sobota, 27 maj 2023
29. Akcja Sprzątanie Świata „Wszystkie śmieci są nasze” w Gminie Grójec

Akcja Sprzątanie świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. W tym roku w akcji po raz kolejny udział wzięła również Gmina Grójec. Organizatorem wydarzenia był Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy i Miasta w Grójcu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda.

 

W ramach akcji został przeprowadzony m.in. konkurs plastyczny dla przedszkolaków i dzieci ze szkół podstawowych pod nazwą “Eko tabliczka informacyjna”. Celem konkursu było propagowanie właściwych postaw ekologicznych, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o środowisko, kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz uwrażliwienie na piękno otaczającej nas przyrody. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Do komisji wpłynęło około 60 prac. Wyjątkowe nagrody ufundowała firma Forvia Faurecia. Lista laureatów:

Kategoria wiekowa nr 1:
Pierwsze miejsce: Gabriela Krzyszczak – Ze szkoły w Lesznowoli
Drugie miejsce: Wiktoria Matysiak Przedszkole nr 4
Trzecie miejsce: Jagoda Krzyżanowska i Adrianna Gołębiewska ze szkoły w Lesznowoli
Wyróżnienie: Piotr Kamiński – Szkoła w Bikówku

Kategoria wiekowa 2 :
Pierwsze miejsce: Iga Kłosiewicz - Ze szkoły w Lesznowoli
Drugie miejsce: Anna Spólna - Ze szkoły w Lesznowoli
Trzecie miejsce: Amelia Zając - Ze szkoły w Lesznowoli

Kategoria wiekowa 3 :
Pierwsze miejsce: Kacper Dyga - Ze szkoły w Lesznowoli
Drugie miejsce: Julia Szwagrzyk - Ze szkoły w Lesznowoli
Trzecie miejsce: Julia Janota PSP nr 1

Tegoroczna akcja miała również charakter terenowy. W sprzątaniu świata wzięły udział zorganizowane grupy uczniów z gminnych szkół oraz przedszkoli, sołectwa, a także pracownicy Urzędu Gminy i Miasta Grójec. Zebrano 1,5 tony odpadów. Zauważamy, że z roku na rok świadomość naszych mieszkańców na temat degradacyjnych skutków śmiecenia wzrasta, co widać po znacznie mniejszej ilości śmieci na naszych ulicach.

Ponadto w niedzielę 18 września 2022 roku pod dachem Hali Sportowej “Spartakus” w Grójcu odbył się finał akcji w formie pikniku ekologicznego. Wśród atrakcji były animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, stanowiska gier i zabaw manualnych przygotowanych przez animatorów firmy “Kukiełka”, stanowisko tworzenia domków dla owadów, dmuchańce, strefa chill, warsztaty z restauracją “Staromiejska”, a także stoisko z przekąskami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich “Zalesianki”. Cieszymy się, że impreza przyciągnęła tak wielu mieszkańców.

Dziękujemy serdecznie za wsparcie: Grójeckiej Spółce Komunalnej, Grójeckiemu Ośrodkowi Sportu, Grójeckiemu Ośrodkowi Kultury, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Grójcu, Nadleśnictwu Grójec, Ochotniczej Straży Pożarnej w Zalesiu; patronom medialnym: gazetom “Życie Grójca” oraz “Jabłonka”, portalowi Grójec24.net; sponsorom: Forvia Faurecia, Ola, Jedność, Chaber, BMB.