WIADOMOŚCI

Niebieski Marsz przeszedł ulicami Grójca

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W środę, 11 kwietnia  już po raz piąty ulicami Grójca przeszedł Niebieski Marsz dla Autyzmu zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. ks. Jana Twardowskiego w Grójcu.

Ponad dziesięć lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.  Kwiecień od 2008 roku  jest miesiącem, w którym światowe instytucje niosące pomoc osobom z syndromem autyzmu szerzą wiedzę oraz zwracają szczególną uwagę społeczeństw całego świata na dyskryminację i niezrozumienie z jakimi spotykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem.    

Autyzm, to całościowe zaburzenie rozwoju. Oznacza to, że autyzm jest zaburzeniem bardzo złożonym i wpływa na całe funkcjonowanie dziecka. Niektóre dzieci mają autyzm od urodzenia, a u innych pojawia się nagle, z jakiegoś niewyjaśnionego powodu. Pierwsze objawy autyzmu występują zazwyczaj przed 3 rokiem życia. Stopień autyzmu może być bardzo różny – od ciężkiego do łagodnego. Przejawia się najczęściej nieprawidłowościami w relacjach społecznych, komunikowaniu się oraz w rozwoju funkcjonalnej lub symbolicznej zabawy.

W autyzmie mówi się o tym, że dziecko nie nawiązuje np. kontaktu wzrokowego z innymi osobami lub, że jest to kontakt bardzo krótkotrwały i ulotny. Rodzice czasami mówią „patrzy na mnie jakby mnie nie widział, jakbym był przezroczysty”.

Od pięciu lat, wyrażając solidarność z osobami dotkniętymi ASD, przez Grójec przechodzi Niebieski Marsz dla Autyzmu. W środowym marszu uczestniczyli wspólnie uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu wraz z rodzicami i nauczycielami oraz uczniowie pozostałych grójeckich szkół podstawowych, a także wychowankowie prawie wszystkich grójeckich przedszkoli. W kilkusetosobowej grupie, ubrani w niebieskie koszulki, trzymając w rękach niebieskie flagi i balony, w eskorcie policji, ruszyliśmy ulicami Grójca, aby zwrócić uwagę mieszkańców i włodarzy miasta na sytuację osób dotkniętych autyzmem.
    
Przy dźwiękach muzyki oraz informacji dotyczących objawów i sposobów pomocy osobom z autyzmem niebieski marsz dotarł przed budynek Urzędu Miasta gdzie przywitali nas pracownicy urzędu ubrani w niebieskie koszulki, burmistrz - Jacek Stolarski oraz zastępca burmistrza - Karol Biedrzycki. Po odczytaniu informacji o autyzmie oraz fragmentów pamiętników osoby z autyzmem marsz przeszedł przed budynek Starostwa Powiatowego. Przed Starostwem przywitali nas: starosta Powiatu – Marek Ścisłowski, wicestarosta – Dariusz Piątkowski, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Teresa Bednarska, naczelnik Wydziału Edukacji – Barbara Orłowska, skarbnik Powiatu – Agnieszka Bilska wraz z gronem pracowników urzędu, którzy na znak wsparcia i solidarności również założyli niebieskie koszulki.

Starosta Marek Ścisłowski i Agnieszka Bilska przeczytali jeden z fragmentów pamiętników mówiących w jaki sposób osoby z autyzmem odbierają to, co nas otacza. Starosta oraz pracownicy starostwa wypuścili w powietrze niebieskie balony, które zabrały ze sobą dobre myśli dla osób z autyzmem. Po słodkościach, jakimi obdarował nas starosta, ruszyliśmy w drogę powrotną.

Piąty marsz za nami i miejmy nadzieję, że nie ostatni. Tak więc spotykamy się za rok, w kwietniu.

Marcin Gała
Nauczyciel ZSS w Grójcu
Koordynator marszu

Ostatnio zmieniany piątek, 13 kwiecień 2018 11:28

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account