, festyn z grami planszowymi, turnieje). W 2018 roku Grójec wygrał w internetowym głosowaniu grant z Fundacji Orange na wybudowanie w GOK-u profesjonalnej sali informatycznej - Pracowni Orange - do prowadzenia zajęć komputerowych i warsztatów robotyki.


W ostatnim roku, z uwagi na pandemię, musieliśmy przejść szereg modernizacji – zakupiliśmy profesjonalny sprzęt do realizacji streamingu naszych koncertów, zestaw krótkofalówek dla zespołu GOKu oraz efektowne oświetlenie sceniczne. Na kanale YouTube oraz fanpage’u fejsbukowym mieszkańcy mogli oglądać na żywo, chociażby 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do maja, dopóki instytucje kultury pozostawały zamknięte, zrealizowaliśmy kilka koncertów wraz z transmisją on-line, w tym duży projekt przeglądu lokalnych wokalistów i artystów tanecznych, z rozbudowaną dekoracją sceny oraz efektów świetlnych, znany pod nazwą „Majówka z Kwitnącym GOK-iem”. Również wizualnie nasza placówka przeszła ogromną przemianę, co łatwo zauważyć, odwiedzając nasz budynek. Jest wesoło, żywo i kolorowo oraz kwieciście. I tak zamierzamy dalej działać!

Dzięki ostatnio pozyskanym dotacjom Grójecki Ośrodek Kultury będzie działać znacznie sprawniej i z większym komfortem dla pracowników i animatorów. W niedługim czasie zainwestujemy sporo środków w zakup zaplecza informatycznego. Zakupimy szybkie dyski zewnętrzne, pojemne karty pamięci, podzespoły do komputerów montażowych, w tym bardziej rozbudowane karty graficzne dla obsługi większej ilości kamer, profesjonalne monitory dla grafika i realizatora streamingu, wysokiej jakości kamery oraz oświetlenie dla nich, osprzęt dla kamerzysty. To nie wszystko.

W ramach Cyfrowej Konwersji zainstalujemy urządzenia oraz aplikacje mobilne, ułatwiające osobom słabosłyszącym oraz głuchoniemym komunikację z naszym personelem i korzystanie z naszych usług (m.in. przy zakupie biletów czy zapisach na warsztaty). Oprócz inwestycji sprzętowych nasza kadra przejdzie także szereg szkoleń z zakresu grafiki komputerowej, składu tekstu oraz montażu filmowego, aby sprawnie dzielić się obowiązkami i profesjonalnie realizować powierzone zadania.


Z kolei Pracownia Makerspace ma być nowym rozdziałem dla naszej działalności związanej z Pracownią Orange. Rozwijając to miejsce na przestrzeni lat, opiekunowie Pracowni zaczęli zauważać rosnącą potrzebę przeniesienia części warsztatów (w szczególności robotyki) z Orange do innych sal. Według naszych zamysłów, w przyszłości Pracownia Orange skupi się wyłącznie na warsztatach komputerowych, montażu audio-wideo czy tzw. Akademii Youtubera oraz nauki kodowania z grami wideo, zaś zajęcia programowania robotów przeniesiemy do Pracowni Ceramicznej za salą widowiskowo-kinową, w której kiedyś zamierzamy uruchomić Pracownię Krawiecką. Korzystając z okazji, jaką był tegoroczny nabór w programie Makerspace, zgłosiliśmy naszą salę plastyczną do niewielkiej przebudowy na potrzeby pracowni laserowej i druku 3D. Grant, jaki wygraliśmy, pozwoli nam zainstalować nowoczesną drukarkę 3D, materiały pomocnicze do jej obsługi, komputery do projektowania trójwymiarowego, ploter laserowy do wycinania w drewnie lub styrodurze puzzli, a także domków dla owadów do samodzielnego składania czy breloczków, gadżetów czy szkatułek – możliwości są niemal nieograniczone. W trakcie przygotowania sali zmodernizowany zostanie także ciąg wentylacyjny i zainstalowana klimatyzacja pomieszczenia.

Jako że wspomnieliśmy o warsztatach budowy domków dla owadów, należy zwrócić uwagę, że przeprowadziliśmy je w ramach projektu „EKO Stacja”, realizowanego dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu Fundacja „Za górami, za lasami”. Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem "Robisz to", którego instruktorzy prowadzą również warszawski FabLab, usiany tuzinem pracowni warsztatowych, takich jak Makerspace. To właśnie panowie z Robisz.to podrzucili nam mnóstwo pomysłów jak zaplanować projekt naszej grójeckiej Pracowni, za co bardzo dziękujemy, ta wiedza bardzo się przydała!

Podsumowując, w roku 2021 łącznie zdobyliśmy ponad 200 tys. złotych ze środków zewnętrznych, jest to rekord! Bynajmniej to nie koniec naszych planów dalszego rozwoju, po przeprowadzeniu modernizacji cyfrowej GOK i wybudowaniu Makerspace, naszym kolejnym celem jest uruchomienie warsztatów modelarskich z malowaniem figurek, konstruowaniem modeli oraz dioram! Tak więc dzieje się w GOKu i będzie się działo.

Łukasz Haśkie, Grójecki Ośrodek Kultury