środa, 28 lipiec 2021
Inspirująca opowieść o marzeniach (VIDEO)

Niezwykle inspirująca opowieść o marzeniach. Redaktor Szymon Wójcik rozmawia o muzyce, życiu i pasji z wybitnym, polskim śpiewakiem operowym, profesorem Janem Zakrzewskim, który urodził się właśnie w Grójcu.


Jan Zakrzewski występował we wszystkich teatrach operowych w Polsce, a także na scenach operowych Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Włoch i Stanów Zjednoczonych.

W swoim bogatym repertuarze posiada partie operowe i operetkowe m.in.: Belmonte w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta, Nemorino w Napoju miłosnym G. Donizettiego, Alfred w Traviacie i Książę w Rigoletto G. Verdiego, Rudolf w Cyganerii Pucciniego, Faust w Fauście Gounoda, Turridu w Rycerskości Wieśniaczej Mascagniego, Leński w Eugeniuszu Onieginie P. Czajkowskiego, Stefan w Strasznym Dworze S. Moniuszki, Caramello w Nocy z Wenecji J. Straussa, Su-Czong w Krainie uśmiechu i Carewicza w Carewiczu F.Lehára, Daniło i Kamil w Wesołej Wdówce Szymon i Jan w Studencie żebraku C. Millöckera, Tasillo w Hrabinie Maricy E.Kálmána.
Partnerował najwybitniejszym solistkom polskich scen - m.in. Wandzie Polańskiej, Zdzisławie Donat, Krystynie Tyburowskiej, Barbarze Mądrej, Grażynie Brodzińskiej.

Jego kreacje charakteryzują się dużą wrażliwością i - co podkreślane jest w recenzjach - mistrzowskim prowadzeniem frazy od brzmiącego, silnego forte po subtelne pianissima, co przy zachowaniu ciepłej, szlachetnej barwy aż do najwyższych tenorowych rejestrów pozostawia u słuchaczy niezapomniane wrażenia.

Poniżej cała rozmowa: