WIADOMOŚCI

Dzień Autyzmu w Publicznym Przedszkolu Nr 1

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W  Przedszkolu Nr 1 w Grójcu obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczęły się 4 kwietnia.

Tego dnia w akcie solidarności z osobami cierpiącymi na autyzm, wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy przedszkola "zaświecili się na niebiesko" ubierając się na ten kolor, przedszkolaki wykonały niebieskie dłonie, a główne pomieszczenia w przedszkolu zostały udekorowane niebieskimi akcentami.

Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podnoszenie wiedzy na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Rodzice mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tego tak złożonego zaburzenia, zamieszczonymi na głównej tablicy w korytarzu. Zgodnie z hasłem przewodnim, dzieci 4, 5, 6 letnie z naszego przedszkola obejrzały  film „Poznaj Marię – dziewczynkę która lubi mieć plan.”, który przedstawił codzienność Marii, dziewczynki dotkniętej autyzmem. Dzieci rozmawiały o trudnościach bohaterki oraz jej umiejętnościach i sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Przedszkolaki zrozumiały, że dla osób z autyzmem ważna jest przewidywalność i powtarzalność sytuacji.

Następnie każda grupa wykonała pracę plastyczną „Niebieska dłoń dla mojego przyjaciela”. Uwieńczeniem obchodów było wysłuchanie piosenki „Wielka siła” dotyczącej problematyki autyzmu, a także wykonanie pamiątkowego zdjęcia.11 kwietnia grupy najstarsze ubrane na niebiesko wzięły udział w „niebieskim marszu” ulicami Grójca zorganizowanym przez ZSS nr 4.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia. Został ustanowiony z inicjatywy małżonki władcy Kataru, emira Hamada ibn Chalifa as-Sani, Jej Wysokości Mozah. Zgromadzenie Ogólne ONZ poparło tę inicjatywę rezolucją z dnia 18 grudnia 2007 roku. Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Wizja inicjatywy Jej Wysokości pomogła w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.

Justyna Stefańska

Ostatnio zmieniany piątek, 13 kwiecień 2018 15:26

Komentarze  

0 #1 Małgosia 2018-04-24 19:56
Bardzo piękna akcja ,która pokazuje zarówno dzieciom jak i dorosłym ,że problem autyzmu staje się tematem o którym się mówi, co powoduje że osoby dotknięte tym problemem jak i ich bliscy nie pozostają same . Dzieci te mają możliwość uczęszczania do przedszkola i obcowania z innymi dziećmi a to myślę bardzo dobrze wpływa na psychikę dziecka.
Cytować

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account