niedziela, 31 maj 2020
Mieszkańcy bloków mogą mieć ciepło przez cały rok

Przyszła chłodna wiosna? Szkoda życia, żeby marznąć w maju, bo ciepło w domu może być przez cały rok. Ładna pogoda w końcówce kwietnia sprawiła, że wiele wspólnot mieszkaniowych postanowiło wyłączyć ogrzewanie. Początek maja przywitał nas jednak chłodnymi temperaturami, które w nocy spadają nawet do 0 °C stopni. W mieszkaniach zrobiło się zimno, a my dogrzewamy się farelkami. Czy wiesz, że nie musi tak być?


Sezon grzewczy już dawno nie istnieje, a dzięki automatyce pogodowej, dostawy ciepła systemowego uruchamiane są zawsze wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej ustalonego wcześniej poziomu. Nie musisz obawiać się wysokich rachunków za ogrzewanie. Możesz włączyć kaloryfery w wybrane dni, a ciepło, nie tak jak kiedyś, będzie dostarczane niezależnie od pory roku. Koszt to zaledwie ok. 8 zł miesięcznie na mieszkanie. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy telefon do zarządcy budynku. Automatykę pogodową i ciepło systemowe zapewnia Celsium - dostawca ekologicznego ciepła dla Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Grójca, Drzewicy i Sokółki. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści wynikają z tego rozwiązania i jak wygrywać w ciepło-zimno!


Wygraj w ciepło-zimno!
Pogoda w ostatnich dniach płata niemałe figle. W dzień temperatura wzrasta do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu stopni, lecz wieczory, noce i poranki są chłodne. Temperatura potrafi spaść nawet do 0 °C stopni! Ładna pogoda w końcówce kwietnia sprawiła, że wiele wspólnot mieszkaniowych postanowiło wyłączyć ogrzewanie. W mieszkaniach zrobiło się zimno. Wydaje nam się, że to odpowiednie przepisy określają rozpoczęcie lub zakończenie sezonu grzewczego i to za nas decyduje się o dostawie ciepła do budynków. Tak było kiedyś – dawniej sezon grzewczy obejmował kilka zimowych miesięcy w roku. Ale te czasy już minęły i sezon grzewczy nie istnieje. O tym, kiedy ogrzewać mieszkanie decydują mieszkańcy, informując o tym zarządcę budynku. W tej chwili wystarczy telefon lub mail, aby w mieszkaniu znów było ciepło. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest montaż automatyki pogodowej, dzięki której gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej określonego przez wspólnotę poziomu, ogrzewanie uruchamia się automatycznie.


Ogrzewanie to też oszczędzanie
Nie tylko wiosną mamy takie problemy. Jesienią szybko przychodzą chłodne dni, a my czekamy aż kaloryfery zaczną znów ogrzewać. Część osób z obawy przed opłatą za ciepłe kaloryfery, nawet w miesiącach przejściowych, nie chce uruchamiać ogrzewania. Złudnie wydaje im się, że zaoszczędzą, a w konsekwencji mogą zapłacić jeszcze więcej. Dzieje się tak, gdy zamiast kaloryferem, dogrzewamy mieszkanie farelką. Pamiętajmy też, że jeśli dopuścimy do nadmiernego wychłodzenia budynku, osiągnięcie ciepła potrwa dłużej i będzie kosztować więcej. Chłodne mury to przy wilgotnym powietrzu duże prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów lub pleśni. Kto słyszał o tym, jak długo walczy się z pleśnią na ścianie, ten z pewnością zechce tego uniknąć. Kaloryfer, który w chłodniejsze, wiosenne dni grzeje niemal niewyczuwalnie, osusza powietrze, eliminując ryzyko pleśni. Ponadto w dogrzanym mieszkaniu nie ma kłopotów z suszeniem prania, które w wilgotnych pomieszczeniach suszy się zdecydowanie dłużej, przesiąkając specyficznym zapachem. Warto zadbać o komfort i zdrowie swoje oraz swoich najbliższych, aby za cenę 1 kostki masła miesięcznie bez zakłóceń czuć domowe ciepło. Koszt waha się w granicach ok. 8 zł na miesiąc dla średniej wielkości mieszkania do 50 m. kw. - a jeśli mieszkają w nim 2-3 osoby, wówczas jest to koszt 3-4 zł na osobę.
- W miesiącach przejściowych, czyli w okresie od maja do września (szczególnie właśnie w maju i na początku września), kiedy temperatura może niespodziewanie spaść, za stale dostarczane ciepło zapłacimy łącznie kwotę ok. 30 zł za ten okres. W skali roku to niewielki koszt, a korzyści są duże. Często, kiedy przychodzą chłodniejsze dni, mieszkańcy nie wiedząc, że nie obowiązują już sezony grzewcze i ciepło dostarczane jest przez cały rok, ratują się dogrzewając własnym ogrzewaczem, a to mniejszy komfort i większe koszty - mówi Dagmara Nowak-Trochimiuk, rzecznik prasowy spółki Celsium.

Jak działa automatyczne ciepło?
W budynkach wielorodzinnych, obiektach biurowych, instytucjach zasilanych ciepłem systemowym z sieci Celsium, każdy węzeł cieplny wyposażony jest w specjalne, zewnętrzne czujniki temperatury. Jeśli za oknem temperatura spada poniżej zaprogramowanego poziomu, informują one system cieplny, aby samoczynnie uruchomił ogrzewanie. Z kolei kiedy nadchodzą cieplejsze dni, a na zewnątrz temperatura wzrasta – kaloryfery przestają ogrzewać i opłaty nie są naliczane. Rozwiązanie to określa się jako automatykę pogodową, czyli automatyczny sposób sterowania dostawą ciepła.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zapewnić ciepło w naszym domu również w chłodniejsze dni i noce - wiosną, latem i jesienią. Przy obecnych zmianach klimatycznych, a co za tym idzie, często kapryśnej i zmiennej pogodzie, takich dni mamy coraz więcej i zdarzają się one nawet na półmetku wakacji. - Tegoroczny maj jest bardzo kapryśny, ale niepewność pogody i znaczące spadki temperatury w okresach przejściowych, a także i w sezonie letnim, zdarzą się coraz częściej. Niejednokrotnie towarzyszy im wysoka wilgotność powietrza, która negatywnie wpływa na komfort cieplny w mieszkaniach lub miejscach pracy. Dzięki automatyce pogodowej, ogrzewanie samoczynnie się włączy, gdy temperatura spadnie poniżej poziomu ustalonego przez mieszkańców. Zazwyczaj jest to 12 °C, ale to od nas zależy jaką temperaturę sobie ustalimy. To temperatura wskazuje, kiedy ogrzewanie się uruchomi, a kiedy zostanie wyłączone, zapewniając przy tym pełną wygodę mieszkańcom – dodaje Dagmara Nowak-Trochimiuk.


Opłaty za zużycie ciepła w miesiącach przejściowych naliczane są wtedy, gdy automatyka pogodowa uruchamia dostawę ciepła do budynku. Warto zadbać więc o komfort cieplny w mieszkaniu i zapewnić sobie i bliskim wygodę, zwracając się do zarządcy budynku, by włączył w naszym budynku ciepło systemowe.

informacja prasowa 

Celsium 

fot. UGiM