WIADOMOŚCI

Wspomnienie o Mirosławie Krajewskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Sobota 24 marca była dniem żałoby w całym Błędowie. Tego dnia w kościele p.w. św. Józefa, odbył się pogrzeb zmarłego tragicznie w dniu 16 marca ś.p. Mirosława Krajewskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie.

Pogrzebowa Msza Święta koncelebrowana w intencji zmarłego odbyła się pod przewodnictwem ks. Pawła Szymborskiego, z udziałem ks. Piotra Kodyma.
Na ostatnie pożegnanie ś.p. Mirosława Krajewskiego przybyły tłumy. Ta niespodziewana śmierć była dla wszystkich wielkich zaskoczeniem i jednocześnie powodem do refleksji – jak kruche jest ludzkie życie. Odszedł tak nagle, jak do pożaru…

Błędów i straż straciła nie tylko swojego wieloletniego Prezesa ale wielkiego Społecznika, Patriotę i wspaniałego Człowieka, który nigdy nie przeszedł obojętnie obok bliźniego i zawsze pomógł każdemu w potrzebie.

Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie a właściwie do orkiestry – Mirosław Krajewski wstąpił mając 16 lat w roku 1964 i pełnił strażacką służbę aż do końca – przez 54 lata. Z tego 4 lata był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, 8 lat starostą orkiestry, 9 lat Naczelnikiem, a od 1991 roku Prezesem OSP Błędów aż do dnia tragicznej śmierci.

Wielokrotnie odznaczany i wyróżniany za swoją postawę i ofiarność. Posiadał następujące odznaczenia: Odznakę Wzorowy Strażak, Brązowy, Srebrny i Złoty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa, Honorowy Medal Za Zasługi dla Oddziału Powiatowego ZOSP w Grójcu, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza oraz Najwyższe odznaczenie strażackie - Złoty Znak Związku.

Przewodniczył wielu strażackim uroczystościom: 90-leciu Orkiestry OSP Błędów i 100-leciu OSP Błędów. Pragnął jeszcze doprowadzić do rozpoczęcia rozbudowy strażnicy i pomóc w obchodach 100-lecia niepodległości Polski, a za rok zorganizować 100-lecie Orkiestry OSP Błędów… potem odejść na spokojną i zasłużoną emeryturę. Nie dane Mu było tego odpoczynku skosztować. Jego codziennym chlebem była praca i służba.W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Błędowie, Orkiestry Dętej OSP Błędów i całej braci strażackiej, żegnał swojego Prezesa -  Naczelnik OSP Błędów Jacek Tołczyk. Ponadto pożegnalne mowy wygłosili: Wójt Gminy Błędów – Marek Mikołajewski, Poseł na Sejm RP – Mirosław Maliszewski, Wiceprezes ZOW ZOSP RP - Zbigniew Gołąbek i dh Włodzimierz Malczewski.

Nad trumną pochyliły się sztandary delegacji  jednostek  OSP: Annopol, Gołosze ,Lipie, Wilków, Zalesie, Grójec, Belsk Duży, Wola Łęczeszycka, Wólka Łęczeszycka i Biała Rawska. Żegnały Go władze i delegacje Państwowej Straży Pożarnej, Zarządów  Powiatowego i Gminnego ZOSP oraz delegacje i poczty sztandarowe kół łowieckich: „Jenot” i „Sokół” z Grójca oraz „Łoś” z Kozietuł.

Ś.p. Mirosław Krajewski był bowiem też przyrodnikiem i myśliwym, członkiem Koła Łowieckiego „Jenot” z 35-letnim stażem. W imieniu braci łowieckiej, mowę pożegnalną wygłosił Jan Kołacz - Prezes Koła Łowieckiego „Jenot”.

Na pogrzebie po raz ostatni zabrzmiała, na Jego pożegnanie, strażacka syrena i po raz ostatni zagrała błędowska orkiestra pod batutą kapelmistrza Krystiana Adamkowskiego. Piękną oprawę muzyczną podczas mszy zapewnił organista Piotr Zaradkiewicz i Chór Parafialny pod jego przewodnictwem.
                    
Błędów bez Mirka, bez Prezesa, bez ‘”Firmy”, to już nie będzie ten sam Błędów... i nie ta sama Nowa Dąbrówka, gdzie miał rodzinny dom i gospodarstwo. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i w historii Błędowa.
Czołem Druhu Prezesie! Spoczywaj w pokoju!
                                                                              
Tekst i foto: Bogdan Sarwiński 

Ostatnio zmieniany piątek, 06 kwiecień 2018 10:21

Dodaj komentarz

Przed zamieszczeniem komentarza zapoznaj się z Regulaminem

Kod antyspamowy
Odśwież

Log in or create an account