Piątek, 06 grudzień 2019
Seniorada okiem ptaka

Maleńki jeżyk wytrwale fruwa. Mistrz lotniczy. Wybrał się do miasta Warka. Spojrzał w dół - zdziwienie. Zamieszanie, podniecenie i radosny gwar. Zerka ptaszę jednym okiem, drugim… Niesamowite! Wielki balon. Ale huk!!! Od stuk puk małego dziobka - marzy malec. - relacja z Seniorady pani Zofii Sieradzan. 

Balony seniorzy pompują – wytrwale. Leci dalej, a tam postukiwania, pohukiwania. Kemping nad Pilicą. Ludzie biegają… Jeżyk odważny, zerka śmiało i już ma odlecieć, gdy nagle kwiaty piękne… Łąka, babcin ogródek?! Hmm…, sfrunąć na ziemie nie da rady, paluszki u nóżki nie takie. A tam na dole taaakie kwiaty. Ławki, stoliki i wielkie, wielkie grzyby. Tak, grzyby, a ludziki mówią parasole. 

Spotkał nasz wędrowniś wróbla. Toż ćwierkają - SENIORADA Święto Seniorów powiatu grójeckiego. Luda przyszło z 500 osób - Złotych Osób, srebrnym pyłem obsypanych.
Osobówkami i busami do Warki zajechali. Mszą w kościele parafialnym Matki Bożej Szkaplerznej święto rozpoczęli, potem korowodem na rynek ruszyli, tam włodarze miasta pięknie seniorski lud przywitali. Były przemówienia, oklaski i pochwały, oraz piękny śpiewu Błędowskiego RETRO.


Jak się wszyscy nasłuchali, korowód utworzyli i powędrowali. Cóż to był za korowód, jeżu drogi – szepce wróbel. Kwiaty hawajskie, chustki nie hawajskie, piękne stroje, śmiech, balony i radość. Tuż za karetą, muzyką i kilkoma szanującymi nogi i tuszę lokatorami karety powstał sznur ludzi, dążących na Kemping nad Pilicą.

Wśród śmiechu i radości doszli tam, gdzie dojść mieli, rozgościli się na wyznaczonych miejscach i przed sceną siedli, gdzie z wykładem czekała pani Anna Stańczyk – dziennikarka z Łodzi. Opowiadała seniorom o tym jak starzeć się pięknie. Była dyskusja i rozmowa, potem obiad. Wolontariat młodzieżowy i senioralny bardzo sprawnie gości nakarmił. Rozpoczęła się biesiada. Ten z tym, z tamtym zagadał. Jakieś krople, wiejski smalec i ogórek ukiszony na szybkie spożycie, jakiś placek i wędlina i tak oto poobiadowała senioralna rodzina. Skrzętnie, szybko posprzątano i do przeglądu twórczości senioralnej ucho swe ustawiono. A występowało… ho, ho, z 15 grup starszyzny. Były śpiewy, skecze, tańce a nawet przebierańce. Co tam się działo, to wielu aktorów pokazać by nie umiało. Po skończonym przedstawieniu gromkim dźwiękiem bęben huknął, harmonija zaśpiewała z saksofonem w parze, trąbka wdzięcznie wtórowała, znak – tańce i zabawa rozpoczęta. I tak do samego końca pohula sobie gawiedź, pośpiewała – a! i odejść nie chciała.


Dzionek koniec swój ogłosił, smętne miny, przykre twarze do auta się schowały i radości dnia wielkiego na zawsze sobie schowały. Będzie co wspominać, a i tęsknić za minionym WIELKIM ŚWIĘTEM SENIORÓW ZIEMI GRÓJECKIEJ – DO ZOBACZENIA ZA ROK!
Okiem ptaka Senioradę opisała – Zofia Sieradzan Klub Seniora „PoKUSa”

Więcej zdjęć po kliknięciu w link poniżej:

Zdjęcia z Seniorady fot. Rafał Donica


Seniorada 2019 rozpoczęła się msza za seniorów w Kościele Mt. B. Szkaplerznej w Warce. Po mszy seniorzy przemaszerowali na warecki rynek, gdzie zostali powitani przez Gospodarzy Miasta: Pana Dariusza Gizkę – Burmistrza Warki i przez Wiceburmistrz Warki – Teresę Knyzio. Spotkanie z władzami Ratusza zakończył zespół Retro z Błędowa. Śpiewnym, wesołym i kolorowym korowodem wśród kwiatów, balonów Parada Seniorów przeszła na Kemping nad Pilicą. Imprezę poprowadził Andrzej Zaręba – Prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A. . Pierwszym punktem programu był wykład Anny Stańczyk z Radia Łódź „Starość to najpiękniejszy okres w życiu”. Po obiedzie na Przeglądzie Twórczości Senioralnej na scenie pokazały się Klub Seniora Błędów - Myślę sobie i działam, UTW w Warce, Klub Emeryta Pełnia życia z Chynowa, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Biesiada”, Grupa Seniora Złota Reneta z Ostrołęki, Kwitnąca Jabłoń Konary, Klub Seniora ,,Familia”, Klub Złotego Wieku z Warki, Grupa Senioralna Czerwone Jabłuszko Nowa Wieś, Słodkie babeczki Watraszew, Grupa Senioralna SPA Bończa, Zespół Retro z Błędowa, Młodzi Duchem z Michalczewa. Były wiersze, skecze, pokazy, taniec i piosenki. Seniorzy bawili się na koniec przy tradycyjnej kapeli Krzysztofa Staręgi.

grupy senioralne uczestniczące w imprezie:
1. Aktywne Piaseczno
2. Grupa Młodzi Duchem z Michalczewa
3. Grupa Seniora Złota Reneta z Ostrołęki
4. Grupa Senioralna Czerwone Jabłuszko przy OSP Nowa Wieś
5. Grupa Senioralna SPA Bończa
6. Jasieniecki Klub Seniora Złota Jesień
7. Klub Emeryta Pełnia Życia z Chynowa
8. Klub Seniora ,,Familia” Grójec
9. Klub Seniora Aktywni Goszczyn
10. Klub Seniora Błędów Myślę sobie i działam
11. Klub Seniora Sułkowice
12. Klub Seniorów PoKUSa
13. Klub Złotego Wieku w Warce
14. Kwitnąca Jabłoń Konary
15. Michałowskie Poziomki
16. Słodkie babeczki Watraszew
17. Starówka ze Starej Warki
18. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów ,,Biesiada”
19. Stowarzyszenie Seniorów Relaks Belsk Duży
20. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce
21. Warecki Klub Seniora Radość z Życia
22. Zawsze Młodzi Pniewy