niedziela, 28 listopad 2021
Odkrywali Lubelszczyznę

W czwartek, 21 października grupa Słuchaczy Grójeckiego Uniwersytetu Otwartego wybrała się do malowniczej wsi Wronów w powiecie puławskim. Seniorzy poznali tajniki wyrobu szkła artystycznego i grawerunku ceramicznego. Wzięli także udział w pokazie ręcznego formowania szkła oraz unikalnych technik barwienia.


Pokaz swoich umiejętności w tej materii zaprezentował Marek Jargiło, który swoją przygodę ze szkłem rozpoczął w 1991 r. w Grecji, w dwóch pracowniach szkła. Tam, pod okiem mistrzów, poznawał unikalne techniki obróbki tego delikatnego surowca. Od 1997 roku, wspólnie z żoną, prowadzą pracownie, tworząc w swoim własnym stylu, unikalne formy szklane, użytkowe i dekoracyjne. Ich prace można znaleźć w wielu galeriach sztuki w Polsce i za granicą. Szkło Jargiło zdobi między innymi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle.

Po niezwykle pasjonującej i interesującej lekcji obróbki szkła, przyszła kolej na warsztaty graweru ceramicznego. Po krótkim szkoleniu, uczestnicy wyprawy mogli wykonać własnoręcznie rysunek na kawałku ceramiki. Efekty pracy grawerskiej, okazały się świetną zabawą i pamiątką z wycieczki.
Integracja

Zwieńczeniem wizyty we Wronowie było ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wspólnej integracji nie było końca. Po skończonej uczcie wszyscy postanowili trochę się poruszać w rytmie najpopularniejszych przebojów. Potem roztańczona grupa słuchaczy GUO, przeniosła się do autobusu, gdzie przez całą powrotną drogę śpiewała oraz rozprawiała o życiu.

 

 

Grójecki Ośrodek Kultury