Piątek, 29 maj 2020
Publicystyka

U jedynaków, obojga płci, pasja historyczna zaczyna się zwykle od przedwojennych filmów, a potem przechodzi na rodzinne miasto, wieś czy dom. Prawidłowość tę potwierdza przypadek grójczanki Ani Orlik, obecnie mieszkającej i pracującej w Warszawie.

Publicystyka

Nie zmarnowałem swojego życia – mówi Ryszard Mieczysław Ruszkowski (rocznik 1919), jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Szarych Szeregów i AK „Głuszec” Grójec.

Publicystyka

Tak jak dziś boimy się określonego wirusa, tak kiedyś świat drżał przed dżumą (łac. pestis), zwaną czarną śmiercią, morem, zarazą morową itp. „I tak naprzód pestis z łacińskiego tłumaczy się perditio od zguby, to jest, że zaraza powietrza zwykła te wszystkie rzeczy gubić, umarzać i życia pozbawiać, które życie mają” – definiował ks. Jan Stanisław Wujkowski, proboszcz i dziekan grójecki z lat 1719-1724.

Publicystyka

Zapraszamy do lektury felietonu Remigiusza Matyjasa. 

Publicystyka

Pandemia COVID-19, wywoływana przez SARS-CoV-2, doprowadziła do znacznych ograniczeń w wielu sferach handlu i usług. Zachowywanie środków ostrożności i higieny – szczególnie podczas zakupów – może uchronić nie tylko nas, ale także naszych bliskich przed zarażeniem się niebezpiecznym koronawirusem.

Publicystyka

Kozietuły to gniazdo rodowe rodu Skarbków Kozietulskich herbu Abdank. Jan Kozietulski z Kozietuł herbu Abdank (ok. 1550-po 1632) jest dziedzicem na Kozietułach Wielkich. W 1598 r. razem z bratem dzielą się Wielkimi Kozietułami z braćmi stryjecznymi, Stanisławem i Tomaszem, synami Andrzeja. W roku 1564 Kozietuły były własnością Stanisława Kozietulskiego. W rękach tej rodziny Kozietuły pozostawały jeszcze przez wiele lat.

Publicystyka

Epidemia koronawirusa mocno wyhamowuje polską gospodarkę. Problemy finansowe dotknęły albo za chwilę dotkną wielu przedsiębiorców. Mocno oberwą też samorządy, które są niezwykle uzależnione od kondycji ekonomicznej budżetu państwa, firm oraz mieszkańców.

Publicystyka

19 kwietnia minęło 10 lat, odkąd powstało stowarzyszenie, którego celem od zawsze była walka z uciążliwymi inwestycjami na terenie gminy Grójec. Rozmawiamy z prezesem "Czystej Gminy" Grzegorzem Banasikiem.

Publicystyka

Fake newsy dotyczące koronawirusa szerzą się błyskawicznie. To jednak zaledwie kropla w morzu fałszywych wiadomości związanych ze zdrowiem. Lewoskrętna witamina C, szczepionki powodujące autyzm, cudowne suplementy zwalczające raka – lista mitów medycznych jest długa. Nieprawdziwych treści jest wiele i prawie zawsze przyświeca im jeden cel: osiągnąć partykularną korzyść.

Publicystyka

Katolicy całego świaata rozpoczynają najważniejsze święta roku liturgicznego od Wielkiego Czwartku. Jest to czas skupienia, namysłu i przygotowania nas na największy cud świata: powstanie człowieka z martwych. Człowieka Boga, Stwórcy wszechrzeczy. Zatem najbliższe dni  należy traktować jako święte. Jednak czy znamy genezę Triduum Paschalnego, bo o tych świętych dniach mowa?