wtorek, 03 październik 2023
Dbam o naszą planetę, bo jestem z Gminy Grójec - Dzień Ziemi w naszym mieście

23 kwietnia grójecki rynek zamieni się w lokalne centrum ekologii. Tego dnia chcemy zwrócić uwagę na ważny problem, jakim jest ochrona środowiska i przypomnieć, że o naszą planetę należy dbać każdego dnia, ponieważ nie mamy już czasu, aby obchodzić go tylko raz do roku.


Z tej okazji przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Impreza wystartuje w samo południe. Dla najmłodszych przygotowano tematyczne gry i zabawy: badanie warstw gleby pod mikroskopem, strefa malucha, malowanie twarzy, gry wieloformatowe, zamykanie w bańce czy też ekologiczne zajęcia sensoplastyczne.
Nie zabraknie upragnionego dmuchańca i konkursów z nagrodami. Wszystkie atrakcje dla dzieci będą bezpłatne.

Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2SS49jHRq

Kreatywne zajęcia

Będą też zajęcia plastyczne tworzenia czegoś z niczego we współpracy z podopiecznymi placówki Warsztatu Terapii Zajęciowej z Grójca. Strefę wolną od uzależnień przygotuje Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, gdzie młodzież będzie mogła wziąć udział w ćwiczeniach z wykorzystaniem narkogogli i alkogogli.

Konkursy
W trakcie wydarzenia zostaną rozstrzygnięte dwa konkursy – „Ekologiczna Kartka Świąteczna” oraz „Zbieraj, nie wyrzucaj”. Do tej pory otrzymaliśmy mnóstwo wspaniałych dzieł sztuki.

 

Niespotykane doznania kulinarne
Koła Gospodyń Wiejskich Głuchowskie Kumoszki, Klawe Drwalewianki , KGW Goszczyn i Stowarzyszenie Made in Bończa przygotują smakowite potrawy. Stoisko Pasieka od Jana zaoferuje naturalne miody na osłodę życia. Posmakować będzie można jeszcze przetworów z borówek - konfitur i soków z borówki amerykańskiej pochodzących z jednego z najstarszych gospodarstw na Mazowszu.
Tegorocznym partnerem naszego wydarzenia został Oryginalny Sok — czołowy producent soków NFC w Polsce. Marka Oryginalny Sok to 100% soki NFC produkowane w Szczecinku.

Coś dla dorosłych
Na stanowisku Urzędy Gminy i Miasta Grójec będzie można pobrać kody kreskowe, worki, uzyskać informację na temat segregacji odpadów, a także złożyć deklarację o źródłach ogrzewania budynków, która jest obowiązkowa, a jej termin upływa 30 czerwca. Pracownicy firmy Elkoplast poinstruują i opowiedzą wszystko o kompostowaniu bioodpadów i gromadzeniu deszczówki.
Lasy Państwowe wspólnie z Nadleśnictwem Grójec również przekażą cenną wiedzę oraz wszystko o walorach przyrodniczych lasów.
Zachęcamy do śledzenia profili Facebook Eko gmina Grójec i Urząd Gminy i Miasta Grójec , gdzie na bieżąco będziemy informowali Was o atrakcjach związanych z wydarzeniem

Co możesz zmienić już teraz?
Areta Szpura, ekologiczna aktywistka i autorka książki "Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety" przekonuje, że rewolucja na poziomie makro musi zacząć się od jednostek.
Jeśli już teraz chcecie zacząć podejmować nowe, ekologiczne inicjatywy, a nie macie na nie żadnych pomysłów, zachęcamy do skorzystania z poniższych wskazówek:


• Dzień bez samochodu — przynajmniej raz w tygodniu zostaw auto w garażu. Kiedy możesz, korzystaj z roweru, komunikacji miejskiej albo idź pieszo.
• Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko dziewięć proc. plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach
• Kupuj do własnego pojemnika. W wielu sklepach możesz bez problemu zapakować wędlinę czy sery do swoich pudełek, a produkty sypkie kupić na wagę.
• Idź na zakupy z własną torbą. Czy wiesz, że Polacy wykorzystują dziennie ponad 10 milionów plastikowych reklamówek? Każda z nich rozkłada się ponad 400 lat, a średnio korzystamy z niej około kilku minut. Zamiast pakować owoce i warzywa do osobnych foliówek, noś przy sobie wielorazowe woreczki
• Kupuj świadomie. Przemysł odzieżowy to największy truciciel naszej planety, dlatego warto przyjrzeć się zawartości swojej szafy i dobrze zastanowić przed zakupem kolejnego taniego T-shirta z sieciówki. Zamiast nowych ubrań, korzystaj z tego, co już zostało wyprodukowane. Second-handy, serwisy i sklepy vintage to miejsca, w których znajdziesz prawdziwe perełki. Jeśli kupujesz coś nowego, wybieraj ubrania marek, które szyją odpowiedzialnie w Polsce.
• Naprawiaj, zamiast wyrzucać. Staraj się używać, to co już masz, a jeśli coś wymaga naprawy, skorzystaj z pomocy fachowców.
• Zastąp chemiczne środki własnoręcznie przygotowanymi produktami. Wystarczy ocet, soda oczyszczona i cytryna.
• Nie marnuj i nie wyrzucaj jedzenia. Na zakupy idź z gotową listą i zaplanuj posiłki na cały tydzień.
• Kupuj produkty od lokalnych dostawców i jedz sezonowo.
• Ogranicz spożycie mięsa. Według Światowej Organizacji Zdrowia Polacy jedzą dwa razy więcej mięsa, niż zalecają dietetycy. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z produktów zwierzęcych, zostań fleksitarianinem i jedz mięso raz w tygodniu.
• Pij wodę z kranu. Plastikowe butelki zamień na wielorazowe. Pamiętaj, że w cenie półlitrowej butelki masz jakieś 360 litrów kranówki!
• Szukaj wielorazowych zamienników. Płatki kosmetyczne na rękawicę do demakijażu, folię spożywczą na woskowijki, plastikowe szczoteczki do zębów na te wykonane z bambusa.


Materiał prasowy Urzędu Gminy i Miasta Grójec