Wideo

Nie żyje Stasiek Wielanek

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Kilka dni temu, tuż przed wigilią dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarł wspaniały człowiek, legenda folkloru warszawskiego - Stasiek Wielanek.

Udało nam się odszukać wywiad, który przeprowadziliśmy ze Staśkiem, 24 maja 2015 r. podczas Święta Kwitnących Jabłoni w Grójcu. Występował wtedy ze swoją Kapelą Warszawską. Był kolekcjonerem i zbieraczem wszystkiego, co związane z folklorem warszawskim, jego marzeniem było utworzenie muzeum folkloru miejskiego w Warszawie.
- Grójec jest mi bliski, bo występowałem tu nie raz i zawsze z wielką chęcią tu gram - powiedział nam podczas naszej ostatniej rozmowy Stasiek Wielanek.

Stasiek Wielanek (ur. 13.11.1949 r., zm. 23.12.2016 r.) - piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, felietonista, zbieracz folkloru miejskiego, aktor i samorządowiec. Założyciel Kapeli Czerniakowskiej oraz Kapeli Warszawskiej. W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. W 1990 roku zdobył główną nagrodę w organizowanym przez emigrację polską we Francji konkursie im. T. Korian za wykonanie utworu „Ej wy, wierzby”. W 1994 roku wydał książkę Szlagiery starej Warszawy.

Jako aktor zagrał między innymi w filmach Godzina W, Piosenki z mojej dzielnicy, Wycieczka na Pragę oraz Miasto 44.

W 2014 roku w wyborach samorządowych kandydował z 3. miejsca na liście z ramienia Prawa i Sprawiedliwości do Rady stołecznego miasta Warszawy w okręgu wyborczym Mokotów, uzyskując 1368 głosów i zdobywając mandat radnego.

20 grudnia 2016 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, zaś trzy dni później zmarł w wieku 67 lat.

Media

Ostatnio zmieniany piątek, 30 grudzień 2016 17:57

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account