Środa, 24 lipiec 2019
Publicystyka

- Książę Zdzisław Lubomirski nie znał się na gospodarowaniu, ale bardzo lubił Małą Wieś pod Grójcem - mówi Magdalena Jastrzębska, autorka książki „Książę Regent. Opowieść o Zdzisławie Lubomirskim” w rozmowie z Tomaszem Plaskotą.

Publicystyka

Kurortem turystycznym nie jesteśmy. Plaż, malowniczych jezior ani przełęczy tu u nas nie uświadczysz. To jednak nie oznacza, że na Grójecczyźnie i w okolicach nie masz szans na wakacyjne atrakcje. Śmiem twierdzić – może nieco zbyt odważnie – że na ziemi grójeckiej można spędzić kilka urlopowych dni. I to nie tylko siedząc na działce, paląc grilla i pijąc piwo. 

Publicystyka

W tym roku przypada 600-lecie nadania naszemu miastu praw miejskich. Przy tej okazji postanowiliśmy przybliżyć państwu historię naszej małej ojczyzny w pigułce w kilku kolejnych odcinkach.

Publicystyka

Od 1980 r. w Grójcu organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Laur Jabłoni, a mieszkaniec naszego miasta, Kazimierz Kochański, poeta niejako wyrosły z tego konkursu, członek Związku Literatów Polskich, dotychczasowy przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej, właśnie wybrany został członkiem Zarządu Głównego ZLP.'

Publicystyka

Gdy kilka miesięcy temu, wczesną wiosną, jadąc samochodem przez dobrze mi znaną dolinę Mogielanki, usłyszałem w audycji radiowej, że Władysław Kosiniak-Kamysz chce wpisać członkostwo Polskiw Unii Europejskiej do polskiej konstytucji, potraktowałem tę informację bardzo pobłażliwie. Ot, jeszcze kolejna teatralna, przerysowana wypowiedź polityka.

Publicystyka

Pierwsza połowa 2019 r. należy do Andrzeja Zygmunta Roli-Stężyckiego. Najpierw w Ciechanowie odebrał Złote Pióro, czyli nagrodę w konkursie Związku Literatów na Mazowszu za książkę „Odrzywół. Gród Dobrogosta”, a następnie w naszym ratuszu - Medal „Za zasługi dla Gminy Grójec”. I, jak go znam, nie jest to jeszcze jego ostatnie słowo w tym roku.

Publicystyka

Na przestrzeni 60 lat istnienia Święto Kwitnących Jabłoni zmieniało się wraz z czasami, ludźmi, którzy je tworzyli i dla których było tworzone. I chociaż nie brak w Grójcu osób twierdzących, że spokojnie mogłyby się bez niego obejść, sens jego kultywowania wydaje się oczywisty, w imię zachowania regionalnych tradycji i lokalnej tożsamości.

Publicystyka

Z salonu fryzjerskiego „U Roberta”, zlokalizowanego przy al. Niepodległości 7, wyszedłem jak nowo narodzony, nieomal jakby ze świątyni. Bo Robert Sołtysiak mistrzowskie władanie nożyczkami łączy także ze słuchaniem drugiego człowieka.

fot. Wikipedia
Publicystyka

Zdaniem  ks. Bernarda Häringa (1912-1988), teologa niemieckiego, „w żadnej religii czy  światopoglądzie kobieta nie jest tak szanowana i uważana, jak w chrześcijaństwie”. Czy zawsze jednak tak było? Jak definiowano kobietę? Jakie zdanie o płci pięknej mieli święci, teologowie, filozofowie, uczeni? 

Publicystyka

Fajnie byłoby, gdyby w planowanym muzeum naszego miasta znalazł się kącik dla wielokulturowej kolejki grójeckiej. Podróżował nią nie tylko książę Zdzisław Lubomirski (1865-1943) z Małej Wsi, współtwórca Niepodległej, ale także Abraham Mordechaj Alter (1866-1948), cadyk z Góry Kalwarii, uczony, bibliofil, faktyczny przywódca polskiej ortodoksji chasydzkiej, cierpliwie znoszący swoją sławę, o czym świadczą liczne przypadki.