czwartek, 24 czerwiec 2021
Szczepienie przed Kleszczowym Zapaleniem Mózgu

Przed nami sezon wyjazdów i aktywności na świeżym powietrzu. Wczesna wiosna to ostatni moment, aby zabezpieczyć siebie oraz swoich najbliższych przed drugą – obok boreliozy – poważną chorobą, przenoszoną przez kleszcze, tj. kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM).

KZM to choroba z bardzo poważnymi powikłaniami, przed którą można ochronić się szczepionką! Do zakażenia dochodzi w pierwszych minutach od ukłucia przez kleszcza, dlatego jego usunięcie nie zapobiega KZM. Zarażone kleszcze mogą występować wszędzie - w lasach, łąkach, miejskich parkach, czasami przechodzą na człowieka od zwierzęcia (np. psa lub kota). Na ukąszenie jest narażony każdy, kto przebywa na terenach zielonych.

Według danych PZH cały obszar Polski powinien być traktowany jako zagrożony wystąpieniem KZM.

Powikłania występują nawet u 58 proc. chorych, u których doszło do postaci neurologicznej choroby. Należą do nich zaburzenia mowy i równowagi, pogorszenie pamięci, trwały paraliż, zaburzenia psychiczne i poznawcze oraz długotrwałe zaburzenia uwagi i koncentracji, przewlekłe bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia snu. Wielu pacjentów może nie wiązać ich wystąpienia z przebytym KZM. Rehabilitacja powikłań trwa długo, niektórzy chorzy nigdy nie odzyskują pełni sprawności.

KZM to choroba, której można zapobiec !

Z myślą o osobach, które prywatnie lub zawodowo spędzają czas na świeżym powietrzu, Przychodnie Lekarskie Świat Zdrowia wprowadziły do oferty szczepienia zabezpieczające przed zachorowaniem na Kleszczowe Zapalenia Mózgu.

FSME Immun Adult to preparat wskazany uodpornienia dzieci i dorosłych pow.16 roku życia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Osoby, którym szczególnie zaleca się szczepienia:

- Osoby przebywające na łonie natury

- Turyści

- Rolnicy

- Pracownicy: leśnictwa, straży pożarnej i granicznej, wojska, policji i straży miejskiej, a także innych grup zawodowych, którzy z racji swego zawodu mogą przebywać choćby czasowo w obszarach zamieszkiwanych przez kleszcze.

FSME Immun Junior jest wskazany do uodpornienia dzieci powyżej 1 roku życia do 16 roku życia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Cykl: szczepień:

Standardowy schemat szczepienia obejmuje 3 dawki. Druga dawka jest aplikowana w okresie od 1 do 3 miesięcy po pierwszej, natomiast ostatnia (trzecia) po 5-12 miesiącach od poprzedniej.

Jeśli konieczne jest szybkie uodpornienie, można zastosować schemat przyspieszony, w którym dwie pierwsze dawki można przyjąć w odstępie 14 dni

Szczepionka chroni przed KZM już po drugiej dawce !

Szczepienie każdorazowo jest poprzedzone przeprowadzeniem dokładnego wywiadu lekarskiego (ze szczególnym uwzględnieniem poprzednich szczepień i działań niepożądanych, które mogły być nimi spowodowane) oraz badaniem lekarskim.

Czas trwania odporności:

3-5 lat

Szczepienie przeciwko KZM jest najskuteczniejszym sposobem ochrony przed chorobą i jej powikłaniami.

Promocja na kwiecień 2021*:

Cena szczepienia (jedna dawka) FSME Immun lub FSME Immun Junior: 109,00 zł** (zamiast 145,00 zł)

*promocja trwa do końca maja 2021 lub do wyczerpania zapasów

**W przypadku chęci realizacji szczepień na terenie zakładu pracy, do ceny zostaną doliczone koszty dojazdu

Jednocześnie chcielibyśmy przybliżyć Państwu oraz Państwa pracownikom tematykę profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu.

Poniżej przesyłamy adres linku z zapisu webinaru zorganizowanego przez Przychodnie Lekarskie Świat Zdrowia:

https://www.youtube.com/watch?v=Eze2OF5cxF8

Prelegentami spotkania byli: Dr Krzysztof Reszka - specjalista chorób wewnętrznych i Dyrektor ds. Medycznych Przychodni Lekarskich Świat Zdrowia; Dr Agata Wawrzyńczak – specjalista chorób zakaźnych, współpracująca z Przychodnią Lekarską Świat Zdrowia „Judyta” w Skierniewicach

Materiały prasowe przychodni lekarskiej Świat Zdrowia