środa, 27 styczeń 2021
Książka i wernisaż o "Grójeckiem"

W ubiegłym tygodniu odbyły się dwa niezwykle ważne wydarzenia dotyczące historii i dziejów mieszkańców naszej małej ojczyzny. Zarówno premiera książki Remigiusza Matyjasa, jak i wernisaż fotografii Andrzeja Zygmunta Roli- Stężyckiego, cieszyły się sporym zainteresowaniem o czym świadczy wysoka frekwencja na spotkaniach.

W czwartek 6 lutego, Miejsko-Gminna Biblioteka gościła historyka dr. Remigiusza Matyjasa, który jest autorem książki o dziejach Grójca pt. "Wyznania ratuszowych duchów". Premierowe spotkanie autorskie przyciągnęło sporo mieszkańców, wypełniając salę biblioteki po brzegi. 

na zdj. od lewej: Andrzej Zygmunt Rola- Stężycki, Remigiusz Matyjas oraz Krzysztof Lichosik fot. Agata Matulka

Autor opowiedział kilka niezwykle ciekawych anegdot z historii regionu oraz o swojej pracy nad książką. Podziękowania i wyrazy uznania na ręce dr. Matyjasa złożył burmistrz Dariusz Gwiazda - Przystępując w 2018 roku do wyborów na burmistrza, obiecywałem grójczanom i sobie samemu, że – w przypadku elekcji – zrobię wszystko, co tylko możliwe, dla poznania i spopularyzowania dziejów Grójca. Służyły temu obchody Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich. Ich finałem jest wydanie książki autorstwa Remigiusza Matyjasa. Pozostaje mi już tylko zaprosić Państwa do lektury i czekać na następny tom cyklu wydawniczego o Grójcu – naszym miejscu na ziemi.

Słowa uznania pod adresem autora "Wyznań ratuszowych duchów" padały również i z widowni. Po części oficjalnej można było nabyć książkę z autografem historyka. Były prezenty, kwiaty, a na koniec zaproszono wszystkich uczestników na tort i zimne napoje. 

 

 

Następnie, w piątek odbył się wernisaż wystawy fotografii pt. "Budownictwo rezydencjonalne w Grójeckiem". W galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury licznie przybyli mogli podziwiać sporą kolekcje, profesjonalnie wykonanych fotografii przedstawiających dwory, pałace i rezydencje naszego regionu. Prace zostały wykonane w różnych porach dnia i roku.  Andrzej Zygmunt Rola - Stężycki opowiedział o trudach związanych z pracą regionalisty. - Wystawę prezentuje po raz drugi, żebyście państwo ocenili jak zmieniły się rezydencje przez te 10 lat. Niektórych już nie ma(...) Piosenkarze i artyści przez całe życie prezentują swoją muzykę, ja pokazuje fotografie - powiedział Andrzej Zygmunt Rola- Stężycki 

 

W drugiej części spotkania, prowadząca Monika Kozłowska, zapraszała właścicieli rezydencji z fotografii regionalisty, aby opowiedzieli przybyłym jak się mieszka w takich miejscach i co ich skłoniło do zakupu wymienionych posiadłości. Na spotkanie przyjechali właściciele pałaców w Małej Wsi, Boglewicach, Krobowie, Lesznowoli, Zalesiu. 

 

Więcej na temat wystawy w najnowszym numerze Życia Grójca