poniedziałek, 27 czerwiec 2022
"Dzieńdobrobus" czyli Dzień Dobry TVN z Grójca!

W piątek 2 października Ekipa Dzień Dobry TVN nadawała swój program prosto z grójeckiego rynku. Cały zespół pracujący przy piątkowej produkcji odjechał w bardzo dobrym humorze, a to wszystko za sprawą dobrej współpracy i przysmaków przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich „Boskie Babki”.

 

Dzieńdobrobus przemierza Polskę w poszukiwaniu pięknych miejsc, dobrych, życzliwych ludzi i budujących, inspirujących historii. Tym razem odwiedziliśmy Grójec. Pogoda nie dopisywała, ale dobra energia szybko rozświetliła piątkowy poranek. – pisała o programie Anna Korytkowska z DDTVN na stronie www.dziendobry.tvn.pl

https://dziendobry.tvn.pl/a/dziendobrobus-w-grojcu-miasto-ktore-jablkami-stoi

 

Dlaczego Grójec?

Pomysł na program pojawił się nagle, a decyzja została podjęta błyskawicznie. Gminny Wydział Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych otrzymał telefon w poniedziałek 28 września. – Realizator wytłumaczył, że jeżdżą po Polsce starym jelczem - zwanym potocznie „ogórkiem”- z okazji 15 – lecia programu. Nasze miasto było wytypowane w pierwszej kolejności, a na wypadek braku zgody Dzień Dobry TVN miało nadawać z innej miejscowości w naszej okolicy. – opowiadała naczelnik, Monika Kozłowska.

 

Sad Europy

Grójec miał cztery wejścia na żywo, podczas porannego programu Dzień Dobry TVN. Realizatorzy dowiedzieli się z lokalnych mediów o tym, że nasz region słynie przede wszystkim z jabłka. – Grójec to stolica jabłka. Nawet nie polska, a europejska. Pięćdziesiąt tysięcy hektarów czyli wielkość obszarowa porównywalna z Warszawą. Sadów mamy bardzo dużo, jesteśmy liderem na świecie, zajmujemy drugie miejsce po Chinach. – mówił na antenie lokalny sadownik Wojciech Kot.

 

 

Skoro o jabłku mowa, to nie mogło zabraknąć ciast oraz innych przysmaków z tychże owoców. Koło Gospodyń Wiejskich „Boskie Babki” przygotowało aż 10 rodzajów szarlotki, babeczki oraz owsiankę, a tłocznia soków Gwiazda, naturalnie tłoczone soki.

– Obierki to prawdziwa bomba witaminowa, można zrobić z nich ocet jabłkowy. Ma wiele wartości odżywczych, kosmetycznych i zdrowotnych – opowiadała Piotrowi Wojtasikowi, Joanna Malinger- członkini KGW „Boskie Babki”.

 

 

Rekordzista

Kolejnym punktem programu był znany na całym świecie grójecki artysta Sebastian Krawczak. Rekordzista Guinness’a (słynny mural z panoramą Grójca narysowany ołówkiem ) narysował ołówkiem grójecki ratusz specjalnie dla TVN-u.

Nie tylko jabłka

Udział w programie wzięli również lokalni artyści związani z Grójeckim Ośrodkiem Kultury, którzy zagrali tzw. „dżingla” DDTVN. Była też sekcja szachowa Adama Lasoty ze swoimi ogromnymi szachami. Swoje „pięć minut” mieli karatecy z grójeckiego klubu „Seiken”. Dwaj bracia Chałupka (bliźniacy) opowiedzieli trochę o tej dyscyplinie i swoich osiągnięciach. Panowie mają tytuł „Shihan”, co w języku japońskim oznacza „nauczyciela wyznaczającego standardy”, coś na miarę tytułu profesorskiego. To jedyni profesorowie karate w całej Polsce. Nie mogło również zabraknąć „Bolka”- osiołka, który regularnie pełni wolontariat w akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Podziękowania

Debiut filmowy na antenie TVN-u można zaliczyć do udanych. Ekipa obiecała, że odwiedzi nasze miasto jeszcze nie raz. Dzięki sprawnej organizacji i współpracy na profesjonalnym poziomie, wszystko poszło zgodnie z planem. Podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do powstania materiału. Burmistrz Dariusz Gwiazda zrobił to za pomocą swojego profilu społecznościowego Facebook.

 

Raz jeszcze przekazujemy podziękowania dla: Elżbiety Ciarkowskiej i Pawła Zarzyckiego za przyjazd do Grójca i nagranie świetnego materiału; pracownikom Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych UGiM oraz KGW Boskie Babki za przygotowanie stoiska i nadzór nad całością wydarzenia; Wojtkowi Kotowi za dostarczenie owoców na stoisko gminy Grójec oraz udział w nagraniu; Małgorzacie Gwiazda - Tłocznia Soków Gwiazda za dostarczenie soków i udział w programie; Dariuszowi Borkowskiemu za przygotowanie aranżacji zagranego utworu oraz całemu zespołowi muzycznemu za jego wykonanie; Ochotniczej Straży Pożarnej w Grójcu za dostarczenie agregatu prądotwórczego i udział w nagraniu; dyrekcji, nauczycielom i uczniom PSP nr 2 za reprezentowanie środowiska szkolnego naszej gminy; GOK i ZGK za pomoc techniczną; Straży Miejskiej i Policji w Grójcu za czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników; Jackowi i Krzysztofowi Chałupce oraz zawodnikom DOJO Grójec IKA POLAND, przedstawicielkom Koła Seniorów pani Agacie Kufirskiej i pani Justynie Frubie Borkowskiej, Sebastianowi Krawczakowi, Adamowi Lasocie i zawodnikom Sekcji Szachowej za wystąpienie przed kamerami i godne reprezentowanie naszego miasta i gminy oraz wszystkim, którzy upiekli bądź przygotowali szarlotki i potrawy regionalne.

 

Informacja prasowa Urzędu Gminy i Miasta Grójec