czwartek, 21 listopad 2024
 Grójec pamięta o Żołnierzach Wyklętych

1 marca w Grójcu, na Placu Wolności, odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia było Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej.

Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu narodowego. Następnie odczytano Apel Pamięci, po którym kompania honorowa oddała salwę honorową.

Zebrani wysłuchali przemówień okolicznościowych, w których podkreślano znaczenie pamięci o Żołnierzach Wyklętych i ich walce o wolną i niepodległą Polskę.

Głównym punktem programu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem "Gloria Victis".

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe szkół i organizacji oraz mieszkańcy Grójca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest świętem ustanowionym w 2011 roku przez Sejm RP. Jest to dzień pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej stawili opór sowietyzacji Polski.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Ich odwaga i poświęcenie są godne naśladowania.

 

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie strzałem w tył głowy zostali zamordowani przez komunistów członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Stanowili oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej organizacji, kontynuującej od 1945 roku tradycję AK - napisał na swoim profilu społecznościowym burmistrz Dariusz Gwiazda. 

Uroczystości w Grójcu były ważnym wydarzeniem, które pokazało, że mieszkańcy miasta pamiętają o swoich bohaterach.