poniedziałek, 13 lipiec 2020
Święto Wojska Polskiego (ZDJĘCIA)

Święto Wojska Polskiego obchodzone  15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej  1920 r. zwanej Cudem nad Wisłą nawiązuje do tradycji Święta Żołnierza, ustanowionego w 1923 r. dla uczczenia  chwały oręża polskiego i pamięci  żołnierzy poległych w walkach o niepodległość Polski.

 

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w 1.ORel poprzedzono odwiedzeniem grobów byłych dowódców , żołnierzy i pracowników RON naszej jednostki, na których wystawiono wartę honorową i zapalono  znicze pamięci. Symboliczne znicze zapłonęły również pod obeliskiem upamiętniającym patrona 1. Ośrodka Radioelektronicznego ppłk. Jana Kowalewskiego się na terenie jednostki, który złamał szyfry bolszewickie i walnie przyczynił się do zwycięstw w Bitwie Warszawskiej znajdującego  i w miejscowości Worów przed pomnikiem bohaterów Ziemi Grójeckiej Poległych w Walkach   o Niepodległość Ojczyzny w latach 1918 – 1920 roku.

15 sierpnia o godz. 10.30 uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska polskiego w kościele pw. Miłosierdzia Bożego  rozpoczęto obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Grójec. We mszy  św. udział wzięli Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów  Pan Minister Marek SUSKI, Poseł na Sejm RP Pan Mirosław Maliszewski, Poseł na Sejm RP Pani Anna Kwiecień,  Pani Weronika Piwarska  przedstawiciel Marszałka Senatu  Pana  Stanisława Karczewskiego oraz Pan Michał Pruś przedstawiciel  Posła na Sejm RP Pana Dariusza Bąka, Dowództwo i żołnierze 1.ORel, Dowództwo i żołnierze 61. batalionu lekkiej piechoty 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, kombatanci, weterani, władze samorządowe i miasta Grójca, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji, harcerze, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani mieszkańcy miasta. Przed mszą świętą delegacja pod przewodnictwem Pana Ministra Marka Suskiego, w asyście dowódcy 1. ORel i dowódcy 61. blp ppłk Janusza Ostrowskiego zapaliła  znicze pod pomnikami Zbrodni Katyńskiej, Katastrofy Smoleńskiej i gen. Władysława Sikorskiego znajdującymi się na terenie kościoła.

Po uroczystościach religijnych przemaszerowano ulicami miasta pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Kolumnę marszową otwierała Kompania Honorowa pod dowództwem ppor. Filipa Muchy, Dowódcą uroczystości był mjr Mariusz Woźniak. Po powitaniu zebranych przez Dowódcę 1.ORel płk Andrzeja Kozerę głos zabrał Minister Marek Suski, oraz poseł na RP Mirosław Maliszewski, którzy podziękowali żołnierzom za trudy codziennej służby Ojczyźnie oraz życzyli dalszych sukcesów i awansów w życiu zawodowym i prywatnym. Odczytane zostały listy od Marszałka Senatu Pana Stanisława Karczewskiego i Posła na Sejm RP Pana Posła Dariusza Bąka. Podczas uroczystości żołnierze i pracownicy RON 1. Ośrodka Radioelektronicznego odebrali
z rąk Pana Ministra Marka Suskiego i Dowódcy płk Andrzeja Kozery, za swoją rzetelną i nienaganną pracę medale nadane przez Ministra Obrony Narodowej, awanse na wyższe stopnie wojskowe, listy gratulacyjne, wyróżnienia i odznaki pamiątkowe.
Po odczytaniu Apelu Pamięci przez mjr Romana Fijałkowskieo i salwie honorowej  nastąpił ceremonia złożenia wieńców pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego i zapalenia symbolicznego znicza. Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Uroczystości  towarzyszyła wystawa tematyczna poświęcona Bitwie Warszawskiej 1920 r.

W Grupie Rozpoznania Radioelektronicznego Lidzbark Warmiński obchody Święta Wojska Polskiego przeprowadzono w dniu 14.08.2019 r. uroczystą zbiórką żołnierzy i złożeniem kwiatów przed pomnikiem ppłk Jana Kowalewskiego patrona Jednostki.

 Szef Sekcji  Wychowawczej 1OREL

Jan
Swieto WP
Wybory sie zblizają poslowie ruszyli do offensywy...