czwartek, 26 maj 2022
30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się tradycyjnie w Grójeckim Ośrodku Kultury. Wydarzenie rozpocznie się o 15:00. Poznaliśmy szczegółowy harmonogram oraz artystów, którzy wystąpią tego dnia. Wydarzenie odbędzie się z zastosowaniem obostrzeń oraz zasad bezpieczeństwa, w związku z pandemią COVID19 


Wydarzenie rozpoczną pokazy taneczne Studia Tańca Dance Zone Alchemia. Wystąpią baletnice w tiulowych sukienkach, żywiołowe zumbiaki, tancerki jazzowe o nienagannej technice, tancerki disco w bajecznych strojach oraz różne grupy i formacje.


Od godziny 16:00 występy ekipy hip- hopowej Hlopaky w składzie: (Kondziu RDZ) Konrad Kupis, (Fizi) Wojciech Błoński, (Kubi) Jakub Stępień , (Devi) Dawid Mikityszyn, gościnnie: Wokalistka Emilka Drabik — Białobrzegi, Raper (Ex May) Mateusz Stalmach – Warszawa , Raper (KKen) Konrad Kowalczyk – Grójec, Raper (Mefju) Mateusz Wrzesiński – Mogielnica, Raper (Amadeusz) Amadeusz Kenig - Nowy Sącz , Damian Kusiak „(mejbi) - Wrocławia oraz z KKen-em – Grójec.


Następnie o 17: 45 koncert grupy The Riders, który znany jest z grania energetycznego amerykańsko-brytyjskiego rocka. Wyraźnie widać fascynację takimi zespołami jak ZZ Top, Deep Purple. Zespół koncertuje głównie w warszawskich klubach muzycznych dla motocyklistów. Zespół nie stroni od grania bluesa, który jest jego drugim żywiołem i często występuje z warszawskimi zespołami podczas jam session.

AKTUALIZACJA

Z przyczyn niezależnych od organizatorów, z powodu niedyspozycji, nie wystąpi Dariusz Rączka. W jego miejsce na  scenie pojawi się grupa taneczna Kosmos.

 


W skład zespołu wchodzą grójeccy muzycy: Krzysztof (wokalista), Władysław (gitara solowa), Robert (gitara rytmiczna), Darek (bas), Bartek (perkusja) .


Wieczorem o 19:00 wystąpi bard z Warki, Dariusz Rączka, który gra swoje piosenki używając do tego takich narzędzi jak: głos, gitara akustyczna, ukulele, harmonijka ustna.


W autorskim repertuarze Dariusza Rączki znajdujemy wyraziste teksty komentujące m.in. współczesną rzeczywistość i obyczajowość na poważnie i z przymrużeniem oka. Utwory zaaranżowane są klasycznie, balladowo. Artysta nie stroni jednak od różnych stylów muzycznych, wprowadzając do swych piosenek elementy bluesa, swingu, pop-rocka czy brytyjskiego folku. Piosenki zaśpiewane w języku polskim i angielskim trafiają prosto do serc i umysłów odbiorców wprowadzając pozytywne wibracje, ale też otwierając oczy na niezauważalne aspekty życia codziennego.
W 2013 roku nagrał z zespołem płytę pt. "In blanco", z której piosenki grane były w kilku rozgłośniach radiowych np. Radio Mazowsze 106,4 FM, Radio Warszawa 106,2 FM czy Radio Aspekt, Radio Liryka, a ostatnio nawet w PROGRAMIE 1 i 3. POLSKIEGO RADIA (pastorałka "ZAŚNIJ KRÓLU").

Poza tym piosenka Dariusza Rączki "Zważ, o czym marzysz" ukazała się na składance WARKA MUSIC SHOW 2.
Jego dwóch kompozycji z tekstami Barbary Białowąs: "Niezwykłe zwykłości" i "Koleiny" można posłuchać na płycie zespołu A MY TACY.
W przygotowaniu płyta autorska anglojęzyczna, której wydanie planowane jest na koniec 2021 roku.
Piosenka pt. „Kumple skok mi nadali” (sł. Włodzimierz Wysocki; muz. Dariusz Rączka) znalazła w 2007 roku swoje miejsce w ekspozycji i w archiwum Muzeum Włodzimierza Wysockiego w Koszalinie. Nadal można jej tam posłuchać w dziale "fonoteka".
Skomponował także muzykę do tekstów Janiny Próchniewskiej, Janusza Czerwika, Kazimierza Kochańskiego, Kazimierza Nowackiego oraz wspaniałych (niestety nieżyjących już) poetów: Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, Georga Brassensa, Kazimierza Wierzyńskiego i innych.

Finał o godzinie 20:00 to tradycyjnie „Światełko do Nieba”.

W tym roku Grójecki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaprosi do wspólnego uformowania serca przed budynkiem GOK, a następnie zostaną zapalone zimne ognie.

W przerwach między występami i koncertami odbywać się będą licytacje. W holu GOK-u, przez cały dzień, zorganizowany będzie Punkt Dawcy Szpiku DKMS.

Przed budynkiem GOK w godz. 13.00, 16.00 i 19.00 będą prowadzone pokazy pierwszej pomocy. Na parkingu GOK będzie można podziwiać motory Cobrra MC Poland i spożyć ciepły żurek.