sobota, 13 sierpień 2022
Zanim trafią do Ciebie, przechodzą przez ich ręce

Żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu pomagają w dowożeniu żywności do Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie swojego stałego rejonu odpowiedzialności. Dzięki temu paczki dla osób objętych kwarantanną są dostarczane na czas.


Od początku kwietnia Terytorialsi z Grójca wspierają gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej, nie tylko poprzez dostarczanie żywności i leków do osób objętych kwarantanną, ale także przewożąc wielotonażowe dostawy.

- Transport od 2 do 5 ton żywności odbywa się naszymi samochodami ciężarowymi typu Jelcz. Dodatkowo kolejnym autem wyjeżdża do ośrodka pomocy odpowiednia ilość żołnierzy, którzy na miejscu pomagają pracownikom rozpakować palety z żywnością i przenieść ją we wskazane miejsce - informuje podpułkownik Janusz Ostrowski, dowódca 61 blp w Grójcu.


W związku z rosnącą ilością osób objętych kwarantanną, zapasy lokalnych magazynów żywności szybko się kończą. Dotychczas to Banki Żywności zapewniały transport i logistykę żywności. Na chwilę obecną to działanie zostało wstrzymane, a zadania przekazane do realizacji jednostką socjalnym, które nie dysponują ciężkim sprzętem. Wychodzą naprzeciw spływającym do grójeckiej jednostki wojskowej wnioskom, żołnierze 61 blp rozpoczęli kolejny etap współpracy z lokalnymi OPS, czyli wielotonażowy przewóz żywności.

- W czasie walki z COVID-19 słowa naszego kredo: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” są dla nas wyznacznikiem i mottem do działania. Cieszę się, że moi żołnierze mimo upływających tygodni ciągle podchodzą do działań ciągle z takim samym zaangażowaniem - podkreśla podpułkownik Ostrowski.

Od samego początku pomoc w postaci dostarczaniu żywności i leków oraz zapewnienia opieki nad osobami objętymi kwarantanną 61 blp realizował na prośbę MOPS Mokotów. Paczki pobierane były z Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, a później dostarczane na wskazane przez pracowników socjalnych adresy. Od 31 marca podobne działania batalion rozpoczął w Grójcu. Terytorialsi z Grójca wspierają również weteranów. Szczególnie potrzebna jest pomoc kombatantom, którym Terytorialsi robią zakupy.