środa, 24 kwiecień 2024
Kolejny Geek Expansion za nami!

Piąty rok z projektem "Geek Expansion" zdecydowanie zapadnie w pamięć... niestety, głównie przez pandemię.

 

Wiosną, jak co roku, wolontariusze z Grójeckiego Klubu Gier i Fantastyki GROFAN, działający przy GOK, wystartowali  z wnioskiem do Programu Działaj Lokalnie na organizację warsztatów i modernizacji Pracowni Orange, w ramach projektu „Geek Expansion – Technologie i Eksperymenty”. W tym czasie obowiązywał pierwszy Lockdown, lecz w okolicach wakacji spodziewaliśmy się zmniejszenia obostrzeń i otwarcia instytucji kultury, co faktycznie się udało.

Zazwyczaj podczas naszego projektu odwiedzaliśmy w okolicy Grójca szkoły oraz świetlice, by poprowadzić zajęcia  z grami planszowymi z najmłodszymi. Jak wiadomo, zamknięcie szkół i zarządzenie zdalnej nauki uniemożliwiło nam realizację tych zajęć w tym roku, acz udało nam się w wakacje zorganizować kilka spotkań podczas półkolonii  w Fabryce Wspomnień koło Osieczka.

Na całe szczęście w sierpniu GOK działał już ponownie, także możliwa była organizacja imprez kulturalnych na powietrzu, a w pomieszczeniach zamkniętych, z limitami uczestników. Wówczas wystartowaliśmy z bezpłatnymi zajęciami Robotyki LEGO Wedo 2.0 oraz Akademii Odkrywców. Do października łącznie wzięło w nich udział ponad pięćdziesięcioro dzieci w wieku 8-12 lat.

W trakcie zajęć Robotyki dzieci poznawały podstawy programowania i budowały proste maszyny sterowane poprzez urządzenia mobilne, zaś w Akademii Odkrywców milusińscy eksperymentowali z odczynnikami, badali okazy pod mikroskopem czy konstruowali własny mini wulkan.

Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, nim wprowadzono kolejne ograniczenia dla zgromadzeń, wolontariusze zdążyli rozegrać pierwszą od pół roku dłuższą sesję gier planszowych i fabularnych, gdzie mieliśmy możliwość przetestowania najnowszych rozszerzeń, dokupionych do naszej biblioteczki gier w ramach tegorocznej dotacji. Projekt zakończyliśmy konkursem plastycznym „Technologie Jutra”, w którym uczestnicy przedstawili w formie prac artystycznych wybrane przez siebie wynalazki oraz rozwiązania, które najlepiej przyczynią się do poprawy życia na Ziemi (w tym teleportacja, oczyszczalnie powietrza, synteza cybernetyczna, oraz cybernetyczne wszczepy dla służb porządkowych). Wyniki będą upubliczniane 18 grudnia.

Pomimo szczerych chęci, niedługo mogliśmy cieszyć się z osiąganych wyników - w październiku stopniowo zaczęto ograniczać udział dzieci w zajęciach grupowych, ponownie wprowadzono zdalne nauczanie, najpierw dla nastolatków, później dla coraz młodszych dzieci, aż w końcu wprowadzono drugi Lockdown, w tym zamknięcie instytucji kultury.

Od początków istnienia GROFANu naszym celem była promocja alternatywnych sposobów spędzania czasu (poprzez gry planszowe, gry fabularne), integrowanie młodzieży oraz zachęcanie jej do udziału w wolontariacie i wspieraniu wydarzeń kulturalnych w naszym regionie, a także edukacja poprzez multimedia (robotyka, programowanie).

Rzeczywistość pandemiczna była dla nas ogromnym zaskoczeniem i wyzwaniem. Zmuszeni byliśmy zrewidować nasze plany organizacji dużej imprezy, jaką jest konwent Gier i Fantastyki (tradycyjnie w sierpniu i lutym). Obecnie nasi animatorzy przechodzą szkolenia nad nowymi zestawami do robotyki Photon EDU. Liczymy, że na wiosnę najgorsze już będzie za nami i dzieci wrócą do naszej Pracowni oraz biblioteki gier planszowych, gdzie poprzez naukę i zabawę odkryją nowe znajomości oraz zainteresowania. 

Łukasz Haśkie, Grójecki Klub Gier i Fantastyki GROFAN, Grójecki Ośrodek Kultury