WIADOMOŚCI

Portrety Paderewskich wróciły do Warki!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

2 sierpnia w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego odbyła się uroczysta prezentacja portretów Ignacego Jana Paderewskiego i jego małżonki Heleny. Portrety są częścią kolekcji dzieł sztuki z willi Paderewskiego Riond-Bosson w Szwajcarii, które mistrz podarował Muzeum Narodowemu w Warszawie, na mocy testamentu z 1930 r.

Do Muzeum Narodowego trafiły w 1952. Kiedy w 1967 r. otwarto w Warce Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, portrety zostały tu wyeksponowane w salonie Paderewskiego. Prezentowane były do 1988 r. Od 2004 r. znajdowały się w gabinecie ministra kultury. Decyzją obecnego ministra kultury, prof. P. Glińskiego i dzięki uprzejmości dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, w roku 100-lecia niepodległości Polski, ponownie trafiły do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.
Obrazy odsłonili: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotr Gliński, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, starosta grójecki Marek Ścisłowski i dyrektor muzeum Iwona Stefaniak.
 „To moment symboliczny, który wyraża zrównoważone traktowanie całej Polski w kwestii dostępu do kultury” - mówił minister kultury Piotr Gliński po odsłonięciu obrazów. Podkreślił również, że gdy tylko dowiedział się, że portrety były prezentowane wiele lat w tym muzeum, natychmiast postanowił, aby wróciły do Warki. Instytucje kultury takie jak Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego „zasługują na wsparcie (…), są to perły naszej kultury, lokalne, ale o znaczeniu ogólnopolskim. (…) to jest realizacja naturalnego prawa do zrównoważonego dostępu do kultury w Polsce. To jest moment symboliczny - wyraża to, co powinno być obowiązkiem każdego ministra, każdej władzy - mówił Prof. Gliński.
W uroczystej prezentacji obrazów wzięli udział również: członek Zarządu powiatu grójeckiego Wojciech Wojtczak, wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Turystyki, Sportu i Promocji – radna powiatowa Barbara Kowalska, przedstawiciele instytucji oraz organizacji z terenu powiatu i Warki, wiele mediów ogólnopolskich.
Spotkanie w salonie Ignacego Jana Paderewskiego uświetnił występ młodego pianisty, studenta Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu – Kamila Madeja. Wykonał on jeden z najbardziej znanych utworów wielkiego wirtuoza Menuet G-dur, na zabytkowym fortepianie Bösendorfer, na którym niegdyś grywał sam mistrz Paderewski.
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest instytucją współprowadzoną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Powiat Grójecki. Prezentuje polsko-amerykańskiego bohatera Kazimierza Pułaskiego i wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Placówka od lat kolekcjonuje także eksponaty i pamiątki związane z Ignacym Janem Paderewskim.
Specjalne podziękowania kierujemy do firmy TRENS-MED Dariusz Witkowski z Murowanki koło Warki za nieodpłatne przetransportowanie obrazów.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia muzeum, zobaczenia portretów na ekspozycji, a także poznania ich ciekawej historii.
Inf. Muzeum
fot. Rafał Donica

Ostatnio zmieniany środa, 08 sierpień 2018 13:43

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account