czwartek, 21 styczeń 2021
Śmieci: Nowe przepisy dla Straży Miejskiej

Od 4 września weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – informuje portalsamorzadowy.pl

Nowe przepisy umożliwiają Straży Miejskiej dokonać kontroli i zweryfikować czy mieszkańcy segregują odpady oraz czy ilość osób w gospodarstwie zgadza się z tym, co zadeklarowano.

Za nieprawidłowe segregowanie śmieci oraz zgłoszenie mniej osób niż jest faktycznie, Straż Miejska nakłada mandat w wysokości 500 zł.

O takie przepisy postulowało wiele samorządów. Nie rozwiązują one wszystkich problemów, ale nieuchronność i wysokość kary może być przestrogą – informuje na portalusamorządowym.pl Zdzisław Zdanowski, dyrektor ratuszowego wydziału ochrony środowiska w Olsztynie.

Grójecki Wydział Gospodarki Odpadami poinformował o pierwszych przeprowadzonych kontrolach oraz wystawionych mandatach. Najczęstszym powodem było brak deklaracji i nieprawdziwa liczba osób zgłoszonych w formularzu, zdarzało się także, że odpadów nie segregowano zgodnie z zasadami. 

więcej na: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/mandat-za-smieci-od-strazy-miejskiej-nowe-przepisy-juz-obowiazuja,212815.html 

Eko
Wreszcie ktoś pomyślał o narzędziach na oszustów i złodziei (oszustwo w deklaracji jest okradaniem innych mieszkańców, którzy płacą za utylizację śmieci) oszusta. Oby kontroli było jak najwięcej, w tym u przedsiębiorców rolnych zatrudniających legalnie lub na czarno pracowników sezonowych, również generujących odpady.