WIADOMOŚCI

Grójeckie manewry na prawo jazdy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po długich staraniach lokalnych władz, polityków i młodzieży - od trzech miesięcy mamy ośrodek egzaminacyjny kierowców w Grójcu.

Postanowiliśmy sprawdzić jak działa filia WORD Warszawa w naszym mieście.  

Można tu zdawać egzaminy teoretyczne na kategorię A, A1, A2, AM, B i B1 prawa jazdy oraz egzaminy praktyczne na kategorię B i B1, a od 22 sierpnia także na kat. AM. Oddział Terenowy WORD w Grójcu i plac manewrowy dla kat. Bi B1 znajduje się na terenie Grójeckiego Ośrodka Sportu „Mazowsze” przy ul. Sportowej. W sierpniu został utworzony plac manewrowy przy Stadionie "Mazowsze" na ul. Laskowej dla kategorii AM, m.in. uprawniającej do kierowania motorowerem lub quadem.

WORD w Grójcu zaczynał od zatrudnienia dwóch egzaminatorów, następnie zwiększył ilość do czterech, a od 1 września będzie pięć osób. Czas oczekiwania na egzamin w naszym mieście to średnio tydzień. Dla porównania, w Warszawie od momentu zapisania, czeka się około 3 tygodni.

- Naszym głównym celem jest maksymalne skracanie oczekiwania na egzamin, dlatego od września zwiększamy ilość egzaminatorów do pięciu osób – mówi Sławomir Malinowski kierownik grójeckiej filii WORD Warszawa.

Po sukcesie Grójca, są plany na utworzenie kolejnej filii warszawskiego WORD w Nowym Dworze Mazowieckim. Pierwsze egzaminy na prawo jazdy odbędą się tam w 2017 roku.Łatwiej czy trudniej?
Wiele osób twierdzi, że w Grójcu łatwiej zdać egzamin niż w Warszawie, ale statystyki mówią co innego. W ubiegłym tygodniu egzamin teoretyczny zdało u nas 63 proc. osób, zaś praktyczny około 37 proc. W porównaniu z  warszawskimi ośrodkami, faktycznie w Grójcu najłatwiej zdać egzamin teoretyczny. Jednak jeśli chodzi o praktyczny, to zdawalność jest porównywalna do wyników warszawskich ośrodków. Według statystyk z tego tygodnia, na Odlewniczej zaliczyło egzamin 39 proc., na Bemowie 38 proc., a na Radarowej 32 proc.

- Warunki ruchu drogowego są praktycznie w każdym mieście podobne. W Grójcu jest o tyle łatwiej, że nie ma tu przejazdów tramwajowych. Z kolei natężenie ruchu w naszym mieście jest dosyć wysokie. Dla zdających w Grójcu na pewno bardziej atrakcyjny jest fakt, że są egzaminowani w mieście, które znają i z którego pochodzą – komentuje Sławomir Malinowski.

Kto zdaje w Grójcu?
Około 90 procent osób to przede wszystkim mieszkańcy powiatu grójeckiego i piaseczyńskiego, pozostali przyjeżdżają na egzaminy z Warszawy oraz innych miast.

O to, jakie błędy najczęściej są popełniane podczas egzaminów w Grójcu, spytaliśmy egzaminatora Marka Fałka. - Błędy są takie same, jak w większości ośrodków ruchu drogowego w Polsce. Najczęstszym z nich jest niezastosowanie się do warunkowego przejazdu na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Na pewno utrudnieniem dla zdających w Grójcu jest liczba źle zaparkowanych pojazdów powodujących zawężenie jezdni – komentuje egzaminator grójeckiego WORD.

Swojsko i kameralnie
Opinie mieszkańców Grójca odnośnie utworzenia i funkcjonowania filii warszawskiego WORD w Grójcu są raczej pozytywne. Sami zdający chwalą sobie kameralność i atmosferę egzaminów w naszym mieście.

- Zdecydowanie polecam egzaminy w Grójcu! Tu jest bardziej swojsko, a egzaminatorzy są przyjaźnie nastawieni. Przez całą drogę egzaminator próbował mnie motywować i uspokajać, to pomogło mi skupić się na jeździe i nie myśleć o stresie – mówi Patrycja Kowalczyk, szczęśliwa mieszkanka okolic Grójca, z którą rozmawialiśmy zaraz po egzaminie praktycznym na prawo jazdy kat. B, którego wynik był pozytywny.

Ilona Feliksiak

Ostatnio zmieniany piątek, 09 wrzesień 2016 10:18

Komentarze  

+1 #2 Mirosława 2018-06-25 15:54
Nie powiedziałabym, że są pozytywnie nastawieni wszyscy. Trafił się taki, który miał jakby pretensje, że w ogóle musi wsiąść do samochodu..
Cytować
0 #1 maciej 2016-09-01 08:29
Wszystko super każdy chce zdać ale ciągłe trafianie na L na każdym skrzyżowaniu w bocznych ulicach parkingach pod sklepami już mnie kqrza
Cytować

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account