WIADOMOŚCI

VII edycja Koncertu Pieśni Sakralnych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Za nami VII edycja Koncertu Pieśni Sakralnych  w ZSP Jasieniec, w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Piękne niedzielne popołudnie, 23 kwietnia zgromadziło w progach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych liczną widownię oraz 22 uczestników koncertu. Podobnie jak w roku ubiegłym uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym. Myślą przewodnią tegorocznego koncertu było ukazanie postaci Karola Wojtyły jako pasjonata natury, spływów kajakowych i pieszych wędrówek. To właśnie podczas jednej z wypraw kajakowych na Łynie, Karol Wojtyła otrzymał informację o mianowaniu go biskupem pomocniczym w Krakowie. Spływów kajakowych księdza, biskupa i kardynała Karola Wojtyły było bez liku. Niezapomniane to spływy rzekami: Brdą, Łyną, Drwą, Słupią czy chociażby Wigry – Czarna Hańcza – Kanał Augustowski oraz spływ Kanałem Elbląsko-Ostródzkim. Obcowanie z naturą nie stanowiło przeszkody w spełnianiu obowiązków duchownego. Karol Wojtyła, nazywany przez kleryków Wujkiem, na każdą wycieczkę zabierał ze sobą „turystyczny sprzęt liturgiczny“. Każdy dzień zaczynał od mszy świętej przy polowym ołtarzu, który budowano z kajaków i wioseł, a kończył śpiewami i modlitwą przy ognisku. Po latach wrażenia z pobytu na Mazurach zawarł w jednej ze swoich książek. A mieszkańcy Olsztynka nie zapomnieli o tym, że na mazurskiej ziemi przebywał przyszły papież.

Uroczystość w tak wyjątkowej oprawie mogła się odbyć dzięki życzliwym gestom ze strony patronatów i firm na stałe współpracujących ze szkołą. Patronatami uroczystości byli: proboszcz parafii Jasieniec – ks. kanonik Andrzej Piekarczyk, starosta powiatu grójeckiego – Marek Ścisłowski, wójt gminy Jasieniec - Marek Pietrzak. Koncert Pieśni Sakralnej zaszczycili swoją obecnością: wikariusz parafii Jasieniec ks. Jarosław Sawicki, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Grójcu - Teresa Bednarska, zarazem  reprezentująca posła na Sejm Marka Suskiego, Agnieszka Bilska - skarbnik Powiatu Grójeckiego, Justyna Przybylska - radna Gminy Jasieniec, sekretarz gminy - Tomasz Podhorecki, Elżbieta Krawczyk - skarbnik gminy Jasieniec, dyrektorzy placówek oświatowych, prezesi, kierownicy instytucji gminy Jasieniec oraz radni powiatowi i gminni. Wśród publiczności nie zabrakło absolwentów,  rodziców, rodzin i przyjaciół uczestników koncertu.

Zanim rozpoczął się koncert nastąpiło podsumowanie konkursu plastycznego ogłoszonego dla uczniów pod tytułem Karol Wojtyła, przyjaciel młodzieży. Do konkursu przystąpiły dzieci z grupy przedszkolnej przy  Publicznej Szkole Podstawowej w Zbroszy Dużej, uczniowie szkół podstawowych w Jasieńcu, Zbroszy Dużej, Częstoniewie, Nowej Wsi, młodzież Publicznego Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu. Komisja oceniła prace i przyznała następujące I miejsca w określonych kategoriach: kategoria I- dzieci do 6 lat – Igor Ługowski lat 4, z Oddziału Przedszkolnego PSP w Zbroszy Dużej, kategoria II uczniowie klasy I – III – Natalia Ignacak klasa III PSP w Zbroszy Dużej, kategoria III uczniowie klasy IV – VI – Kacper Jagiełło klasa IV Z-SP w Nowej Wsi, kategoria IV uczniowie gimnazjum  - Łucja Maroszek klasa II PG w Jasieńcu i kategoria V uczniowie szkół ponadgimnazjalnych – Natalia Kazana klasa II LO. Pani dyrektor  pogratulowała  zwycięzcą, wszystkim pozostałym uczestnikom  gorąco  podziękowała za udział w konkursie i zaprosiła po odbiór pamiątkowych obrazków i dyplomów. Życząc udanego odbioru i miłych wrażeń podczas uroczystości rozpoczęła oficjalnie VII edycję koncertu.  Konferansjerkę prowadzili uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych: Monika Jędruch uczennica III klasy technikum handlowego i Radosław Traczyk uczeń II klasy technikum informatycznego.

Z roku na rok wzrasta liczba wykonawców, w tym roku udział w koncercie zadeklarowało 22 uczestników w tym soliści, grupy muzyczne oraz chóry.

Po raz pierwszy wystąpiła powołana specjalnie na potrzeby koncertu grupa muzyczna naszej szkoły pod kierunkiem Mateusza Pecelta, grupa Gwiazdki z Przedszkola „Bajkowy Świat” oraz Zespół „Samograjki” Publicznej Szkoły Podstawowej  w Bobrku.

Grupa Biedronki pod kierunkiem Anny Orzechowskiej rozpoczęła koncert, tym razem nie śpiewem, a tańcem na chwałę Jana Pawła II. Wśród wykonawców znaleźli się również: rodzeństwo Julia, Małgosia, Hubert Dzikołowscy, Karolina Płatek, Dzieci z Przedszkola Bajkowy Świat w Jasieńcu i Grupy Przedszkolnej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbroszy Dużej, Chór Canzone z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbroszy Dużej, Natalia Jaskorzyńska, członkowie Chóru Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu, Julia Sałata, Julia Zalewska i Alicja Dudkiewicz, przedstawiciele prowadzonego przez Mirosława Osiadacza Studium Wokalno - Instrumentalnego Cantabile: Małgorzata Szulczyk,  Aleksandra Sybilska, Oliwia Fronczak, Julia Stelmasińska, Zespół „Tęcza” Publicznej Szkoły Podstawowej  w Bożem. Tegoroczną podróż po świecie pieśni sakralnych zakończyła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasieńcu pod przewodnictwem kapelmistrza  Michała Balcerowicza.

Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku uczestnicy koncertu nie zawiedli publiczności wykazując różnorodność doboru repertuaru oraz jego wykonanie. Kontynuując tradycję koncertu konferansjerzy zaprosili solistów, chóry oraz publiczność do wspólnego odśpiewania ulubionej pieśni Papieża Polaka – Barki, a doświadczenie wspólnoty to jedno z najpiękniejszych owoców uczestnictwa w uroczystości.

Ostatnim etapem koncertu było wystąpienie dyrektor Doroty Nowak–Michałowskiej, która wspólnie z patronatami podziękowała wszystkim uczestnikom koncertu i wręczyła obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II ufundowane przez parafię Jasieniec proboszcza ks. Kanonika Andrzeja Piekarczyka i wikariusza ks. Jarosława Sawickiego. To nie jedyne nagrody rozdane tego wieczoru. Teresa Bednarska wręczyła nagrodę specjalną dla Aleksandry Sybilskiej, uczennicy klasy I technikum żywienia ZSP w Jasieńcu i Studium Wokalno-Instrumentalnego Cantabile ufundowaną przez posła na Sejm Marka Suskiego. Gorące wyrazy podziękowania i uznania zostały złożone nauczycielom, pracownikom, uczniom za zaangażowanie i poświęcony czas w przygotowanie Koncertu, a także osobom i firmom na stałe współpracującym z placówką. Wśród nich byli: ks. kanonik Andrzej Piekarczyk, ks. Jarosław Sawicki, Marta Czerwińska właścicielka Kwiaciarni „Tęczowa” w Jasieńcu.

Adam Rzeczkowski i Hubert Dzikołowski z  zespołem „Dziku” otrzymali podziękowania za obsługę techniczną  uroczystości, rodzice uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu za ufundowanie słodkiego poczęstunku, a uczniowie i pracownicy szkoły za pomoc w przygotowaniu przedsięwzięcia. W ten sposób dobiegła oficjalna część koncertu.

Najmłodsi uczestnicy podczas koncertu mieli możliwość kosztowania waty cukrowej i czekolady z fontanny. Wieczorne rozmowy Polaków przy kawie i cieście,  salwy śmiechu długo dały się słyszeć po zakończeniu koncertu złożonego w hołdzie Janowi Pawłowi II. Otrzymany pamiątkowy długopis niech długo przypomina uroczystość organizowaną w gościnnych murach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu.

Było nam niezmiernie miło gościć po raz kolejny uczestników koncertu i wspaniałą publiczność. Dziękujemy za wszystkie składane gratulacje, wyrazy uznania o atmosferze i wysokim poziomie  uroczystości  organizowanych w naszej szkole - wielopokoleniowej, kultywującej tradycje, bezpiecznej, przyjaznej i rodzinnej.
Do zobaczenia za rok na VIII edycji w kwietniu 2018 roku.
                                                                                       
Aneta Lewandowska

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 kwiecień 2017 15:33

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account