Większości Olga Tokarczuk kojarzy się wyłącznie z literacką Nagrodą Nobla. Co można powiedzieć o jej twórczości? Dlaczego tak chętnie sięgają po powieści czytelnicy na całym świecie? Jakie cechy pisarstwa Tokarczuk warto docenić? Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dzięki którym dowiesz się, dlaczego warto mieć na swojej półce tytuły tej autorki.
1. Bo jest jedyną żyjącą polską noblistką literacką
Na scenie literackiej w Polsce Olga Tokarczuk występuje od 1993 roku, kiedy to zadebiutowała powieścią Podróż ludzi Księgi. Przez trzy dekady otrzymała mnóstwo medali, nagród i innego typu wyróżnień. Pierwszą znaczącą nagrodą były Paszporty Polityki w 1996 roku. Później przyszedł czas na wielokrotne nominacje i wygrane w konkursie Nagrody Literackiej „Nike”. Wyróżnienie na arenie międzynarodowej rozpoczęła nagroda Bookera za powieść Bieguni. Uhonorowaniem obecnej działalności był jednak Nobel w dziedzinie literatury wręczony w 2019 roku (za rok 2018) za powieść Księgi Jakubowe. Tym samym Tokarczuk dołączyła do grona: Henryka Sienkiewicza, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej.
2. Bo to niepowtarzalna przygoda intelektualna
Powieści Tokarczuk nie są łatwą lekturą. Jej elokwencja kipi z każdego zdania, świat przedstawiony jest często w groteskowy sposób, a puenty zaskakują. Aby zaprzyjaźnić się z literaturą tejże pisarki warto rozpocząć od krótszy form, jakie prezentują np. Opowiadania bizarne. Autorka jest także zaangażowaną osobowością w kulturze Polski, toteż porusza w swoich tekstach ważne problemy takie jak: sytuacja kobiet w społeczeństwie, walka ze stereotypami, weganizm, rola i wizerunek starszych osób oraz małomiasteczkowość.
3. Bo posiada drobiazgową kompozycję historyczną
O tym, że jest świetną badaczką chłonącą drobiazgi, Tokarczuk przekonywała już nieraz. Prawiek i inne czasy, Bieguni, Empuzjon oraz Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych – to tylko kilka z powieści, w których widać wyraźnie misternie przeprowadzony research. Pisarka świetnie oddaje klimat danego miejsca, zasady rządzące społecznościami oraz zwyczaje i obrzędy w nich obowiązujące. Pomimo historycznego kontekstu ważniejszą składową opowieści są jednak ludzie i ich motywacje.
4. Bo są pisane wspaniałym językiem
Część z badaczy uważa, że aby czytać teksty Tokarczuk należy mieć odpowiednią wrażliwość, kompetencje kulturowe i wiedzę o świecie. Wynika to z faktu, że autorka konstruuje opowieści już na poziomie językowym, co pozwala także na poszerzenie umiejętności w tym zakresie. Powieści te są soczyste, groteskowe oraz nietypowe. Wyobraźnia językowa Tokarczuk spodobała się również w świecie filmu, dzięki czemu napisała jedną z etiud do filmu Erotica 2022 w reżyserii Anny Kazejak.
5. Bo zawiera pięknie mistyczne historie
Fantazja pisarki pozwala na delektowanie się otwieraną przed czytelnikiem historią. Zręczne manewrowanie językiem, niebanalne historie i charakterystyczni bohaterowie spowodowali zaszeregowanie części powieści Tokarczuk do nurtu realizmu magicznego. Ludzkie emocje przenikające się z seksualnością, zniekształcenie czasu, wplecenie folkloru i elementów fantastycznych wzbogaca serię symboli, metafor i archetypów zawartych w tytułach noblistki.
*Artykuł sponsorowany