wtorek, 04 październik 2022
Nowa nazwa grójeckiej jednostki

Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej - tak teraz nazywa się 1 Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny. Przeformowanie nastąpiło 13 stycznia  na terenie jednostki wojskowej podczas  uroczystego apelu.

To kolejna historyczna data w sześćdziesięcioletnich  dziejach grójeckiej jednostki. Po niemal 20 latach funkcjonowania 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego  z początkiem 2020 roku swoją działalność w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej inauguruje  Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, które z tą chwilą przejęło też zaszczyt kontynuacji chwalebnych tradycji jednostek grójeckiego garnizonu.

Na  uroczystość przybyli m. in. Minister i Poseł na Sejm RP Marek Suski, Inspektor  Rodzajów Wojsk generał brygady Sławomir Owczarek, Szef Oddziału Walki Elektronicznej płk Bogusław Kasza, Szef Oddziału Programowania Podsystemu Rozpoznania i WRE płk Paweł Ponczyński, Dowódca 61 blp.  ppłk Janusz Ostrowski, ks. ppłk Kryspin Rak – Proboszcz Parafii Wojskowej w Radomiu oraz władze lokalne i służby mundurowe.  
                                                                                                                                                                          
Po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej RP na maszt i odśpiewaniu Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej gości powitał Komendant  Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej  płk Andrzej Kozera. Następnie Inspektor Rodzajów Wojsk DGRSZ gen. bryg. Sławomir Owczarek w swoim przemówieniu podziękował za  bardzo dobre i profesjonalne realizowanie zadań 1. ORel, w związku z czym jest przekonany,  że historia 60 lat funkcjonowania  jednostki wojskowej bardzo bobrze wróży na następne lata funkcjonowania  CRiWWRE.
Po odczytaniu rozkazu o wyznaczeniu Komendanta Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej oraz rozkazu o ubyciu z Centrum i wyznaczeniu na nowe stanowisko w Kancelarii Premiera, Szefa Sztabu ppłk Grzegorza Bochniaka, który w tym dniu żegnał się  z naszą jednostką. Dzień ten był też szczególny dla por. Piotra Sulimy, który został uhonorowany pucharem Oficera Roku 2019.

Na zakończenie uroczystości i po odegraniu i odśpiewaniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przed trybuną honorową, przy dźwiękach „Warszawianki” zaprezentowały się pododdziały nowo utworzonej grójeckiej jednostki, które do defilady poprowadził dowódca uroczystości,  mjr Paweł Hajduk przy dźwiękach orkiestry wojskowej  z Radomia.

info. oraz zdj. Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej