Karawana Europa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Karawana Europa

Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji – to cykl jednodniowych wydarzeń artystycznych realizowanych latem w wybranych gminach województwa mazowieckiego.

Projekt wychodzi naprzeciw potrzebie uczestniczenia w życiu kulturalnym ich mieszkańców. Jest to pokazanie wartościowych wydarzeń kulturalnych, uczynienie widzów współtwórcami i zainspirowanie ich do samodzielnej pracy twórczej. Realizowanie działań artystycznych i edukacyjnych na skwerach, boiskach, zabytkowych rynkach, ulicach. Pokazywanie różnych form sztuki.
W programie każdego całodniowego festiwalu znajdują się spektakle profesjonalnych teatrów ulicznych, działania teatralne i parateatralne (pantomima, performance, drama), działania plastyczne (tworzenie strojów scenicznych, kukiełek, scenografii). Nad realizacją projektu czuwają doświadczeni artyści i animatorzy. Podczas Karawany zaciera się granica między widzami a twórcami. Ci, którzy przyszli z zamiarem oglądania, stają się uczestnikami gier, tworzą kostiumy i scenografię, odgrywają własne mini przedstawienia – by w końcu obejrzeć spektakl.
Jest to jedyny teatr objazdowy edukacyjno – animacyjny, jedyny festiwal realizowany w takiej formie na Mazowszu.

W bajecznym świecie
Tegoroczna Karawana zajechała do Grójca 25 sierpnia i zagrała to wszystko, co najlepsze w animacji teatralnej i profesjonalnym teatrze ulicznym. Na rynku miejskim bajkowe przedstawienia prezentował Michał Malinowski z MuBaBao. Jest założycielem Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Muzealnik, inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. Pan Michał organizuje liczne spotkania, warsztaty oraz festiwale sztuki opowiadania. Jest autorem książki ,,Polish Folklore and Folktales’’. W 2014 roku został powołany w skład Rady Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego przy Ministrze Kultury. Przygotowuje wydanie Encyklopedii Bajek Polskich. W ramach grójeckiej Karawany od 1700 do 2000 prowadzone były warsztaty animacyjne ,,Podwórko Wyobraźni ‘’– podróż do świata bajek i innych kultur, edukacyjny plac zabaw kreatywnych.

Projekt „Tank”
O 2030 rozpoczął się spektakl ,,Tank’’ teatru ulicznego Muzykanty. To autorski projekt teatralno – muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping projekcje, elementy mappingu scenicznego i improwizowane uczestnictwo widzów). Funkcjonując w nurcie teatru ulicznego, równolegle występuje jako formacja muzyczna w sposób raczej zabawny. Zagrali już sześć premier, występowali w kilkunastu krajach Europy. Przed grójecką publicznością zagrali najnowszy swój projekt ,,Tank’’, gdzie widzowie stają się uczestnikami akcji scenicznej. Sądzę, że spektakl się podobał, że grójecka publiczność na długo go zapamięta.

Zabawa z ogniem
Ostatnią grupą, która w sobotę wystąpiła na rynku, to Grupa Ogniowa Prometeo, powstała w 2017 roku. W jej skład wchodzą doświadczeni aktorzy Ulicznego Teatru Ognia ,,Antidotum’’ z Białej Podlaskiej. Artyści grupy specjalizują się głównie w pokazach fireshow oraz widowiskach ogniowo – pirotechnicznych z użyciem poi, kijów, wachlarzy, czy też płonącego hula – hop. Grupa prowadzi działania nad teatralnym aspektem swoich ulicznych performance-ów. Swoje kuglarskie popisy ogniowe przedstawia w konwencji opowieści podkreślając całość strojem, maską, rekwizytem, dobrą zabawą na wysokim poziomie.

Podziękowania
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji projektu ,,Grójeckie Granie’’ w ramach, którego do Grójca przybyła ,,Karawana Europa’’ prezentując teatry uliczne, które tak świetnie propagują teatr i działania parateatralne i animacyjne dla dzieci i młodzieży.
Dziękuję burmistrzowi Jackowi Stolarskiemu za popieranie naszych działań oraz Mazowieckiemu Instytutowi Kultury za projekt, pomoc merytoryczną i finansową. Specjalne ukłony dla Anny Mizińskiej, autorce projektu ,,Karawana Europa’’ za prowadzenie i opiekę artystyczną.
Grzegorz Rejer

Ostatnio zmieniany piątek, 31 sierpień 2018 11:57

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account