Paliwo z wykorzystaniem wody

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Być może za kilka lat, jeżeli inżynierowie Audi zoptymalizują proces produkcji e-etanolu i e-diesla, nowe syntetyczne paliwa pojawią się na rynku.

Koncern Audi, wspólnie z firmą Joule, użytkuje instalacje badawcze służące do wytwarzania e-etanolu i e-diesla w miejscowości Hobbs w Nowym Meksyku w USA. W wytwórni tej, mikroorganizmy produkują najwyższej czystości paliwa z wykorzystaniem wody (słonej, półsłonej lub ścieków), światła słonecznego i dwutlenku węgla. Natomiast wytwórnia syntetycznego e-gazu zlokalizowana jest w miejscowości Wertle w Niemczech.
Syntetyczne paliwa poddano w Ingolstadt cyklowi testów w komorze ciśnieniowej i w szklanym silniku. Wyniki badań świadczą, że e-paliwa Audi osiągają lepsze wartości niż paliwa konwencjonalne.


Inżynierowie z laboratorium Audi skupili się przede wszystkim na stworzeniu odpowiedniej mieszanki i na zbadaniu zachowania syntetycznych paliw podczas spalania. W specjalnej komorze, przy ciśnieniu 15 barów i temperaturze ok. 350 st. Celsjusza, dokonali symulacji warunków panujących w jednostce napędowej. Specjalna kamera dokumentowała zachowanie paliwa podczas wtrysku, ponieważ podstawą optymalnego spalania jest uzyskanie jak najczystszej mieszanki.


Kolejny etap badań przebiegał w szklanym silniku. Przez okno ze szkła kwarcowego eksperci obserwowali, jak paliwo jest rozprowadzane w cylindrze. Mogli ocenić też interakcję paliwa ze strumieniem powietrza w komorze spalania.
W przeciwieństwie do paliw kopalnych, które zależnie od obszaru ich wydobywania mają różny skład, syntetyczne e-paliwa Audi są całkowicie wolne od zanieczyszczeń, a podczas spalania wydzielają mniej szkodliwych substancji. Nie zawierają olefinów i aromatów. Dzięki temu, paliwa syntetyczne zapewniają uzyskanie lepszej mieszanki, czyste spalanie i niską emisję spalin.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 marzec 2014 21:17

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account