Gmina Grójec zaplanowała kolejne prace remontowe oraz rozbiórki na ten oraz przyszły rok. Urząd przygotował Program Rozwoju Mieszkalnictwa, który ma generować co roku oszczędności na prace remontowo-budowlane.
Mieszkaniowy zasób gminy Grójec składa się z 697 lokali mieszkalnych położonych w 94 budynkach o łącznej powierzchni użytkowej 24.349,47 m2, w tym jest 55 lokali socjalnych o łącznej powierzchni 1.722,60 m2 - informuje zapis we wspomnianym Wieloletnim Programie Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem
Gminy Grójec z 25 maja 2020 r.
Armii Krajowej
W pierwszej kolejności zostanie wyremontowany budynek przy Armii Krajowej 10. Jest w bardzo złym stanie technicznym, co wynika z charakterystyki stanu technicznego budynków wchodzących w skład zasobów mieszkaniowych gminy Grójec. Zły stan techniczny oznacza pilną potrzebę wykonania remontu w tej lokalizacji, który ma zostać zakończony najpóźniej do końca września. W podobnym stanie jest jeszcze kilkanaście budynków gminnych, które sukcesywnie będą remontowane. – Środki na remonty zagwarantowane są w budżecie gminy dzięki przygotowanemu przez Urząd programowi rozwoju mieszkalnictwa, którego dotychczas gmina nie posiadała. Przedstawiłem go Radzie Miejskiej, która jednogłośnie uchwaliła mój projekt. Dzięki tej uchwale, co roku, przez kolejne 5 lat, będziemy zabezpieczali 250 tysięcy złotych na poprawę stanu zasobów komunalnych – mówi burmistrz Dariusz Gwiazda.
Plany
W programie zaplanowano remonty w budynkach: przy ulicy Armii Krajowej 8a, 10, 30 i przy ul. ks. Piotra Skargi 5. Projekt odnośnie ul. Armii Krajowej 10 jest gotowy i wkrótce rozpoczną się prace, a zakończenie robót umowa przewiduje na 30 września 2021 r. Pozostałe projekty są w trakcie realizacji i muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków, co znacząco wydłuża czas realizacji. Przykładem jest planowana rozbiórka drewniaka przy ul. Mogielnickiej 6. Również przedłuża się sprawa zasiedzenia przez gminę działki przy ul. Kościelnej 3. Kolejna rozprawa sądowa ma odbyć się w kwietniu tego roku. Na ostatniej rozprawie, która odbyła się w lutym tego roku, burmistrz przedstawił historię budynku oraz samego miasta, ponieważ sprawa o zasiedzenie dotyczy też dróg w mieście, gdzie gmina Grójec jest posiadaczem samoistnym, ale bez prawa własności, co między innymi skutkowało odrzuceniem wniosku o dotacje z Funduszu Dróg Samorządowych na ul. Poświętne w 2020 r. Przypomnijmy, że gmina stara się o działkę wraz z infrastrukturą zgodnie z brzmieniem art. 172 § 1 Kodeksu Cywilnego: posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Proces taki omawiany przepis określa właśnie mianem zasiedzenia. Oznacza to mniej więcej, że gmina Grójec przez wszystkie lata dbała i rozwijała ten teren, w tzw. “dobrej wierze”, o czym świadczy właśnie infrastruktura drogowa, chodniki oraz kanalizacja.
Nowe mieszkania
Kolejną istotną kwestią staje się zaprojektowanie nowego budynku komunalnego przy ul. Jana Pawła II 44, którego wybudowanie pozwoli na uporządkowanie zasobów mieszkaniowych na terenie gminy Grójec.
Więcej na ten temat napiszemy wkrótce.