czwartek, 30 marzec 2023
Publicystyka

To już trzeci sezon, jaki rozpocznie się dla grupy ludzi, którzy pokochali, promują oraz zachęcają do przygody z zimnymi kąpielami. Grójeckie Morsy, bo o nich mowa, co niedzielę o godzinie 12.00 spotykają się w niezwykle urokliwym i bezpiecznym akwenie wodnym, jakim jest Zalew w Osieczku gm. Pniewy.

Publicystyka

Dobry produkt o wysokiej jakości to nie tylko satysfakcja klienta. Staje się on również wizytówką regionu, w którym jest wytwarzany. Wspiera nie tylko lokalną ekonomię, ale może stać się również motorem dla rozwoju lokalnej turystyki i gastronomii. Dokładnie taką rolę pełnią w Europie produkty posiadające Chronione Oznaczenie Geograficzne.

Publicystyka

W piątek 10 kwietnia minęła 11. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. To także 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Grójca, której to przodek został zamordowany w Katyniu.

Publicystyka

1 marca jest datą upamiętniającą żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia – to obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.

Publicystyka

Lekkie, orzeźwiające, smaczne. Dobre piwo można zrobić ze wszystkiego. Wszystko zależy od fantazji twórców receptur i zdolności piwowarów. Świetne piwa powstają np. z dodatkiem grójeckich owoców.

Publicystyka

O miejscu urodzenia, Herbie Grójca,  jako znaku tego, że tu ceni się porządek i pracę oraz o wspomnieniach jak morze, pisze w swoich felietonach Czesław Mirosław Szczepianiak. Zapraszamy do lektury!

Publicystyka

Wacława Langkamera i jego żonę, Alicję, nauczycielkę, kobietę emanującą dobrocią, poznałem wiosną 1993 r., gdy pisałem do „Zielonego Sztandaru” artykuł o Święcie Kwitnących Jabłoni. Przyjęli mnie w swoim skromnym mieszkanku, mieszczącym się w Domu Nauczyciela, stojącym w pobliżu „Jedynki”. Pan Wacław z pasją opowiadał o swoim życiu, a gdy w którymś z momentów opowieści, z wrodzoną sobie lekkością ruchów, zademonstrował element jakiegoś pląsu narodowego, chyba krakowiaka, od razu zrozumiałem, czym dla niego jest taniec.

Publicystyka

O wpływie COVID-19 na lokalny samorząd, planowanych inwestycjach i poszerzeniu granic miasta z burmistrzem Grójca Dariuszem Gwiazdą rozmawia Mateusz Adamski. Rozmowa ukazała się w ostatnim numerze gazety Życie Grójca.

Publicystyka

Popularność danej marki rynkowej w dużej mierze zasadza się na tradycji. Czym byłoby piwo wareckie bez udokumentowanej historii, sięgającej co najmniej XV w., czy też bez anegdoty o legacie papieskim? Kardynał Henryk Gaetano, bo o nim mowa, tak zamaskował w wareckim piwie, że gdy potem zachorował w Rzymie, zatęsknił za jego smakiem, wzdychając: „Piva di Warka”.

Publicystyka

Tegoroczna kartka z życzeniami jest pracą wykonaną przez uczennicę, Patrycję Zarębe, która wygrała konkurs w kategorii 11-15 lat, organizowany przez Urząd Gminy i Miasta Grójec.