czwartek, 13 czerwiec 2024
ART/X/TOYAMA w Grójcu

W piątek, 17 maja o godz. 18:00 w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury odbędzie się otwarcie interdyscyplinarnej wystawy artystów z Japonii pt. ART/X/TOYAMA w Grójcu POLSKA 2019. Ponadto planowane są sobotnie warsztaty malowania japońskich wachlarzy oraz performance z elementami butoh.

Wszystko to jest możliwe dzięki wizycie 10 artystów z Japonii, którzy spędzą w naszym mieście kilka dni podczas Święta Kwitnących Jabłoni. Na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Grójec oraz Dyrektora Grójeckiego Ośrodka Kultury przybędą: Akiko Asahi, Aki Guarino, Keiko Honma, Naoki Matsumura, Tatsuaki Nagata, Takafumi Ohkubo, Hiçako Perardel, Junko Sugano, Nao Takahashi, Chikako Tanaka. Reprezentują oni grupę ART/X/TOYAMA działającą i prezentującą swoje prace od 1993 roku w wielu krajach świata tj. Francja, Hiszpania, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania.

Inspiracją do nawiązania współpracy z ART/X/TOYAMA była prezentacja malarstwa Anny Darii Merskiej – artystki malarki zamieszkałej w Grójcu - podczas Międzynarodowej Wystawy Sztuki Nowoczesnej w 2014 roku w mieście Uozu. Równolegle towarzyszącą imprezą była wystawa prac dzieci z różnych zakątków świata, w której brały udział również prace dzieci z Grójca. We współpracy z Grójeckim Ośrodkiem Kultury zaprezentowano 29 prac. Sukces ten powtórzył się w maju ubiegłego roku podczas 8. ART/X/TOYAMA w Uozu. Prace naszych twórców prezentowały się tuż obok ekspozycji z Chin, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Korei, Niemiec, Turcji, Rosji oraz Słowenii.

Tym razem, w tegoroczną, setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską, to właśnie Grójec będzie gościł artystów grupy ART/X/TOYAMA, którzy po raz pierwszy odwiedzą Polskę prezentując swoje prace malarskie, fotografie oraz instalacje w naszej Galerii GOK. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 17 maja o godz. 18:00. Będzie to wspaniała okazja by spotkać się zarówno z twórcami jak i zapoznać się ze sztuką nowoczesną prosto z kraju kwitnącej wiśni. W realizację przedsięwzięcia zaangażowani są członkowie Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej.

Imprezy towarzyszące:

17 maja - 10 czerwca, Hol przed Galerią GOK
Wystawa prac dzieci z Japonii.

18 maja (sobota) godz. 12:30 – 14:00, Plac Wolności
Warsztaty malowania japońskich wachlarzy z artystami grupy ART/X/TOYAMA z Japonii oraz z artystami Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej, wstęp wolny.

18 maja (sobota) godz. 18:00, Galeria GOK
Performance z elementami tradycyjnego teatru i tańca butoh w wykonaniu jednej z artystek grupy ART/X/TOYAMA – Keiko Honma, wstęp wolny.


Anna Daria Merska-Mitan – koordynatorka przedsięwzięcia