niedziela, 28 maj 2023
„Moja Rodzina - Moją Siłą” - II edycja

28 maja w GOK-u w ramach projektu socjalnego „Moja Rodzina – Moją Siłą” miało miejsce spotkanie rodziców i dzieci biorących udział w niniejszym projekcie z Włodzimierzem "Paprodziadem" Dembowskim, wokalistą i tekściarzem, „śpiewającym filozofem” i autorem książki „Nowe przygody krasnoludków” - opowieści z przesłaniem dla małych i dużych. Dlaczego zaprosiliśmy akurat tego Twórcę do nas? Nasz projekt ma na celu m.in., poprzez działania arteterapeutyczne, uwrażliwiać, pomóc nawiązać kontakt ze sobą również dzięki obcowaniu z przyrodą.

Paprodziad znany jest m.in. z tego, że nawiązuje często w swoich tekstach do tematu przyrody, od wiosny do jesieni chodzi na boso, tak też zawitał do nas. Towarzyszką naszego gościa była Krysia – przyjaźnie nastawiony do wszystkich zebranych pies, którego obecność wzbudziła sympatię również dzieci.

Z rozmowy z Włodkiem Dembowskim wynika, iż od najmłodszych lat, wychowując się w szarym otoczeniu jednego z warszawskich osiedli, ciągnęło go do zielonych przestrzeni oddalonych od blokowisk, gdzie czuł się najlepiej.

Odkrywanie siebie nawzajem 
Autor, nawiązując do utworu „Nowe przygody krasnoludków", przyznał, że w zawartych w nim opowieściach kryją się odniesienia do takich uniwersalnych wartości jak choćby realny kontakt i rozmowa z drugim człowiekiem. Niewątpliwie bajkowy świat może być odskocznią od codzienności, jednocześnie przemycone w tym świecie ponadczasowe wartości stanowią element kształtujący wrażliwość dzieci, a jednocześnie skłaniają do refleksji również rodziców. W rozmowie z Paprodziadem poruszona została kwestia, iż dzieci i rodzice zdecydowanie mogą mieć wspólny świat, z pewnością jest dobrze, gdy go mają. Wspólnie spędzony czas jest jedną z najcenniejszych wartości w rodzinie, wzmacnia więź i pozwala na codzienne odkrywanie siebie nawzajem.
Po rozmowie autora z prowadzącymi spotkanie Martą Gąsienicą-Gronikowską i Michałem Ekielem oraz rodzicami, którzy chętnie dzielili się swoimi refleksjami, jak również zadawali pytania, przystąpiono do wspólnego malowania koszulek flamastrami do tkanin.

Koszulki to element wystawy, wieńczącej II edycję projektu „Moja Rodzina – Moją Siłą.” Spotkanie z Włodzimierzem Dembowskim zostało odebrane przez rodziców entuzjastycznie, a po kilku dniach dostaliśmy informację, iż spotkanie było przesympatyczne dla samego autora.

Pamiątką ze spotkania będą dla każdego dziecka książki „Nowe przygody krasnoludków” z imiennymi dedykacjami od autora.

Wernisaż wystawy

W czwartek, 30 czerwca o godz. 18.00 w Galerii GOK-u odbyło się otwarcie interdyscyplinarnej wystawy prac uczestników projektu socjalnego „Moja Rodzina – Moją Siłą”. Zaprezentowano  prace plastyczne wykonane na papierze i tekturach, wydrapywanki oraz maski z bandaża gipsowego wykonane przy pomocy rodziców i własnoręcznie malowane przez dzieci.

Dodatkowo można podziwiać fotografie wykonane podczas cyklu zajęć oraz teledysk do piosenki grupy muzycznej November Project pt. "Rodzina".

 


Projekt jest realizowany przez pracownika socjalnego Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Martę Gąsienicę-Gronikowską i współrealizatorów. Autorski program zajęć oraz organizacja wystawy są tworzone w konsultacji z artystką i instruktorką arteterapii Anną Merską-Mitan. Wystawa objęta jest honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Dariusza Gwiazdy. Dzięki uprzejmości dyrektor GOK-u, Moniki Woźniak, uczestnicy mają możliwość korzystania z sal tej instytucji kultury. II edycja projektu "Moja Rodzina - Moją Siłą" jest finansowana przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grójcu.

 

Marta Gąsiennica Gronikowska 
Anna Merska- Mitan