WIADOMOŚCI

„Tak” dla rodziny i zdrowia, „nie” dla alkoholu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Grójcu odbył się „Wieczór Jasia i Małgosi”, czyli uroczyste podsumowanie pierwszej części programu profilaktyki alkoholowej „Program Domowych Detektywów”, skierowanego do uczniów klas czwartych oraz ich rodziców.

Główne cele programu to:

  • Opóźnienie momentu, w którym młodzi ludzie po raz pierwszy sięgną po alkohol, czyli opóźnienie tzw. „inicjacji alkoholowej”;
  • Zmniejszenie spożycia alkoholu przez młodych ludzi, którzy już próbują pić;
  • Ułatwienie współpracy pomiędzy nauczycielami a rodzicami (opiekunami) uczniów.

Ugruntowanie rodzinnych zasad

Program realizowany jest w szkole (pod kierunkiem psychologa – Marty Sobczak oraz pedagoga – Doroty Woźniak) i w domu razem z rodzicami (w ramach tzw. „Domowych Drużyn”, które otrzymują z rąk nauczyciela omówione w klasie materiały do pracy w domu). Zaproszenie rodziców do aktywnego udziału w programie profilaktycznym sprzyja lepszej współpracy rodziców i szkoły w wychowywaniu dzieci, jak również wspiera wypracowanie i ugruntowanie rodzinnych zasad chroniących młodych ludzi przed sięganiem po alkohol. Koszt materiałów do pracy w ramach projektu został pokryty z gminnych środków przeznaczonych na przeciwdziałanie alkoholizmowi  dzięki współpracy z Zastępcą Burmistrza Gminy i Miasta Grójec (i jednocześnie Pełnomocnikiem Burmistrza Gminy i Miasta Grójec ds. Uzależnień) – Panem Karolem Biedrzyckim oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Odparcie presji

Program obejmował następujące tematy: prawdy i mity na temat alkoholu, wpływ reklamy i mediów na kształtowanie przekonań na temat alkoholu, rodzaje presji rówieśniczej, powody, dla których młodzi ludzie piją alkohol oraz konsekwencje picia alkoholu przez dzieci i młodzież. Celem „Wieczoru Jasia i Małgosi” było przedstawienie projektów (plakatów, prezentacji) wykonanych przez uczniów w ramach Programu oraz rozdanie dyplomów.

Badania pokazały, że program wpływa na:

  • wiedzę i postawy uczestników,
  • większą gotowość uczestników do odparcia presji rówieśników skłaniającej do picia alkoholu,
  • ograniczenie pierwszych doświadczeń w upijaniu się alkoholem.

Dorota Woźniak

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account