poniedziałek, 03 sierpień 2020
Publicystyka

Władysław Piotr Tąkiel herbu Korczak (1839 r. - 1911 r.) - ziemianin, dziedzic dóbr Rykały, Lisów i Jastrzębia. Teść potomka uczestnika Sejmu Wielkiego (zwanego Sejmem Czteroletnim: 6 paź 1788 – 29 maj 1792). Syn dziedzica Sielca Michała Tąkiela. Prapradziad Marka Suskiego, posła na Sejm RP.

Publicystyka

– Pomagamy, ile możemy, ale cały czas jest potrzebne wsparcie dla Mariusza „Tasiora” Tkaczyka – mówi były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, prezes Zarządu Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM Grzegorz Wydrowski w rozmowie z Tomaszem Plaskotą.

Publicystyka

Nie zmarnowałem swojego życia – mówi Ryszard Mieczysław Ruszkowski (rocznik 1919), jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Szarych Szeregów i AK „Głuszec” Grójec.

Publicystyka

W 1920 r. nasz kraj dopiero budził się do życia po długiej niewoli, wyniszczony  w sensie materialnym i demograficznym w latach światowego konfliktu zbrojnego, a Rosja Lenina wyłaniała się z odmętów krwawej rewolucji i wojny domowej. Oba kraje były biedne, głodne, a ich wojska, może nie licząc Armii Hallera, odzianej i wyposażonej przez Francuzów, obdarte. Gdy wiosną na wschodnich kresach  polskie orły odnosiły triumfy,  miasteczka, takie jak Grójec, żyły swoimi problemami.

Publicystyka

Zapraszamy do lektury felietonu Remigiusza Matyjasa. 

Publicystyka

– Do dziś nie wiem, dlaczego nie pojechałem na Mundial w 1974 r. jako pierwszy bramkarz. Pytałem Kazia Górskiego, mówił, że najlepszych zostawiał w rezerwie – wspomina Zygmunt Kalinowski, urodzony 2 maja 1949 r. w Laskach koło Warki, wychowanek Pilicy Warka, bramkarz reprezentacji, Legii Warszawa i Śląska Wrocław. Z reprezentantem Polski rozmawia Tomasz Plaskota.

Publicystyka

Kozietuły to gniazdo rodowe rodu Skarbków Kozietulskich herbu Abdank. Jan Kozietulski z Kozietuł herbu Abdank (ok. 1550-po 1632) jest dziedzicem na Kozietułach Wielkich. W 1598 r. razem z bratem dzielą się Wielkimi Kozietułami z braćmi stryjecznymi, Stanisławem i Tomaszem, synami Andrzeja. W roku 1564 Kozietuły były własnością Stanisława Kozietulskiego. W rękach tej rodziny Kozietuły pozostawały jeszcze przez wiele lat.

Publicystyka

Cywilizacja masek w ofensywie, szkoły i stadiony zamknięte, termin wyborów głowy państwa przesunięty, politycy rapują, Kazik znów śpiewa, a ty wyjeżdżasz z pogodą, jakbyś uważał, że tylko twoje jabłka są ważne.

Publicystyka

19 kwietnia minęło 10 lat, odkąd powstało stowarzyszenie, którego celem od zawsze była walka z uciążliwymi inwestycjami na terenie gminy Grójec. Rozmawiamy z prezesem "Czystej Gminy" Grzegorzem Banasikiem.

Publicystyka

U jedynaków, obojga płci, pasja historyczna zaczyna się zwykle od przedwojennych filmów, a potem przechodzi na rodzinne miasto, wieś czy dom. Prawidłowość tę potwierdza przypadek grójczanki Ani Orlik, obecnie mieszkającej i pracującej w Warszawie.