WIADOMOŚCI

Kazimierz Pułaski patronem samolotu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W sobotę 29 lipca, na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy przedstawiciele MON odebrali drugi nowy samolot Gulfstream G550 do przewozu najważniejszych osób w Państwie.

Zgodnie z przeprowadzonym konkursem internetowym otrzymał on imię "Generał Kazimierz Pułaski". W uroczystości wziął udział wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki oraz wielu gości. Obecna była również dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce Iwona Stefaniak.Matką chrzestną samolotu została porucznik Magdalena Kozak, która zdejmując symboliczną biało-czerwoną szarfę wypowiedziała: "Nadaję ci imię Generał Kazimierz Pułaski". Pani porucznik jest lekarzem specjalizującym się w medycynie ratunkowej, uczestniczką misji wojskowych w Afganistanie oraz pisarką.

Samolot "Generał Kazimierz Pułaski" o numerze 002 przyleciał do Polski z USA, gdzie Rząd polski zamówił nowe samoloty. Gulfstream G550 to dwusilnikowy samolot dyspozycyjny, jego masa startowa wynosi 41 ton, a zasięg maksymalny 12,5 tysiąca kilometrów. Warto wspomnieć, że firma amerykańska Gulfstream, należąca do koncernu General Dynamics ma swoją siedzibę i fabrykę w Savannah w Stanie Georgia, gdzie zginął Kazimierz Pułaski. To zapewne zdecydowało, że społeczność internetowa wybrała tego bohatera polsko-amerykańskiego na patrona statku powietrznego dla najważniejszych osób w państwie.

Niech nowy samolot dobrze służy Rzeczypospolitej i rozsławia imię Kazimierza Pułaskiego.

Inf. muzeum

Ostatnio zmieniany piątek, 04 sierpień 2017 10:15

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account