poniedziałek, 27 czerwiec 2022
Pierwsza wirtualna wystawa w Grójeckim Ośrodku Kultury!

Wirtualna wystawa malarstwa pt. Zapisy i Ślady, będzie miała swoją premierę w piątek 17 kwietnia o 18:00. W Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury  odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa Moniki Feliksiak, Anny Merskiej-Mitan oraz Anny Młyniec. Poprzez tytułowe „Zapisy i Ślady” autorki zaprezentują swoiste, indywidualne systemy komunikacji wizualnej będące efektem działań ich procesu twórczego. 

 

Coraz częściej sprawdza się, że dzieło sztuki to dobra inwestycja. Obrazy współczesne cieszą się sporą popularnością pomimo tego, że uważa się je za trudne w odbiorze. Czy trzeba je rozumieć? Z pewnością warto skupić się na indywidualnym odbiorze danego obrazu. Bez oceniania, po prostu czucie. Dzieło sztuki jest efektem wieloletniej pracy nad warsztatem, podczas którego twórca nieustanne doświadcza siebie w spotkaniu z materią malarską. Powstaje wtedy mnóstwo wprawek, szkiców na papierze, na kartonie czy płótnie. Często towarzyszy temu uwaga, umiejętność patrzenia, wyobraźnia, uczucia, ale i błędy, wkradają się trudne emocje, chwile zwątpienia. Artysta jest w podróży zwanej procesem twórczym, która prowadzi do powstania nowego i wartościowego wytworu. Poszukiwacz staje się odkrywcą.

 

Proces twórczy jest niezbędny w odkrywaniu własnej linii, plamy, gestu, poczucia przestrzeni, czy poznawaniu swoistej gamy kolorystycznej. Wszystkie środki wyrazu indywidualnego składają się na styl twórcy, który czyni go wyjątkowym i niepowtarzalnym. Jest sobą w tym jak prezentuje siebie na zewnątrz. Artysta jest niezależny i wymyka się ogólnie przyjętym normom. Nie musi tworzyć tego, co uznawane jest za piękne. To też otwiera go na tzw. brzydotę, czy sfery tabu. Tu nie ma "ładnego" obrazu, który często wymusza się na dzieciach niszcząc ich wolność ekspresji. Ten obraz się czuje, przemawia i rezonuje z nami budząc w nas często to, co wyparte i niedocenione. Proces twórczy każdemu z nas na co dzień pozwala być artystą we własnym życiu wyrażając to, co jest w zgodzie z naszą wewnętrzną naturą.

Monika Feliksiak mieszka w Grójcu, lubi chwile wytchnienia z filiżanką kawy przy ogniu kominka, a latem w zaciszu ogrodu. Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej gdzie rozpoczęła się jej przygoda z rysunkiem. Florystka i malarka z zamiłowania. Samodzielnie i z wielką radością rozwijała swój warsztat od rysunku pastelami w kierunku malarstwa olejnego i sporadycznie akrylowego. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie ART/X/TOYAMA w Grójcu z artystami z Japonii. Brała udział w wystawach zbiorowych z serii „Sztuka Pasją” oraz promujących Grupę Artystów Plastyków Ziemi Grójeckiej organizowanych przez Galerię Grójeckiego Ośrodka Kultury w latach 2017-2019. Prezentowała swoje prace na wystawie indywidualnej pt. „Opowieść o tym jak Bóg upomniał się o zakopany talent” w 2018 r. również w Galerii GOK-u.

Anna Merska-Mitan mieszka w Grójcu, lubi zapach bergamotki i czarny humor. Jest instruktorką arteterapii. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. S.Z. Kamieńskiego. Jej malarstwo to szukanie harmonii, subtelnie przenikające się przestrzenie pełne kształtów, kolorów, wibracji i iluzji akustycznych. Artystka miała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział ponad 70 wystawach zbiorowych m.in. w Austrii, Japonii (ART/X/TOYAMA), Korei Południowej, Meksyku, Turcji (II Istanbul Triennale) oraz licznych plenerach malarskich w Polsce i za granicą. Od 2016 roku prowadzi autorską Pracownię Artystyczną PAADM w Grójcu na ul. Bankowej 3/7. Więcej info na www.admerska.com

Anna Młyniec nie boi się eksperymentować i sięga po różne formy i techniki. Obecnie najbardziej pochłania ją malarstwo (studia w pracowni malarstwa profesora Henryka Gostyńskiego na ASP w Warszawie) i grafika warsztatowa (studia w pracowni grafiki warsztatowej profesora Rafała Kochańskiego na ASP w Warszawie). Pracuje z płótnem, papierem, farbami akrylowymi, pastelami oraz obiektywem aparatu. Jak sama mówi „maluję ekspresyjnie, poddaję się chwili, oddaję emocje kolorami, ruchem pędzla i strukturą. Dla mnie to forma medytacji.” Prywatnie blisko związana jest ze swoim miastem – Grójcem, gdzie od 2018 roku pełni funkcję prezes Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej oraz brała udział w wystawach zbiorowych grupy. Współorganizowała m.in. wystawy plenerowe oraz uczestniczyła w projekcie ART/X/TOYAMA w ramach obchodów 100-lecia polsko-japońskiej współpracy dyplomatycznej w Grójeckim Ośrodku Kultury oraz wystawie fotografii „Grójecki Moment Decydujący” (2019). Zawodowo zajmuje się komercyjnym projektowaniem graficznym.

 

Anna Merska-Mitan

projekt graficzny, Anna Młyniec