sobota, 05 październik 2024
Przeżyjmy to jeszcze raz: 600 lat miasta! (ZDJĘCIA)

Miniony weekend dostarczył  mieszkańcom gminy i miasta Grójec wiele ważnych i niezapomnianych chwil. Miasto obchodziło swoje 600. urodziny. Ten wspaniały moment był poprzedzony wieloma uroczystościami oraz wydarzeniami towarzyszącymi. Przygotowaliśmy małe podsumowanie z wybranymi galeriami zdjęć autorstwa Agaty Matulki i Karoliny Piwowarskiej. Będziemy na bieżąco uzupełniać artykuł relacjami z pozostałych imprez. W najbliższym numerze Życia Grójca przygotujemy obszerniejszą relację z tego wyjątkowego jubileuszu. 

Historyczny weekend rozpoczął się od kolorowej parady uczniów szkół gminnych. Placówki oświatowe zostały uhonorowane wyjątkowymi Medalami Jubileuszowymi. Przyznano nagrody za udział  w konkursach z okazji jubileuszu - wysłuchaliśmy laureatów boju o najlepszą piosenkę o naszym mieście, a dzieci swoimi występami uświetniły to słoneczne piątkowe południe

 

W piątkowy wieczór rozpoczęły się koncerty. Publikę zgromadzoną na grójeckim rynku, rozgrzewali: Touch The Soul , którzy zaprezentowali swój nowy utwór pt. " Little Twisted". 

 

Następnie na scenie zaprezentowała się Ola Maliszewska i zespół On the Wings. Charyzmatyczna i utalentowana wokalistka z elektryzującym głosem wykonała premierowy kawałek On the Wings pt. " Love Killer" .

Na  koniec występ rapera Poison 777 wraz ze swoim zespołem. Rapowane, szczere do bólu historie, dały publice do myślenia. Warto było poczekać aż ekipa skończy próbę techniczną. 

Sobota rozpoczęła się od uroczystej mszy świętej w kościele św. Mikołaja w Grójcu. Tuż po zakończeniu nabożeństwa odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta Grójec. Wspaniałej uroczystości towarzyszyła ceremonia nadania medali za zasługi dla gminy Grójec, które otrzymali: ksiądz Zbigniew Suchecki (był proboszczem kościoła im. św. Mikołaja oraz dziekanem  dekanatu grójeckiego), Stanisław Wieczorek (członek Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Wcześniej działał w strukturach Związku Żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego.), Jacek Stolarski (były burmistrz Grójca) i Tomasza Skoneczny ( dyrektor Centrum Kultury Regionalnej w Grójcu w latach 1999-2003 i twórca festiwalu Pieśni Sakralnej). 

Honorowym obywatelem został pośmiertnie Tadeusz Olszewski - ostatni przedwojenny burmistrz, który Walczył od 1.08.1944  w Powstaniu Warszawskim. Zginął w bombardowaniu Mokotowa. Jedną z wielu zasług ówczesnego burmistrza jest światło z elektrowni w Pruszkowie. Betonowe słupy sieci przesyłowej stoją po dzień dzisiejszy. Medal odebrał jego bratanek prof. Andrzej Olszewski. Burmistrz został upamiętniony kamienną tablicą, która zawisła na budynku grójeckiego ratusza. 

 

 

W sobotę na rynku było niezwykle podniośle i dostojnie, a również  jednocześnie głośno i "krwawo". Po odczytaniu aktu nadania praw miejskich przez Artura Szlisa mieszkańcy naszego szacownego grodu zatańczyli Poloneza Grójeckiego pod kierunkiem Barbary Dąbrowskiej. W strojach historycznych z różnych epok tancerze poruszyli licznie zgromadzoną na rynku publiczność. Wśród tańczących znaleźli się także włodarze miasta, przedstawiciele rady miejskiej i inni dostojni goście.  W tym pan Tomasz Skoneczny, który przyczynił się do powstania melodii grójeckiego poloneza.

 

 

Następnie rynek za przyczyną grup rekonstrukcji historycznej stał się istnym polem walki. Byliśmy świadkami inscenizacji dzielnej obrony murów Grójca przed szwedzkimi żołnierzami uzbrojonymi w działa i wielolufowe "organki". Zacięty szturm, mimo bohaterstwa mieszczan i żołnierzy zakończył się zdobyciem miasta.

 

Wkrótce relacje z niedzieli i innych imprez towarzyszącym obchodom. 

 

 

 Wspaniały pokaz laserów ufundowany przez firmę Jadar