WIADOMOŚCI

Obchody 72 rocznicy zakończenia II wojny światowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod pomnikiem postawionym i oddanym dla „Pamięci ofiar hitleryzmu zamordowanych w tym lesie w latach 1939-45 w XXX rocznicę zwycięstwa” w 1975r. a odrestaurowanym w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie w 2015r. przez JW. 3411 Grójec i Koło Nr 8 Powiatowego Oddziału Grójeckiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP (POG ZWiR WP), w dniu 09.05.2017r. odbyły się uroczystości upamiętniające ten fakt historyczny.

Uroczystość prowadził zgodnie z ceremoniałem wojskowym chor. rez. Jerzy Skrzypczak, a narrację o kolejnych punktach jej realizacji zapewniał v-ce Prezes POG ZWiR WP Kol. Ryszard Dalba.

Uroczystość  rozpoczęto o godz. 11.00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odegraniem hymnu narodowego, po czym prezes POG ZWiR WP ppłk. w st. spocz. Stanisław Gliński powitał przybyłych na tą uroczystość gości.

Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Pan Jacek Stolarski w swoim wystąpieniu szczególne podziękowania skierował do Powiatowego Oddziału Grójeckiego ZWiR WP oraz dyrekcji PSP w Częstoniewie za pamięć i dbałość o pomnik w lesie Częstoniew postawiony tym, którzy zostali zamordowani tu w latach 1939-1945.
V-ce Starosta Powiatu Dariusz Piątkowski odniósł się do ofiar jakie poniosła Europa na skutek dążeń imperialistycznych faszystowskich Niemiec i zmian jakie nastąpiły po jej zakończeniu w zakresie przeobrażeń polityczno-militarnych, szczególnie w strefie wpływów ZSRR. W obecnym czasie, też istnieją zagrożenia dla pokoju w Europie i na świecie płynące z bliskiego wschodu od wyznawców islamu.

Prezes POG ZWiR przedstawił w liczbach skutki II wojny światowej jakie dotknęły ludność powiatu Grójec.
Podczas okupacji w Grójcu i okolicach przebywało ok. 1 tys. Niemców. Zamordowane zostały 704 osoby, aresztowano 1816 osób, do obozów koncentracyjnych wywieziono 6913 osób, zaś 11855 osób wysłano na przymusowe roboty do Niemiec. Zaapelował do zgromadzonych: cyt. musimy pamiętać i przekazywać młodszym pokoleniom taką historię jaka była. Muszą wiedzieć, że to żołnierz I i II Armii WP wyzwalał Polskę spod okupacji hitlerowskiej a o kształcie granic i rządzie powojennym zdecydowała Wielka Trójka. Polska nie była mocarstwem z którym Europa powojenna musiałaby się liczyć.  

Po wystąpieniach, delegacje organizacji paramilitarnych, władz Powiatu Grójec, Gminy i Miasta Grójec, szkół podstawowych z Grójca i PSP Częstoniew oraz indywidualni uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki pod pomnikiem.

Symboliczny znicz imieniu organizatorów zapalili: burmistrz Gminy i Miasta Grójec Jacek Stolarski, dyrektor PSP Częstoniew Ewa Głowacka i prezes POG ZWiR WP ppłk. w st. spocz. Stanisław Gliński.

Za współpracę z POG ZWiR WP w zakresie kultywowania pamięci o bohaterskich obrońcach naszej Ojczyzny, za pomoc w sprawowaniu opieki nad miejscami pamięci narodowej i mogiłami ofiar II wojny światowej oraz wspieranie inicjatyw w zakresie kształtowania patriotycznych wartości wśród dzieci i młodzieży zostali wyróżnieni:
 - odznaką honorową Krzyż Zasługi ZWiR:  v-ce burmistrz Gminy i Miasta Grójec Karol Biedrzycki i dyrektor PSP w Częstoniewie Ewa Głowacka;                            
- dyplomem - podziękowaniem – Starostwo Powiatowe Grójec; Urząd Gminy i Miasta Grójec; PSP w Częstoniewie i KŻR LOK Warka.
Po części oficjalnej uroczystości pod pomnikiem, zaproszono wszystkich uczestników do PSP w Częstoniewie na pokaz programu artystycznego dzieci tej szkoły oraz na skromny poczęstunek.

Organizatorem uroczystości byli: burmistrz Gminy i Miasta Grójec Jacek Stolarski, Szkoła Podstawowa w Częstoniewie z jej dyrektorem Ewą Głowacką i Powiatowy
Oddział Grójecki ZWiR WP z prezesem ppłk. w st. spocz. Stanisławem Glińskim.

ppłk. w st. spocz. Stanisław Gliński

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 maj 2017 15:55

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account