czwartek, 30 marzec 2023
To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu żyrardowskiego i oddaj swój głos. Warsztaty dla dzieci, instalacja holograficzna, programy edukacyjne, festiwal kół gospodyń wiejskich czy przebudowa drogi to tylko część z 8 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tym regionie. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca.

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu żyrardowskiego i oddaj swój głos. Warsztaty dla dzieci, instalacja holograficzna, programy edukacyjne, festiwal kół gospodyń wiejskich czy przebudowa drogi to tylko część z 8 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tym regionie. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca br.


W puli aż 174 projekty

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 8 z regionu żyrardowskiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

Twa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza – zaznacza wicemarszałek Rafał Rajkowski (klub KO). – W tym roku podobnie jak w poprzednim mieszkańcy regionu nie zawiedli. Chcą być inicjatorami zmian na Mazowszu, a my dajemy im taką możliwość. Teraz przyszedł czas na decyzje, którym z tych pomysłów chcemy dać szansę. Dlatego nie zapomnijmy oddać swojego głosu.

8 projektów z regionu żyrardowskiego

W regionie pozytywną ocenę otrzymało 8 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 1,5 mln zł. Jak zaznacza radny województwa mazowieckiego, Leszek Przybytniak (klub PSL), to już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. – Wiemy już, że Mazowszanie mają świetne pomysły, są aktywni i doskonale wiedzą, czego potrzeba w ich najbliższym otoczeniu. Świadczy o tym chociażby liczba zgłoszonych projektów. Jestem przekonany, że te 25 mln zł zostanie wydane w najlepszy możliwy sposób. Zachęcam do głosowania. Tylko od nas zależy, na co przeznaczymy te pieniądze.

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

1. „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego (150 000 zł),
2. Nasze Kochane Dzieciaki – seria warsztatów dla dzieci (14 000 zł),
3. Festiwal Kultury i Sztuki ŻOF „Poznaj Swojego Sąsiada” (130 000 zł),
4. Instalacja holograficzna w Muzeum Kolei Wąskotorowej (Stacja Muzeum) w Sochaczewie (25 000 zł),
5. Budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku ok. 85 metrów (południowo-zachodnia strona ul. Słonecznej w Radziejowicach) (165 000 zł),
6. Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu żyrardowskiego (199 800 zł),
7. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego – Nasze najpiękniejsze i najsmaczniejsze! (156 500 zł),
8. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730, polegająca na budowie chodnika na odcinku Jasieniec-Wola Boglewska (730 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców, znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.