niedziela, 28 listopad 2021
Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej (ZDJĘCIA)

W niedzielę, 15 sierpnia odbyły się uroczystości związane z obchodami bitwy z bolszewikami 1920, zwanej "Cudem nad Wisłą" oraz Święta Wojska Polskiego. Przygotowaliśmy fotorelacje z wydarzenia. 

Tradycyjnie, głównym organizatorem było Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej pod dowództwem pułkownika Andrzeja Kozery. Po uroczystej mszy, uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie trwały dalsze uroczystości patriotyczne. 

 

- Jak co roku, w tym dniu, w naszym pięknym mieście Grójec, przed pomnikiem wielkiego Polaka marszałka Józefa Piłsudskiego, spotykamy się, by uczcić pamięć tych wszystkich, którzy przyczynili się do walnego zwycięstwa w 1920 roku. Na dzisiejszej uroczystości pragnę przywitać przede wszystkim mieszkańców ziemi grójeckiej-rozpoczął dowódca Garnizonu Grójec, pułkownik Andrzej Kozera. 

Następnie pułkownik przywitał delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciela Posła na Sejm Marka Suskiego, Zbigniewa Sobieraja, Wicestarostę Powiatu Grójeckiego, Jolantę Sitarek wraz z członkiem zarządu powiatu Pawłem Siennickim, Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Dariusza Gwiazdę, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu Karola Biedrzyckiego, przedstawicieli służb mundurowych — policji, straży pożarnej, więziennictwa, lasów państwowych oraz druhny i druhów harcerzy.

- Szanowni Państwo ten dzień jest dla nas szczególny. Wyrażamy swoją wdzięczność i pamięć w stosunku do tych, którzy 101 lat temu walczyli. Nie zapominamy o nich. Wśród nich jest nasz patron, generał brygady Jan Kowalewski. Cichy bohater tamtych dni. To on, wraz ze swoimi ludźmi, rozkodowywał szyfry bolszewików. - kontynuował swoje wystąpienie dowódca Garnizonu Grójec. 

Potem głos zabrał burmistrz Dariusz Gwiazda, który wspominał poległych w bitwie mieszkańców gminy Grójec: Ważna lekcja historii i życia. Wielu ochotników biorących udział w tej ważnej dla losów całego świata bitwie, pochodziło właśnie z gminy Grójec. Na pamiątkę poległych bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. powstał pomnik przy drodze w Worowie, nieopodal kościoła. Warto odwiedzić to miejsce i oddać hołd poległym. Nasz przedwojenny burmistrz Olszewski, jako żołnierz i współzałożyciel POW w powiecie grójeckim, też brał udział w tej wojnie, a odniesiona podczas walk rana do końca życia uczyniła mu niepełnosprawną rękę. Przesiąknięty miłością do Ojczyzny, jak wielu innych, nie uciekł i został w kraju i walczył z kolejnym okupantem, hitlerowcami (poległ w bombardowaniu Mokotowa, podczas Powstania Warszawskiego). 15 sierpnia to również Święto Wojska Polskiego, dlatego w tym dniu składam wszystkim pracownikom Resortu Obrony Narodowej Garnizonu Grójec, podziękowania za wzorową służbę oraz życzenia spełnienia wszystkich marzeń. Dziękuję Komendantowi Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej płk. Andrzejowi Kozerze za organizację uroczystości oraz Proboszczowi Parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu ks. Mirosławowi Lewaszkiewiczowi za koncelebrę Mszy Św. za Ojczyznę. 

 

Głos zabrała jeszcze wicestarosta, Jolanta Sitarek, która podziękowała służbom mundurowym za trud pracy. Była także wdzięczna za nieocenione wsparcie żołnierzy podczasy pandemii COVID19. Na koniec, odczytała list od starosty Krzysztofa Ambroziaka, z podziękowaniami. 

Kolejnym elementem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci i wykonanie salwy honorowej. Delegacje służb mundurowych, władz miasta, samorządowców, kombatantów, złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie, przedstawiciele delegacji złożyli Znicz Pamięci pod pomnikiem. Poniżej fotorelacja z obchodów.