WIADOMOŚCI

„Śladami niepodległości w naszym mieście Grójec”

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W Zespole Szkół Specjalnych im. ks. J. Twardowskiego w Grójcu 9 listopada odbyła się gra terenowa „Śladami niepodległości”, którą przygotowali uczniowie i harcerze z 20 DH NS Łaziki, działającej na terenie szkoły oraz nauczyciele.

W grze brali udział wszyscy uczniowie ZSS w Grójcu. Celem gry oprócz uczczenia 99 Rocznicy Odzyskania Niepodległości, było także przedstawienie uczniom w formie zabawy historii miasta Grójec z czasów I i II wojny światowej oraz zachęcenie ich do dalszych poszukiwań i badań.
    
Uczniowie zostali podzieleni na 4 patrole i przyjęli nazwy tj. Piłsudczycy, Legioniści, Kolumbowie oraz Młode Wilczki. Zadaniem przedrajdowym każdego patrolu było przygotowanie biało-czerwonych kotylionów oraz zakup znicza. Patrole, w odstępie czasowym, udawały się do zorganizowanej w szkole Kwatery Marszałka, gdzie każdy patrol został zapoznany z listem  Józefa Piłsudskiego oraz z wydarzeniami związanymi z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Wszyscy także otrzymali mapę oraz karty patrolowe, na których zapisywali wykonane zadania. Na mapie zostały zaznaczone miejsca związane z historią miejscowości, opowiadające o ważnym wydarzeniu historycznym lub znanej postaci. I tak patrole odwiedziły: ulicę Polskiej Organizacji Wojskowej, Pomnik Józefa Piłsudskiego, Pomnik na Placu Wolności, Grób Poległych Żołnierzy na Cmentarzu Nowym oraz tablicę znajdującą się na budynku przedszkola przy ul. Mogielnickiej. Do każdego z tych miejsc prowadziło rozwiązanie rebusów albo wykreślanie słów związanych z odzyskaniem niepodległości. Przy każdym z tych miejsc na uczestników gry czekały przygotowane zadania. Patrole musiały zmierzyć się z Quizem „Co Ty wiesz o Marszałku?”, znaleźć pamiątkową tablicę na budynku przedszkola, zapalić znicz na grobie poległych żołnierzy, przeprowadzić sondę uliczną na temat „Co Pan, Pani wie na temat wydarzeń, które są tutaj opisane?”, odszyfrować wiadomość zaszyfrowaną kluczem GA – DE – RY – PO – LU – KI, zrobić sobie zdjęcie z tablicą nazwy ulicy POW i rozszyfrować jej skrót, a także ułożyć rozsypane wersy piosenki legionowej we właściwej kolejności. W grze ważny był także czas pokonania trasy, liczony od momentu rozpoczęcia do zakończenia gry, za który patrole otrzymywały premię punktową.  

Gra terenowa zakończyła się uroczystym apelem zorganizowanym w sali gimnastycznej szkoły, podczas którego została przedstawiona prezentacja, przypominająca uczniom wszystkie punkty i zadania oraz utrwalająca zdobytą przez nich wiedzę. Zostały także ogłoszone wyniki. Najlepszym patrolem okazali się „Kolumbowie”, którzy otrzymali nagrodę w postaci bonu na biesiadę w pizzerii. Fundatorem bonu jest Rada Rodziców ZSS Grójec, za co bardzo dziękujemy. Pozostałe patrole otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkości. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy wiedzy i umiejętności. Na zakończenie apelu wszyscy odśpiewali piosenki żołnierskie.
    
Gra terenowa nie odbyłaby się bez zaangażowania nauczycieli ZSS Grójec, którym także serdecznie dziękujemy. Więcej szczegółów i zdjęć można zobaczyć  na www.szkolaspecjalna.grojec.pl

N-L ZSS J.Kępka
i drużyn. 20 DH NS Łaziki

Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 10:25

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account