piątek, 14 maj 2021
Natura w ujęciu artystów

Od 16 października do 13 listopada, w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury dostępna dla zwiedzających jest poplenerowa wystawa Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej. Prace powstawały podczas letnich spotkań, na terenie Pałacu w Małej Wsi i Pałacu w Ojrzanowie.


Grupa Plastyków Ziemi Grójeckiej to zbiorowość nie tylko artystów, ale i przyjaciół. Pod tą nazwą istnieją od 2018 roku. Wcześniej grupa funkcjonowała jako Stowarzyszenie Plastyków Ziemi Grójeckiej. W jej skład wchodzi obecnie 18 ludzi sztuki, z czego aktywną działalnością poszczycić się może 12 z nich. Spotkania artystycznej rodziny planowo odbywać miały się raz w miesiącu w Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury. Niestety, ze względu na stan epidemiczny w kraju, przez ostatnie miesiące spotkania nie mogły odbywać się regularnie. W Grupie Plastyków Ziemi Grójeckiej przeważają osoby malujące, które tworzą swe dzieła w dowolnie przez nich wybranej technice. Wykorzystują do tego zarówno farby olejne, akwarelowe, pastele, ale także ołówek. Oprócz malarzy, do grupy należą artyści, którzy zajmują się fotografią oraz haftem.


W piątkowy wieczór, 16 października odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poplenerowej Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej. W Galerii Grójeckiego Ośrodka Kultury dla publiczności wystawione zostały prace grupy 12 plastyków, w skład której wchodzą: Monika Feliksiak, Eliza Gnatowska, Irena Gnatowska, Bożena Grzejszczyk, Jerzy Górecki, Barbara Ignacak, Jolanta Lusa, Daniel Nowak, Anna Młyniec, Leokadia Podoba, Anna Ryszkowska oraz Karolina Wróblewska. Zaprezentowane dzieła powstawały w czasie trzech, całodniowych letnich spotkań, na terenie Małej Wsi i Ojrzanowa.

Było to miłe spotkanie, które jednak przez pandemię trudno było zaplanować. Każdy przyniósł swoje przemyślenia i wizje. W swoich dziełach każdy przedstawił swój sposób patrzenia na przyrodę i rzeczywistość- komentowała Anna Młyniec, prowadząca grupy.

 

Uroczyste otwarcie wystawy swoim przemówieniem rozpoczęła Daria Pelhen, odpowiedzialna za organizację i obsługę wydarzeń kulturalnych.

-Ta wystawa pokazuje jedno- tylko przez integrację i przyjaźń można osiągnąć taki efekt. W imieniu swoim i pani dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury, która nie mogła dzisiaj przybyć, gratulujemy Wam tego efektu i życzymy, żebyście cały czas byli w przyjaźni, otwarci na sztukę. Jest to przyszłość naszej ziemi- w stronę artystów mówi Daria Pelhen – Jesteście moją radością w tym trudnym czasie- dodaje.

Głos zabrała również Anna Młyniec, mentorka Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej. Oprócz podziękowań dla przybyłych gości oraz artystów za ich pracę, w przemówieniu nie zabrakło również słów uznania dla władz zarówno Pałacu w Małej Wsi oraz Pałacu w Ojrzanowie, za uprzejmość, otwartość i możliwość pracy na tych obiektach.

Mam nadzieję, że mimo trudnych warunków spowodowanych pandemią, nadal będziemy spotykać się i działać- podsumowuje. Sami artyści nie kryli słów zadowolenia z powstałej wystawy, a słowa uznania za upór w dążeniu do celu i szczere podziękowania skierowali w stronę Anny Młyniec.

Następnym etapem całej uroczystości było nagrodzenie każdego z autorów zaprezentowanych dzieł, symboliczną różą. Po części uroczystej wydarzenia, nadeszła pora na podziwianie prac i mały poczęstunek. Przybyli goście chętnie przypatrywali się dziełom i dzielili wrażeniami na ich temat.

Bardzo mnie cieszy, że formy, które zostały użyte, nie sprowadzają się tylko do realistycznego przedstawienia pejzażu. Sporo jest takich prac, które mają elementy nieoczywiste, ale jednocześnie jest trochę klasyki. W pracach widać grę kolorem, światłem i skupienie się na szczegółach- swe wrażenia przekazuje Konrad Kęska, jeden z uczestników wernisażu.


Kolejna wystawa, będąca owocem spotkań artystów z Grupy Plastyków Ziemi Grójeckiej, zaplanowana jest na luty przyszłego roku.

 

Aleksandra Szymczak

Poniżej fotorelacja: