WIADOMOŚCI

Obchody Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji

Obchody Dnia Flagi i rocznicy uchwalenia Konstytucji fot. Dariusz Wiśniewski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tegoroczne obchody rozpoczęto 28 kwietnia, kiedy to żołnierze i pracownicy 1. Ośrodka Radioelektronicznego zebrali się na uroczystej zbiórce z okazji obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas uroczystości  dowódca Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej KOZERA w swoim wystąpieniu mówił przedstawił rys historyczny obchodzonych świąt, o doniosłej roli Konstytucji  3  Maja, o przywiązaniu do naszych barw narodowych. Dowódca w swoim przemówieniu zwrócił  uwagę na fakt, że nawet kiedy państwo polskie zniknęło z map świata, nasi rodacy pomimo szykan i zakazów zachowali tradycję, kulturę oraz symbole narodowe. Podczas zbiórki odbyło się też uroczyste wręczenie medali: st. chor. Pawłowi Wasilewskiemu  Gwiazdę Afganistanu, st. szer. Robertowi Wysockiemu Medal za Ofiarność i Odwagę.

3 maja o godz. 11.00 w Kościele Św. Mikołaja w Grójcu zgodnie z ceremoniałem wojskowym, odbyły się powiatowe uroczystości z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. We mszy świętej udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy ziemi grójeckiej, Dowództwo i żołnierze 1.ORel, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, harcerze, kombatanci i weterani, młodzież grójeckich szkół oraz licznie zebrane lokalne społeczeństwo.                                    

Następnie przemaszerowano pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego gdzie odbył się uroczysty apel. Po odegraniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, usłyszeliśmy Apel Pamięci odczytany przez mjr. Piotra Struskiego oraz salwę honorową strzeloną przez Kompanię Honorową 1. Ośrodka Radioelektronicznego dowodzoną przez ppor. Wiesława Błaszczyka. Parlamentarzyści,  Starosta Powiatu Grójeckiego, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec, weterani i kombatanci, przedstawiciele instytucji i służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, szkół, harcerze oraz z-ca Dowódcy 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego ppłk  Jacek Klatka,  złożyli wieńce pod pomnikiem bohatera narodowego Marszałka Józefa Piłsudskiego.
 
Krystyna Kruszewska

Ostatnio zmieniany czwartek, 04 maj 2017 14:33

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account