KULTURA

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Październik to czas pielgrzymowania maturzystów Archidiecezji Warszawskiej do narodowego sanktuarium na Jasnej Górze. 10 października 31 maturzystów naszej szkoły, pod opieką p. Ewy Sujeckiej, p. Marioli Zalewskiej i ks. Pawła Kulpińskiego, także wybrało się na pielgrzymkę do Częstochowy. Każdy zabrał ze sobą intencje, które chciał powierzyć Maryi – prośbę o dobre przygotowanie do egzaminów, dobre i mądre wybory życiowe oraz sprawy osobiste.

O zgromadzonych na Jasnej Górze dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej, ks. Marek Przybylski, mówił: "To jest młodzież, która chce coś więcej, nie tylko to, co daje świat, ale rzeczywiście szukają duchowego wsparcia i pomocy Najświętszej Maryi Panny w podejmowaniu decyzji życiowych, które są przed nimi (…). To są ludzie, którzy chcą żyć miłością Boga, którzy widzą, że podążanie drogą Ewangelii ma sens (…) Może niektórych to dziwić, ale niektórzy, mimo swoich 18 czy 19 lat, na Jasną Górę przyjeżdżają po raz pierwszy. Tak jest i to trzeba przyjąć i zaakceptować, i cieszyć się, że nawet na koniec szkoły przyjeżdżają i zawierzają swoje życie Matce Bożej".

Nasze spotkanie, w odróżnieniu od lat poprzednich, rozpoczęło się w bazylice jasnogórskiej od krótkiego przemówienia przedstawicielki Mazowieckiego Kuratora Oświaty, która odczytała list od Pani Kurator – Aurelii Michałowskiej. Młodzi ludzie usłyszeli słowa otuchy oraz życzenia powodzenia podczas czekających ją egzaminów dojrzałości oraz w dalszym życiu. Następnym etapem spotkania, które w tym roku miało charakter bardziej duchowy, było nabożeństwo Słowa, prowadzone przez kleryków WMSD w Warszawie, którzy przygotowali piękną oprawę muzyczną i krótkie rozważania. Podczas nabożeństwa do młodzieży skierował swoje słowa także rektor WMSD w Warszawie – ks. Wojciech Bartkowicz. „Jesteście dziećmi Boga; Bóg patrzy na ciebie i mówi: Moja krew… Moje dziecko… Bądź do Mnie podobny…”, mówił m. in. ks. Wojciech. Po nabożeństwie Słowa miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Św., którą w intencji maturzystów sprawował w Kaplicy Jasnogórskiej biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, Michał Janocha. Młodzież witał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił bp Michał, który do zgromadzonej młodzieży mówił: „Wchodzimy w modlitwę pokoleń, Maryja patrzy na każdego z nas. Zawierzmy Jej najważniejszy egzamin z naszego życia, nasze wybory”. Na koniec Mszy Świętej zebrani w Kaplicy Jasnogórskiej odmówili wspólnie dziesiątek różańca, a przedstawiciele młodzieży odczytali Akt Zawierzenia Młodzieży Matce Bożej Jasnogórskiej.

Po zakończeniu wspólnego spotkania, młodzież ZSP wraz z kolegami i koleżankami z LO w Grójcu udała się na wspólną Drogę Krzyżową na wałach jasnogórskich. Drogę Krzyżową poprowadził ks. Paweł Komar, a młodzież przeczytała skłaniające do refleksji komentarze przygotowane przez ks. Pawła Kulpińskiego.

Po przeżyciach duchowych był też czas na „małe co nieco” dla ciała, a potem wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

To był dobry dzień, pełen przeżyć duchowych, refleksji i radości. Każdy z nas miał szansę skorzystać ze skarbca łask, które w tym szczególnym miejscu, jakim jest Jasna Góra, płyną obfitym strumieniem.

 Ewa Sujecka

Ostatnio zmieniany środa, 21 listopad 2018 17:09

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account