czwartek, 25 lipiec 2024
Bajkowy „Światowy Dzień Jabłka” w Warce

Po raz piąty świętowaliśmy Światowy Dzień Jabłka. Dla mieszkańców warecko-grójeckiego zagłębia sadowniczego to wyjątkowo ważne wydarzenie. Fantastyczna pogoda, bogaty program, feeria jabłkowych aromatów przyciągnęły rzesze uczestników.  


Impreza zorganizowana w partnerstwie przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Stowarzyszenie Sady Grójeckie odbyła się na wareckim rynku. Miejsce jest nieprzypadkowe. W gminie Warka bowiem znajdują się największe połacie sadów jabłoniowych w Polsce (łącznie ok. 6 601 ha). To tutaj także bije serce niezwykłego partnerstwa Jabłkowej Warki, które z biegiem lat przekształciło się w Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy.


Jak co roku wzięły w nim udział Koła Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego, które stanęły do rywalizacji w konkursie ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Grojcu, wystawcy Szlaku Jabłkowego oraz Aktywni Seniorzy Powiatu Grójeckiego. Wszystkie stoiska zostały przygotowane z niezwykłą pomysłowością i dbałością o każdy szczegół. Nagrodę główną w wysokości 2 500 zł oraz puchar przechodni otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach. Na II pozycji usytuowało się Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach, III zaś zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Gospochy Bony” z Bądkowa. Wyróżnienia otrzymały: Koło Gospodyń Wiejskich „Wolanki” Wola Palczewska, Koło Gospodyń Wiejskich Ale Laski oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rytomoczydłach.

W namiocie Szlaku Jabłkowego można było zakupić pyszności bezpośrednio od producentów, a także nabyć najnowsze publikacje promujące region i jego dziedzictwo.

Na scenie głównej królował Łukasz Konik – który postanowił urządzić pokaz kulinarny w towarzystwie ochotników zgromadzonych przed sceną. I tak pod okiem cenionego szefa kuchni powstało jabłkowe masło oraz pesto z Jabłek Grójeckich. Tłumnie zgromadzona pod sceną publiczność mogła na bieżąco degustować przygotowane porcje.


Organizatorzy zadbali także o najmłodszych. Specjalnie dla nich Karina Grzelewska wraz ze swoją skołowaną ekipą poprowadziła animacje, pokaz hula hop oraz zabawy ruchowe. Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce zadbali, aby każde dziecko miało pięknie wymalowaną twarz. Dominowały oczywiście akcenty jabłkowe.


Aktywni Seniorzy Powiatu Grójeckiego również postanowili się włączyć do działań. Pokazali (sobie i innym), że mają głowy pełne pomysłów i ogromne zasoby do działania. Najpierw „Seniorki – Cyganki”, które odwiedziły tego dnia Warkę, porwały zgromadzony tłum do kolorowego tańca. Spontniczny flashmob w rytmie słynnego „Ore ore” okazał się strzałem w dziesiątkę. Publiczność z entuzjazmem dołączyła do zabawy i radosnych pląsów.


Potem scena została zaaranżowana na profesjonalny Pokaz Mody Senioralnej. W roli głównej wystąpiły przedstawicielki klubów seniora z powiatu grójeckiego, które samodzielnie opracowały swoje stroje, a potem z pełnym wdziękiem zaprezentowały je na scenie.


Inna grupa senioralna przygotowała specjalną bajkową aranżację i zadbała o miejsce do robienia zdjęć w fotobudce.
Ogromnym zainteresowaniem cieszył się konkurs na „Najlepszą Szarlotkę Światowego Dnia Jabłka 2023”. Aż 17 pysznych ciast stanęło do rywalizacji w czterech kategoriach. I miejsce w kategorii „Koła Gospodyń Wiejskich” ex equo zajęły: Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rytomoczydłach. W kategorii „Szkoły” zwycięską szarlotkę przygotował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi, w kategorii „Firmy i instytucje” zwyciężyła p. Agnieszka Kurowska-Kobus z Restauracji Fum, w kategorii „Osoby indywidualne” – p. Łukasz Matulka. Nagrody ufundowane przez Burmistrza Warki wręczyła pani wiceburmistrz Teresa Knyzio. Warto dodać, że publiczność miała możliwość spróbowania szarlotek przygotowanych w ramach konkursu, które serwowali uczniowie z Zespołu Szkół im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce.


Całość imprezy uświetniły dwa koncerty: Miejskiej Orkiestry Moderato oraz Pniewy Local Band. Publiczność jak zwykle nie zawiodła!
Podczas wydarzenia nie zabrakło także różnego rodzaju warsztatów (w tym tworzenie zwierzątek z jabłek), pokazów, degustacji, a przede wszystkich radosnych, serdecznych spotkań. Po raz kolejny furorę zrobił CoctailBike – rower ze specjalnym blenderem do produkcji zdrowych owocowo-warzywnych soków oraz Fotobudka Old Press.
Wśród gości uczestniczących w Światowym Dniu Jabłka w Warce byli m.in. Starosta Krzysztof Ambroziak, Wicestarosta Jolanta Sitarek, Członkowie Zarządu Powiatu – Marzena Rosołowska i Andrzej Zaręba (będący jednocześnie Prezesem Stowarzyszenia W.A.R.K.A.), Radny Powiatowy Cezary Kołodziejski, Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Prezes Stowarzyszenia Sady Grójeckie Maciej Majewski, przedstawiciele Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej ze swoim MazoKamperem, uczestnicy Mazowiecki Gravel i uczestnicy wizyty studyjnej ze Stowarzyszenia „Wieś Jabłkowych Smaków” w Starych Jabłonkach.
Po raz kolejny okazało się, że Światowy Dzień Jabłka to okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się owocami pasji przez wszystkich, którzy tworzą jabłkową krainę. Do zobaczenia za rok!
W Światowym Dniu Jabłka 2023 udział wzięli:
- Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy
- Jagoda Kamczacka Bluehaskap
- Tuszyńscy Miody z tradycjami
- Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
- Europejskie Dni Dziedzictwa
- Koło Gospodyń Wiejskich w Boglewicach
- Koło Gospodyń Wiejskich Gospochy Bony w Bądkowie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Rytomoczydłach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Gośniewicach
- Koło Gospodyń Wiejskich Ale Laski w Laskach
- Koło Gospodyń Wiejskich Wolanki Wola Palczewska
- Powiat Grójecki
- Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego
- Szlachetna Paczka Warka
- Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna
- Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
- Stowarzyszenie Sady Grójeckie
- No1 Eventy
Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz Stowarzyszenie Sady Grójeckie.
Współorganizatorzy: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Grójecki, Gmina Warka.
Partnerzy: Szlak Jabłkowy w Największym Sadzie Europy, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce, Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego, Europejskie Dni Dziedzictwa, Mazowiecki Gravel, - Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Szlachetna Paczka, Szkolne Koło Wolontariatu przy SP nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Koło Wolontariatu przy ZS im. I Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Warce, Grupa Konary, Gospodarstwo Sadownicze Marek Szymaniak.
Dofinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Fundusz Promocji Owoców i Warzyw, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej.
Patronaty medialne: Mazowiecka TV, Gazeta Jabłonka, Kurier Warecki, Warka 24.pl, Radio Plus Radom, Kobieta w Sadzie, Radio Warszawa, Życie Grójca.
Patronaty honorowe: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Grójecki, Burmistrz Warki
Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
Fot. Rafał Donica Blade Foto