WIADOMOŚCI

LO na „GÓRCE” - święto patrona

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kwiecień jest bardzo ważnym miesiącem dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego. W tym miesiącu uroczyście obchodzimy święto patrona - Piotra Skargi.

Szkoła po raz pierwszy otrzymała imię znakomitego kaznodziei w 1936, a 11 kwietnia 1990 roku nastąpiło jego przywrócenie.
Akademia zaczęła się od programu „Górki TV” dotyczącego postaci księdza Piotra Skargi. Specjalnie na tę okazję przybyło dwóch historyków Agnieszka Kowalska i Piotr Nowak (w tych rolach wystąpili: Katarzyna Rączkowska i Mateusz Witczak) - prowadzącym był Marcin Hebda. Dzięki nim poznaliśmy najważniejsze i najbardziej znane kazania Skargi, które wpływały na ówczesną opinię publiczną.

Następnie w sondzie ulicznej - prowadzonej przez Angelikę Kołacz - przekonaliśmy się , że mieszkańcy Grójca słabo znają postać i zasługi Skargi dla naszego miasta.
W ostatniej części programu mogliśmy usłyszeć najbardziej znane sentencje jezuity, aktualne po dzień dzisiejszy: „Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją”, „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”, „Dobry człowiek woli sam cierpieć, niż na cierpienia drugich patrzeć” czy „Wielkie to rzemiosło ludzie rządzić: a jakoż je umieć ma ten, który się go nie uczył?” Trzeba przyznać, że każdy z nas słyszał je, lecz nie zdawał sobie sprawy, kto jest ich autorem.

Następnie usłyszeliśmy wiersz Władysława Bełzy pt. „Zaklęte dzwony”, wyrecytowany przez Michała Kozłowskiego, który przybliżał w poetyckiej formie postać księdza Skargi. A także wiersze pod tytułem: „O księdzu Skardze” Melchiora Pudłowskiego wykonany przez Pawła Szulczyka i „Skarga” Jana Okonia wygłoszony przez Konrada Palecznego. Nawet Jan Paweł II mówił „O Piotrze Skardze”(w wykonaniu Pauliny Wyrzykiewicz).

Podsumowaniem mogą być słowa jednej z czterech piosenek wykonanych przez uczennice klasy 2e: Aleksandrę Kaczmarek, Weronikę Sobczak i Karolinę Potocką.
Pokazał nam Piotr Skarga jak mamy żyć i wierzyć
Jak siebie innym dać i jak pokonać strach,
by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli,
by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu.

Dopełnieniem programu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów klas 1d i 2e, pod opieką wychowawczyń - Ady Pośnik i Iwony Kwapisz, był występ szkolnego chóru pod kierunkiem Magdaleny Skassy.

Sylwia Długowska 2e
LO Grójec

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 14:10

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account