piątek, 02 grudzień 2022
Kolory Emocji- Po wernisażu

17 stycznia 2020 r. w Grójeckim Ośrodku Kultury odbył się wernisaż wystawy tkaniny artystycznej Agnieszki Kazały ,,Kolory Emocji”. Swoimi wrażeniami i odczuciami postanowiły podzielić się Daria Pelhen i Paulina Linfert. 

Artystka pokazała diametralnie inną postawę twórczą, tematykę i formę swoich prac niż dotychczas. Zaprezentowany przez nią batik – konfrontuje nas z niezwykłą specyfiką prac, bogactwem symbolicznego języka, który za pomocą kształtów i koloru przenosi nas w inną czasoprzestrzeń. Praca nad batikiem była dawniej uważana za drogę prowadzącą do rozwoju dyscypliny duchowej i był zarezerwowana dla jawajskiej szlachty. Patrząc na prace Agnieszki odnosi się wrażenie, że batik jest naturalny dla niej. A nie jest
łatwo opanować ten warsztat. To wdzięczna, ale bardzo pracochłonna technika. Agnieszka jest do niej stworzona. Czuje się jej opanowanie, spokój i komunikację z tkaniną, która jest płynna, lekka i wciąż otwarta na dialog. Pomimo czerpania inspiracji z pradawnej sztuki batiku Agnieszka stworzyła własny i oryginalny styl. Jak sama mówi, ,,barwy i kształty mówią do nas językiem nie istniejącym, zachęcając do uwolnienia i pełnej przemiany”. Mnie urzekła również rytmiczność prac we wnętrzu. Miękkość tkanin dodała Galerii ogromnej przytulności, tajemniczości i niezwykłości. Dojrzałość emocjonalna tych prac, siła z nich bijąca, kolor i kształt to suma doświadczeń Agnieszki kiedyś i dziś. Barwa i wosk, często sam lub celowo łamiący się, tworzą urzekającą sieć spękań, co tylko dodaje tkaninie urody. Tak jak w życiu: są ślady po zadrapaniach i kolory emocji Wszystkim chcącym przeżyć coś niecodziennego polecam odwiedzić wystawę tkaniny artystycznej mojej artystycznej siostry od serca Agnieszki Kazały.

Daria Pelhen

Batik to trudna technika, odmienna od tradycyjnego malarstwa. Wymaga niesamowitej dyscypliny, planowania pracy i wyobraźni, wybiegającej kilka etapów do przodu. Dlatego tym bardziej warto wybrać się na tę wystawę i zobaczyć go w tak spektakularnym wydaniu. Ta wystawa do duża dawka energii, polecam ją wszystkim, którzy zimą cierpią z braku słońca. Obrazy wyeksponowane są ciekawie, tworzą spójną całość, choć pokazują trzy różne cykle prac. Niektóre z nich, jak cykl "Garden", mają sens tylko w całości, ale pozostałe wyglądałyby zapewne równie dobrze jako pojedyncze dzieła, zdobiące ściany lub okna prywatnych domów. Szczerze polecam wystawę, zachęcam i namawiam do otaczania się sztuką w życiu codziennym!

Paulina Linfert

 

Mimo wielu zainteresowań w dziedzinie sztuk plastycznych to właśnie batik i technika rezerważu jest obecnie najbliższa mojemu sercu i ten sposób wypowiedzi najbardziej mi odpowiada. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy odnaleźli chwilę aby spotkać się ze mną i moimi pracami podczas wernisażu i przybyli do Galerii GOK w piątkowy wieczór. To był piękny czas rozmów na temat siły przekazu jak i form interpretacji przedstawianych obiektów. Jestem ogromnie wdzięczna za dobrą energię, która wówczas powstała a doświadczenie tak pozytywnego odbioru moich tkanin i moich pomysłów twórczych pozostanie ze mną na długo.- Agnieszka Kazała