niedziela, 28 listopad 2021
Publicystyka

W piątek 10 kwietnia minęła 11. rocznica katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób. To także 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Grójca, której to przodek został zamordowany w Katyniu.

Publicystyka

Lekkie, orzeźwiające, smaczne. Dobre piwo można zrobić ze wszystkiego. Wszystko zależy od fantazji twórców receptur i zdolności piwowarów. Świetne piwa powstają np. z dodatkiem grójeckich owoców.

Publicystyka

Z Adamem Lasotą, szachistą i trenerem szachowym, rozmawia Dominik Górecki.

Publicystyka

Wacława Langkamera i jego żonę, Alicję, nauczycielkę, kobietę emanującą dobrocią, poznałem wiosną 1993 r., gdy pisałem do „Zielonego Sztandaru” artykuł o Święcie Kwitnących Jabłoni. Przyjęli mnie w swoim skromnym mieszkanku, mieszczącym się w Domu Nauczyciela, stojącym w pobliżu „Jedynki”. Pan Wacław z pasją opowiadał o swoim życiu, a gdy w którymś z momentów opowieści, z wrodzoną sobie lekkością ruchów, zademonstrował element jakiegoś pląsu narodowego, chyba krakowiaka, od razu zrozumiałem, czym dla niego jest taniec.

Publicystyka

W Głuchowie już nikt go nie wspomina, ani ludzie, ani rzeka Jeziorka, w której lustrze się przeglądał. A kiedyś przecież tu mieszkał, mówił szybko jak katarynka, chodził prawie tak samo prędko jak wtedy, gdy po warszawskim bruku sunął do pacjenta, bez względu na to, czy był on bogaczem, czy biedakiem. Doktor August Ferdynand Wolff, jeden z najwybitniejszych lekarzy polskich przełomu XVIII i XIX w., właśnie w Głuchowie, w swoich dobrach, odpoczywał po pracowitym życiu, robiąc bilans sukcesów i porażek.

Publicystyka

Popularność danej marki rynkowej w dużej mierze zasadza się na tradycji. Czym byłoby piwo wareckie bez udokumentowanej historii, sięgającej co najmniej XV w., czy też bez anegdoty o legacie papieskim? Kardynał Henryk Gaetano, bo o nim mowa, tak zamaskował w wareckim piwie, że gdy potem zachorował w Rzymie, zatęsknił za jego smakiem, wzdychając: „Piva di Warka”.

Publicystyka

Z przewodniczącym rady miejskiej w Grójcu, Karolem Biedrzyckim, rozmawia Dominik Górecki.

Publicystyka

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę likwidacji grójeckiego getta. Powstało ono w listopadzie 1940 r. Zlokalizowane zostało w południowo – zachodniej części miasta w rejonie ulic: Kościelnej, Mszczonowskiej, Mogielnickiej, Lewiczyńskiej, Stodolnej i Bóżniczej (Krótkiej). Niewielka żydowska dzielnica musiała pomieścić ponad 5000 mieszkańców.

Publicystyka

Śmierć Ryszarda Kotysa, filmowego Mariana Janusza Paździocha, wielu z nas odebrało jak odejście bliskiej osoby. Były łzy wzruszenia. Bo pan Ryszard udowodnił, że aktorstwo może być sztuką i nieść nadzieję.

Publicystyka

Po przerzuceniu kartki w książce ze zdziwieniem stwierdziłem, że ta była niestety ostatnia. A przecież dopiero co zacząłem lekturę. Dosłownie przed chwilą, a już było po wszystkim. A książka nie jest krótka. To w sumie 269 stron pokrytych drukiem w małej czcionce.