WIADOMOŚCI

Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dla uczczenia Narodowego  Święta Niepodległości w Garnizonie Grójec odbyły się uroczystości, w  których  uczestniczyli żołnierze i pracownicy Resortu Obrony Narodowej 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego.

Obchody  99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  rozpoczęto 10 listopada na 2017r.  uroczystą zbiórką na placu apelowym jednostki. Dowódca płk Andrzej KOZERA  w swoim wystąpieniu do żołnierzy i pracowników RON  podkreślił wagę Święta  będącego wyrazem  hołdu i pamięci bohaterów poległych o wolność Ojczyzny. Uroczystość była okazją do wręczenia awansów i wyróżnień  żołnierzom i pracownikom RON.  Dowódcą uroczystości był mjr Michał ŚNIADY. Kompanią  honorową dowodził por. Wiesław BŁASZCZYK. Na zakończenie pod pomnikiem patrona ppłk. Jana KOWALEWSKIEGO Dowódca płk Andrzej KOZERA zapalił symboliczny znicz.    

10 listopada był także dniem szczególnym dla por. Łukasza GIRO, który kończył służbę wojskową w naszej jednostce. Płk KOZERA podziękował mu za służbę i zasługi dla ośrodka oraz życzył dalszych sukcesów w życiu zawodowym i osobistym.

Również w tym dniu ppłk Sebastian BZÓWKA ,mjr Ryszard KOWALCZYK kompania honorowa i  poczet  sztandarowy  ośrodka uczestniczyli w uroczystym ślubowaniu  klas pierwszych  mundurowych  Zespołu  Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Białobrzegach. Uroczystość rozpoczęła msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy świętej przy pomniku Stanisława Staszica odbyło się ślubowanie, podczas  którego  ppłk BZÓWKA  wręczył uczniom certyfikaty.  Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty i zapalono symboliczny znicz pod pomnikiem patrona.

Główne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Garnizonie Grójec odbyły się 11 listopada o godz. 10.30 Mszą Świętą w  intencji Ojczyzny w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego, którą odprawił ks. W mszy  świętej uczestniczyli: dowództwo 1. ORel z kompanią honorową i pocztem sztandarowym, samorządowcy ziemi grójeckiej, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji z terenu powiatu grójeckiego, kombatanci, harcerze, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Grojca i okolic.

Po zakończonym nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się dalsze uroczystości niepodległościowe. Przemarsz uświetniła parada 22. Pułku Ułanów Podkarpackich. Meldunek dowódcy płk. Andrzejowi KOZERZE złożył dowódca uroczystości mjr Michał ŚNIADY. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali płk Kozera i Burmistrz  Miasta i Gminy Jacek STOLARSKI podkreślając wagę i znaczenie daty 18 listopada 1918 r. dla losów naszego państwa, po czy zgromadzeni wysłuchali Niepodległościowego Apelu Pamięci odczytanego przez mjr. Romana FIJAŁKOWSKIEGO. Następnie kompania honorowa oddała salwę dla uczczenia pamięci bohaterów poległych w walkach za wolność ojczyzny.

W dalszej części obchodów nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i zapalenie znicza symbolizującego pamięć o wszystkich poległych w walkach o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

1. Orel

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 14 listopad 2017 15:32

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account