wtorek, 31 styczeń 2023
Uroczysta sesja rady miejskiej (ZDJĘCIA)

228 lat temu Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Ustawa regulująca organizację władz państwowych była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Dzisiejsza uroczysta sesja rady miejskiej nawiązywała do tej jakże ważnej daty dla każdego Polaka.

Posiedzenie w sali konferencyjnej grójeckiego ratusza rozpoczął przewodniczący rady miejskiej, Karol Biedrzycki. Nastęnym punktem był referat okolicznościowy wygłoszony przez regionalistę, Remigusza Matyjasa. 

- (...) Nie potrafimy się chwalić tym co dobre- tym co mamy. Konstytucja 3 maja to materiał na świetny film sensacyjny, przygodowy(...) - Dodał na zakończenie swojego wykładu pod tytułem "Konstytucja 3 maja- wymiar regionalny".  

Kolejnym gościem honorowym był Andrzej Zygmunt Rola- Stężycki - historyk regionalista, leśnik, fotograf i publicysta. Za swoje zasługi dla miasta i gminy, został odznaczony medalem, który wręczyli burmistrz Dariusz Gwiazda oraz przewodniczący rady miejskiej. 

- Czuję się wzruszony. To prawdziwy zaszczyt. Jest to dla mnie bardzo ważne wyróżnienie, ponieważ jestem grójczaninem. Czyniłem to zawsze z pasji i poczucia pewnej misji. To już przeszło 40 lat dodatkowej pracy. Dziękuje jeszcze raz! - komentował Rola- Stężycki. 

Na zakończenie wystąpiła Orkiestra Grójeckiej Straży Ochotniczej. Mini koncert spotkał się dużą aprobatą wśród publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Fot. Karolina Pawlicka